28.3.2024 | Svátek má Soňa


USA: Putin pomáhá odpůrcům Obamy

8.9.2014

Už delší dobu Američany zaráží nesoulad mezi rozhodným odsouzením ruské agrese na Ukrajině ze strany prezidenta Obamy a zdrženlivou, až nesrozumitelnou odpovědí na ni.

Na poslední tiskovce minulý týden se Barack Obama opět vyhnul odpovědi na otázku, zda Bílý dům hodlá zesílit nátlak na Moskvu a jakého druhu takový nátlak přichází do úvahy?

Prezident se omezil na konstatování, že tyto otázky Washington bude posuzovat se svými spojenci a že již zavedená finanční a jiná opatření nesou své ovoce, jen ruský tisk o tom mlčí.

Zvláště ovšem Barack Obama zdůraznil, že Spojené státy neplánují žádné vojenské kroky k řešení ukrajinského problému. Političtí analytici mající blízko k Demokratické straně, jako kupříkladu Daniel Goure, viceprezident Lexingtonského institutu z Virginie, se snaží nabídnout příznivé vysvětlení této obojakosti:

„Demokratická společnost prý potřebuje určitý čas, aby mohla artikulovat adekvátní odpověď na agresi. Některé kroky Západu jdou správným směrem: nedávno Pentagon oznámil, že posílá do Evropy oddíl obrněné techniky, která bude působit v rámci zvláštních jednotek NATO. V Polsku budou umístěny vojenské jednotky přímo u ruských hranic. Černé moře navštívila americká raketová loď. Domnívám se, že Vladimír Putin může udělat osudovou chybu, bude-li i nadále počítat s příslovečnou Obamovou nerozhodností. Je třeba mít na paměti, že se současná krize odehrává vpředvečer mezivoleb do Kongresu a prezident Obama si je vědom, že jeho Demokratická strana může prohrát volby na celé čáře. Vladimír Putin by měl také vědět, že jeho kroky mohou mít zcela překvapivý dopad: mohou napomoci republikánům k přesvědčivému vítězství ve volbách do Kongresu, způsobit reinkarnaci NATO a nakonec i vyhlášení nové studené války,“ míní Daniel Goure.

Rusko se snaží rozdělit Evropu novou železnou oponou.

Symbolismus jejích činů se stává stále očividnější jak ve Washingtonu, tak v hlavních městech evropských zemí. Neběží tu jen o snahy zabrat části území nejbližších sousedů. Máme co dělat s pokusem o vztyčení nové Berlínské zdi. Toto jednání určitě nezůstane bez odpovědi. Již dnes je jasné, že Evropa zrychlí svůj pohyb směrem k úplné nezávislosti na ruských energetických zdrojích. Není to okamžitý proces, ale probíhá se stále větší rychlostí.

Takřka jistě budeme svědky návratu amerických vojsk do Evropy. Budou tam umístěny na rotačním základě, ale zato natrvalo. Výdaje evropských zemí na obranu budou tak či onak radikálně navýšeny. I tak neagresivní země jako Švédsko tváří v tvář krizi hodlá v nejbližších letech zvýšit obranný rozpočet o 10 procent.

Velká Británie zaručeně zruší plány na krácení výdajů na vojenství. Jinými slovy Vladimír Putin svým chováním zatlačuje Evropany ke krajní mezi, za níž začnou jednat mimořádně odhodlaně. Putin de facto provokuje militarizaci Západu. Takový je názor amerického vojenského experta, bývalého spolupracovníka Pentagonu, Daniela Goureho.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus