25.4.2024 | Svátek má Marek


USA: Různá volební počínání

18.10.2016

První takovou zkušenost jsem okusil v téměř pradávném roce 1955, tehdy v uniformě příslušníka československé armády, s černými výložkami a se zbraní, jíž byl krumpáč a lopata jako nám svěřený nástroj ochrany budovaného socialismu. Tehdy se konaly svobodné volby s předem zaručeným výsledkem - stoprocentní podporou jednotné kandidátky pracujícího lidu. Volby bez volby, šaráda tajného rozhodování za plentou nahradila volbu demonstrativní, hned se hrnout k urně, do níž, každému na očích, vsunout svůj hlas - důkaz počínání dobrovolníka nevolníka.

V něčem se ale soutěžit muselo: tedy aspoň v účasti, být co nejdřív stoprocentní.

Taková volba byla v neděli, po notném popíjení předešlého večera jsme ještě pospávali, když námi začali cloumat agitátoři, abychom si rychle pospíšili, my, kteří jsme ještě neuskutečnili své čestné občanské právo, jak bylo naší povinností..

Ve slavnostně vyzdobené ubikaci jsme slyšeli: „Tady, soudruzi, chcetet-li podpořit mír, odmítnout válku, vhoďte tady, ale ovšem také byste mohli jít támhle“ - a támhle v koutě za miniaturní plentu.. Někteří frajeři se skutečně odebrali tím kádrově tuze riskantním směrem. Tam přeškrtávali jména kandidátů a připisovali doporučení typu DĚTE DO PRDELE, VY ČÚRÁCI.

Pak se výsledky sečetly a rovněž jsme byli neomylně stoprocentní, však proto byla totalita tak předvídatelným divadélkem.

- - -

Od té doby uplynulo téměř tucet roků, když jako americký občan jsem absolvoval tuto občanskou povinnost v hodně jinačím provedení. Jako každý jsem musel vlézt za plentu a toliko pohnul miniaturními páčkami - volby to nejen prezidenta, ale i senátorů, kongresmanů, místních radních, dolů až k lokálním šerifům. Když jsem všemi páčkami pohnul, poté se rozhrnula plenta a tím se automaticky zaznamenal výsledek mé volby.

Poněvadž v této federaci máme padesát států, rovněž taky máme padesát různých systémů jak volby uskutečnovat. Někde se příchozím voličům rozdávají metry papírů s instrukcemi, jak si počínat, kdežto v sousedním státě už to může být kultura moderně elektronická.

Dnes, při sepisování těchto řádek, je poslední den měsíce září, volby budou za necelých šest týdnů. Jenže už v některých státech, jako New Hampshire a Iowa, tento výkon demokratického práva již započal: tzv. absentee ballot - hlas již dodán voličem, který v určený den onoho úterý začátkem listopadu bude zaangažován někde v Tramtárii. Největší podíl tohoto předčasného hlasování je z řad příslušníků branné moci.

To by prozatím byla procedura výlučně legitimní. Jenže máme před sebou druhou kategorii a to je ta nezákonná, ale o nic míň populární. Vůbec by nemusela existovat nebýt zatvrzenosti americké veřejnosti bránící se zavedení jednotného systému občanské identifikace s příslušnou fotografií jejího nositele. Dosud ale převládají hlasy odpůrců takové praktické užitečnosti. Tvrdí, že něco také by znamenalo důkladné ohrožení občanských práv. Odmítám takovou argumentaci směrem třeba do Švýcarska.

Odpůrcům této tolik potřebné všeobecné identifikace dlužno zdůraznit jejich schizofrenické uvažování: protestují proti zavedení identifikačního zdroje, jehož neexistence umožňuje výskyt množících se podvodů, ale přitom jim vůbec nevadí všemožná kontrola v bankách, pojišťovnách, léčebných ústavech a ve všemožných dalších situacích. Nedávno jsem se dočetl o Obamově velmi užitečnému manévru, který účinně zničil předchozí naděje prezidentských rivalů (McCain, Romney): stát Severní Karolina, volební výsledek tam podstatně ovlivněn dovozem voličů ze sousedního státu, do značné míry i kdekoliv jinde voličů neoprávněných, v Americe nelegálně přítomných. Ale legitimně v Severní Karolíně hlasovali - a odhadovaný počet 75 tisíc takových hlasů údajně zavinil McCainovu porážku.

V letošním roce 2016 v tomto státě North Carolina došlo k přijetí zákona vyžadujícího, že každý volič musí prokázat svou identitu věrohodným dokladem s fotografií. Tato novinka vyvolala značnou nevoli v levicových, politicky korektních kruzích, zatracujících nový zákon jako rasistický, proti menšinám namířený. Následovalo odvolání k soudci, nejspíš federálnímu, Obamou jmenovanému, který rozhodl ve prospěch stěžovatelů. Dosud nevím, jak to nakonec vlastně dopadlo.

Nynější kandidátka Hillary rovněž proti takového zákonu horlila, jako důkaz rasismu zatracovala, aniž by jí vadilo, že každý, kdo žádá o řidičský průkaz, o půjčku v bance, o cokoli na jakémkoliv úřadě, musí svou totožnost prokázat. Hillary ovšem víc sází na demolici svého soupeře Trumpa kanonádou na reklamách v televizi, přičemž tyto výdaje se odhadují na 200 milionů. Je to obnos padesátkrát větší, než jaký míní miliardář Trump utratit.

Takže výsledek se už brzo dozvíme.

- - -

Závěrem posloužím tímto precedentem z voleb roku 2012, v němž Obama docílil své druhé a naštěstí již poslední vítězství. Autorem následujících informací je Joseph Farah, autor 13 knih, nationally syndicated columnist, zakladatel zdroje WND.

Začíná otázkou, zda Obama vyhrál své volby poctivě, legitimně, a odpovídá jednoznačně negativně - s řadou důkazů: Obamova kampaň vědomě přijímala peníze z cizích zdrojů, též od Usámy bin Ládina z jeho pákistánské IP adresy.

James OˇKeefe a ProjectVeritas prokázali, že činitelé Demokratické strany se dopustili opakovaných volebních podvodů, zejména svými lidmi, kteří hlasovali víc než jednou. Došlo k potlačování hlasování z vojenských bází.

Ve všech státech, které od voličů nevyžadovaly identification - důkaz, průkaz své totožnosti -, tam všude Obama vyhrál. Volebním inspektorům GOP (Republikáni) byl vstup do volebních místností ve Filadelfii znemožňován a Obama v takových místech získával přes 90 procent hlasů. Fox News oznámil, že dvě soudní osoby (two election judges) musely být nahrazeny, poněvadž dovolily hlasovat voličům neregistrovaným.

The Columbia Dipatch odhadovalo, že 20 % obyvatel státu Ohio bylo registrováno k volbách neoprávněně.

The Market Daily News oznámily, že na 100 volebních okrscích kraje Cuyagoda naprosto nikdo nevolil Romneyho. Totéž se uskutečnilo ve Filadelfii.

Florida: Obama dostal přes 90 % v Broward County.

Obama vyhrál v tuctu okresů Clevelandu 100 % hlasů.

Obama vyhrál v okrese Ohio 108 % registrovaných oprávněných voličů.

Z celkového počtu 175.554 registrovaných voličů jich v oblasti St.Lucie hlasovalo 247.713.

Takže Amerika nikoliv český vzor. ̈

KONEC

Neoficiální stránky Oty Ulče