17.6.2019 | Svátek má Adolf


USA: Ruský přínos americké kriminalitě

7.3.2019

V oblasti New Yorku se v průměrný den uskuteční aspoň půl tuctu vražd. Takové množství ovšem otupuje zájem veřejnosti. Sdělovací prostředky se zajímají jen o případy, na nichž je něco unikátního. Například: Před obědem o velikonoční neděli policista ve státu New Jersey postřehl na parkovišti muže při podezřelé práci. Z kufru auta vynášel černé plastické pytle na odpadky a házel je do řeky Passaic, kde děti rády rybaří. Byl to Vladimír Zelenin, věk 40, zaměstnáním computer technician. Krev měl na rukavicích, kalhotech a botách. Oněch pytlů přivezl jedenáct, obsahovaly tělo jeho příbuzného Yakova Gluzmana, předchozího večera na Bílou sobotu rozporcovaného na 66 kusů.

Gluzman byl ruský židovský emigrant, molekulární biolog, specialista v rakovinném výzkumu a poslední dobou ředitel firmy Wyeth-Ayerst Research. V roce 1969, když mu bylo 22 let, se oženil s o rok mladší Ruth Šapírovou, chemičkou. Krátce po svatbě dostala její rodina povolení se odstěhovat do Izraele. Novomanželka rovněž odjela a venku zahájila velkou kampaň, aby stát rovněž vypustil jejího manžela. Držela hladovku před budovou OSN v New Yorku, svědčila v americkém kongresu ve Washingtonu. Úsilí se podařilo, Gluzman směl rovněž emigrovat. Z Izraele, kde získal doktorát v biologii, se pak dál stěhoval do USA. Napřed pracoval v laboratořích vedených Jamesem Watsonem, laureátem Nobelovy ceny; posléze se osamostatnil a měl vlastní firmu. Spolu s manželkou jejich roční plat se pohyboval kolem půl milionu dolarů. Jenže Gluzman byl oddán vědě, peníze ho nezajímaly, na rozdíl od jeho po neustálém nabývání pozemských statků bažící choti. Byla dokonce přistižena v obchodě při krádeži nádobí a žárovek. Jemu stačily jedny šaty, jedno auto, jí nestačilo nic. Svědci z etnické enklávy jménem Eldorado Village (z 90 bytů jich 60 patřilo Rusům) komentovali, že paní Ruth měla permanentnì vzteklý výraz ve tváři. Z někdejšího Sovětského svazu přivážela další příbuzné. Mezi nimi se z Kazachstánu dostavil i její bratranec Zelenin, jehož Gluzman zaměstnal a ten se mu pak nedobře revanšoval.

Po mnoha letech manželství Gluzman podal žádost o rozvod na základě údajně surového počínání a rozmařilosti paní odpůrkyně. Společný majetek byl ohodnocen částkou 1,3 milionu a k tomu životní pojistka ve výši téměř půl milionu dolarů.

V porovnání s eventualitou rozvedené paničky měla představa role vdovy víc přitažlivosti, a tak večer o oné Bílé sobotě spolu s bratrancem Zeleninem se pustili do díla. Vybaveni sekyrou a nožem si na manžela Guzmana počkali, ubodali a v koupelně rozkrájeli. Paní Ruth si počínala tak energicky, že při jednom rozmáchnutí se strefila do spoluvraha, jehož pak bylo třeba ošetřit. Po jeho zatčení trvalo pár dní, než se podařilo vdovu vypátrat. Černovláska již měla jiný přeliv a před sebou informace o možnostech přesunu jednak do Švýcarska, jednak do Austrálie.

- - -

V šedesátých letech se značné přízni amerických diváků těšil satirický film Russians Are Coming (Rusové přicházejí) o posádce sovětské ponorky, neúmyslně uvíznuvší u americkému břehu, s dopadem, že některé z domorodců posedala panika v představě zamoření komunistickým morem. Pokud teď Rusové přicházejí, jejich výlučným zájmem je prosazování kapitalismu za jakoukoliv cenu. Peníze, profit, obohacování - jediný leitmotiv.

Media nás informují o čilém počínání slovanských bratří v České republice. Organizované gangy si vzájemně ubližují, dochází k přestřelkám, v motorestu uvíznou kule v hyždích pistolníků. Počet trestů unikajících či již pykajících provinilců jde do tisíců. Co je novinkou v českých zemích, je dlouholetou solidní tradicí v Americe. Takový přísun ze Sojuzu se pak podobá úsilí vozit sovy do Atén. Mluvčí FBI informují, že hlavním působištěm ruských gangsterů je New York a sousední New Jersey. Pověst centra mafiánské činnosti získala brooklynská čtvrť Brighton Beach, známá teď jako Malá Oděsa. Došlo ke zřízení řady filiálek v místech jako Los Angeles, San Francisco, Seattle, Phoenix, Chicago, Cleveland a Miami. Poslední dobou přibyly báze v Bostonu, Filadelfii a na jižní Floridě.

Tento trend započal v sedmdesátých letech, když Brežněv pootevřel klec a různí ptáčci z ní začali vylétat. Věnují se činnosti jak násilné, tak nekrvavé. Rozšiřují svůj sortiment služeb, například o vraždy na objednávku. Něco takového má ovšem v Americe také značnou tradici, ale nabízený slovanský servis má nepopiratelné výhody: jeho láce (2.000 až 3.000 dolarů, čili pakatel na místní poměry), jeho spolehlivost bez nebezpečí pozdějšího vydírání. Profesionální zabiják přijede z někdejší první země socialismu (ne tedy emigrant), odvede svou práci, po zaplacení odjede a je po starosti. Ale i mezi těmito odborníky se občas vyskytují neopatrní žabaři. V kalifornské čtvrti West Hollywood policie šla obhlédnout nesprávně zaparkovaný automobil a ejhle, uvnitř dva ruští návštěvníci porcovali oběť, krev měli až za ušima.

Hodně vynáší vydírání ekonomicky úspěšných krajanů. Odhaduje se, že většina ruských obchodníků mlčky platí tzv. protection money. Například Marat Balakula, jeden z oděských bossů, vymámil 15 tisíc dolarů pod hrozbou, že krajanovi zabije dceru o jejím svatebním dni. Kdo by s platbou váhal či dokonce kontaktoval policii, se vystavuje nebezpečí vraždy ve zvlášť surovém provedení , poskytnout hodně odstrašující příklad v sousedství. Koluje věrohodné podezření, že gangsteři se poslední dobou soustřeďují na sportovce zaangažované v té které americké profesionální lize a vydělávající velké peníze. Jsou vydíráni pod hrozbou újmy jejich rodinným příslušníkům ve vlasti. Dočetl jsem se ale jen o jednom, že by se lapený zločinec přiznal - z pokusu vymámit 150.000 dolarů od hokejisty jménem Alexander Mogilny z klubu Buffalo Sabres.

Daleko výnosnější je kriminalita tzv. bílých límečků, počínání nenásilné, kde krev neteče. Podvody s kreditními kartami, burzovními papíry, transakcemi všemožného druhu. Populární jsou fingované přepady a pojišťovací podvody. Exulant Michal Šuškevič s několika příbuznými a kamarády vymyslel novinku s pojízdnou klinikou (mobile clinic) a z pojišťoven se mu podařilo podvodně získat MILIARDU dolarů, jeden z nejznamenitějších švindlů v americké historii.

Ruští mafiáni si rovněž velmi zdařile počínají v obchodování s narkotiky, praní špinavých peněz a s daňovými podvody u pohonných hmot - čili činnosti nikoliv neznámé v českých zemích. Na rozdíl od letargie českých soudů Rusové, takto získavší 140 milionů dolarů, se stali příjemci prokurátorského obvinění o 39 bodech s trestem odnětí svobody na přemnoho let.

V těchto aktivitách Rusové spolupracují s italskými gangsterskými organizacemi - „rodinami“ - Colombo, Gambino, Lucchece. Neříkají si La Cosa Nostra, nýbrž Organizácija. Nepotrpí si na sebevědomá sebeoznačení typu Bull (Býk) a dávají přednost něčemu mírnějšímu jako například Kapusta. Na rozdíl od zločinců místního původu jsou Rusové vzdělanější a vynalézavější. „Rusové dodávají mozek, mafie dodává zabijáky,“ shrnul vyšetřovatel (New York Times, 15. května 1996). O této spolupráci se už dost ví zásluhou přeběhlíků z italských řad. Vypovídají v kongresu před výborem senátu a svědčí i u soudu, odměnou za mírnější trest a za slib nové identity (tzv. Witness Protection Program), že je nikdo už nenajde. Hodně se tak veřejnost dozvěděla od zločince jménem Anthony S. Casso, bývalého šéfa rodiny Lucchese, lapeného po téměř třech rocích skrývání a s hrozícím trestem doživotního pobytu za mřížemi. Poté došlo na výpověď Michaela Franzese, kapitána z rodiny Colombo, který vypovídal o mnohamilionových daňových únicích v obchodování s pohonnými hmotami ve spolupráci se Slovany bystrého ducha.

Zásluhou pozměněných priorit po 11. září 2001 se prozatím nepočítá s legislativní iniciativou zaměřenou speciálně na tyto ruské výtečníky. Zdárně se ale zatím rozvíjí spolupráce mezi ruským ministerstvem vnitra a FBI. Moskva už dobrovolně dodává důkazy o činnosti svých někdejších či dosud nynějších občanů, působících škodu v obou zemích. Policejní důstojníci létají přes Atlantik a američtí kolegové si libují, kolik s nimi mají společného - stejné ambice, stejné frustrace. Když je pozvou do restaurací na večeři, Rusové jsou prý prima společníci, ochutnají všelicos, ale vyhýbají se krmi na Brighton Beach, oné Malé Oděse.

- - -

O úspěšných gangsterech českých či slovenských se toho moc neslyší. Třeba jen proto, že si počínají příliš obratně. V New Yorku jsem znal příjemného našince, který kvůli nepravostem uvízl na několik let za mřížemi, na rozdíl od svého partnera, jehož svázané tělo svrhla konkurence z helikoptéry do jezera. Šlo o pašování zbraní, konexe brazilská.

K O N E CVlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Diskuse


K. Kouk@Seznam.Cz
21:46
7.3.2019

I. Hendrych
15:35
7.3.2019

P. Zinga
11:45
7.3.2019

Z. Lapil
12:07
7.3.2019

P. Zinga
13:57
7.3.2019

Z. Lapil
14:12
7.3.2019

J. Svoboda
14:12
7.3.2019

J. Cyrany
10:35
7.3.2019

J. Ptáček
10:24
7.3.2019

V. Liptovský
10:57
7.3.2019

V. Liptovský
10:58
7.3.2019

J. Ptáček
11:12
7.3.2019

Z. Lapil
12:03
7.3.2019

P. Zinga
11:49
7.3.2019

P. Zinga
11:52
7.3.2019

J. Heincl
13:19
7.3.2019

V. Liptovský
15:28
7.3.2019

V. Novák
17:44
7.3.2019

V. Novák
12:40
7.3.2019

J. Ptáček
12:54
7.3.2019

V. Novák
13:28
7.3.2019

J. Ptáček
14:38
7.3.2019

S. Netzer
9:42
7.3.2019

R. Chodovsky
13:51
7.3.2019

J. Cyrany
9:37
7.3.2019

F. Navr8til
9:36
7.3.2019

I. Polák
8:38
7.3.2019

J. Svoboda
14:18
7.3.2019

J. Willow
7:19
7.3.2019

J. Poláček
8:15
7.3.2019

J. Pokoutný
8:25
7.3.2019

R. Tesařík
8:46
7.3.2019

V. Liptovský
15:42
7.3.2019

J. Fridrich
10:00
7.3.2019

P. Lenc
10:28
7.3.2019

S. Netzer
11:43
7.3.2019

počet příspěvků: 38, poslední 7.3.2019 09:46

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.