25.4.2024 | Svátek má Marek


USA: Proč není možná spolupráce NATO - Rusko

7.5.2016

Minulou středu skončilo bezvýsledně zasedání Rady NATO - Rusko, které se konalo poprvé během dvou let.

Američtí komentátoři jsou jednotní v tom, že očekávat jiný závěr setkání by bylo naivní, a to vzhledem k vystřeným rozporům mezi aliancí a Ruskem. Jediná známka pokroku spočívá již v samotném faktu setkání ruského zástupce s velvyslanci 28 zemí Severoatlantického obranného svazku.

Většina odborníků tvrdí, že vypracovat smysluplnou strategii vztahů s Moskvou v dané etapě není možné. Deník Christian Science Monitor uvádí názor bývalého velitele amerických sil v Evropě admirála Jamese Stavridise, který navrhuje klást důraz nikoli na konfrontaci, ale na spolupráci s Ruskem všude, kde je to možné.

Ze všech citovaných názorů je ten Stavridisův nejmírnější. Bývalý americký velvyslanec na Ukrajině William Taylor vyslovuje přesvědčení, že s Vladimírem Putinem nelze uzavírat žádné dohody, neboť nikdo neví, co má ve skutečnosti za lubem.

Kongresman Steve Shabot varuje, že Putin je pevně přesvědčen o neschopnosti Západu dát adekvátní odpověď na kremelské výpady. Proto jediné, co může Putina ovlivnit, je rozhodná a nesmlouvavá reakce Západu.

Jiný vážený americký historik a politolog Steven Kotkin, jehož článek Ruská odvěká geopolitika byl otištěn v časopise Foreign Affairs v předvečer setkání v Bruselu, má za to, že naděje na obnovení plodného dialogu s Ruskem jsou naivní a velice předčasné.

A to proto, že dle názoru politologa Kotkina Putin opět sdílí velmocenské geopolitické zásady svých předchůdců.

Ruský problém tkví v tom, že jeho zaostalost vždy omezovala jeho zálusk na vnější rozpínavost a pokud Kreml nesladí své choutky s možnostmi a nesmíří se s tím, že Rusko je jen jednou z mnoha evropských zemí, o nic vlivnější než třeba Francie, čeká Moskvu stagnace a možná i debakl.

Zhruba stejný komentář poskytl časopisu American Interest bývalý poradce prezidenta Cartera pro národní bezpěenost Zbigniew Brzezinski. Má za to, že budoucnost Ruska zcela závisí na jeho schopnosti přijmout roli jen jednoho z mnoha národních států Evropy.

Jinak, varuje Brzezinski, iluzorní naděje Ruska na vytvoření jakéhosi Eurasijského svazu v čele s Moskvou záhy vezmou za své, jenže z Ruska se mezitím stane pouhý vazal Číny, která sama usiluje převzít rolu eurasijského hegemona, míní Brzezinski.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus