25.4.2024 | Svátek má Marek


USA: Problematický půvab podivně demokratického počínání

30.10.2014

Za necelé dva týdny - prvního úterý v měsíci listopadu - budou v USA volby, jak vyžaduje tamější tradice. Neméně tradiční ovšem jsou výjimky z takového pravidla, potvrzeno Barackem Husseinem Obamou, který již hlasoval ve státě Ohio, v němž nikdy nesídlil. Dvakrát vítězně zvolený, mediálně jako Mesiáš označený, avšak po šesti letech působení ve vrcholné funkci jeho magnetismus důkladně již pošramocen: příliš mnoho lží (například ve zdravotnictví s jeho údajnou zárukou nároku na péči svým původním lékařem), rozpočtový deficit větší než všech předchozích prezidentů dohromady (světový rekord 750 000 USD per capita - tolik „negativních milionářů“ máme), v zahraniční politice nehorázná nepravda o smrti vlastního velvyslance v Benghazi, velebení islámu jako náboženství míru, americkým žurnalistům takovými mírutvorci uříznuta hlava, na což prezident mesiáš reagoval desetiminutovou pauzou ve strefování do golfového balonku, mexická hranice již nabyla podoby ementálského sýra a tak dlouze ještě dále.

Ünie padesáti států, padesát všelijakých rozdílností. Leckdo se však šťoural v dominantní motivaci a dopídil se k záměru o uspíšení pádu kapitalismu. To se má uskutečnit zahlcením jeho byrokracie nesplnitelnými požadavky a tak dostat společnost do krize a k hospodářskému kolapsu - tento scénář dvou profesorů na Kolumbijské univerzitě (manželé Richard Andrew Cloward a Frances Fox Piven, on sociolog, ona politoložka, oba aktivisté, radikálové, značně inspirovaní knihou Rules for Radicals, kterou krátce před svou smrtí napsal ultraradikál Saul Alinsky), jak účinně zasáhnout nepřítele (pluralistickou demokracii) do jeho Achillovy paty: Dodržovat všechny své demokratické zákony, velkorysá pravidla do posledního puntíku a tak zavalit nenáviděný stát nezvládnutelným břemenem a tím ho diskreditovat a rozložit požadavky do takové míry, že zkolabuje.

Ony welfare rolls (seznamy osob bez pracovního poměru, s nárokem na permanentní péči platícího státu) se v polovině sedmdesátých let víc než zdvojnásobily - z 4,3 na 10,8 milionů. Strategie se zvlášť dařila v New York City, kde se docílilo stavu, že na každé dvě osoby zaměstnané v soukromém sektoru připadal jeden welfarový parazit. V roce 1960 metropole New York se starala o 150 000 osob s nárokem na lifetime entitlement – ono celoživotní zaopatření. Během deseti let se jejich počet zmnožil desetkrát - na jeden a půl milionu. Cloward-Piven taktika byla natolik úspěšná, že v roce 1975 přivedla New York City k bankrotu.

Došlo ke zrodu organizace ACORN (Association of Community Organizations for Reform Now) s rozsáhlou agendou, zejména ve sféře bydlení, volebního práva a ilegálního přistěhovalectví. Aktivisté při náboru ne vždy rozlišují mezi osobami oprávněnými a neoprávněnými, legálními a ilegálními, občany autentickými či jen virtuálními, živými či mrtvými, každému dána příležitost být registrován víc než jednou, pokud možno mnohokrát.

Zákon Motor Voter Act of 1993 umožňoval registrovat se v úřadovnách dopravního inspektorátu vydávajícího řidičské průkazy, rovněž i ve školách, veřejných knihovnách a na dalších veřejných místech. Báječná příležitost pro podvody již přináší potřebné ovoce. Po 11. září 2001 ministerstvo spravedlnosti zjistilo, že z devatenácti sebevražedných teroristů, jimž se podařilo pořádně zasáhnout nenáviděnou supervelmoc, osm z nich, ač cizinci, byli řádně zaregistrováni k volbám se dostavit, uplatnit demokratické právo, na něž jako cizinci ovšem neměli nárok, jakož by ani neměli v diktátorských podmínkách svých skutečných vlastí. Velkým zastáncem tohoto zákona byl tehdejší senátor Obama.

- - -

Jednou z mnohých podivností v této zemi byla a stále je neexistence jednotného systému evidence obyvatelstva. Žádné občanské průkazy. V mnohých představách by to byla předzvěst diktatury, horor koncentračních táborů. Marné mé námitky, kolik že takových Auschwitzů lze najít v západních evropských zemích, kde občanská identifikace je dlouholetou samozřejmostí.

Pravidelně chodím k volbám. Předložím řidičský průkaz, na něm má fotografie, a je to. Totéž se opakuje při návštěvě lékaře, nemocnice, v bance, na leckterém úřadě. Mezi nimi je určitě i Department of Justice - obdoba ministerstva spravedlnosti. Tam se bez identifikace nesmí, jenže je to přesně týž úřad, který se pustil do soudního klání, aby zabránil stejněmu požadavku prokazovat se důkazem totožnosti při vstupu do volební síně. Tak se děje v nynější době Obamova prezidenství.

Proč by někdo chtěl prosazovat něco takového?¨

Protože tak se realizuje scénář z pera revolucionáře Alinského a jeho následovatelů: zavalit stát požadavky k neunesení. A takové úsilí se zejména za Obamova prezidenství dost daří. Přesun odpovědnosti z jedince na stát, ten ať se pod takovou váhou rozloží. Počet příjemců inkasujících food stamps - oprávnění k nákupu potravy bez placení - již překročil padesát milionů domácností. Polovina obyvatelstva nepracuje, tu živí daňoví poplatníci, ta druhá polovina. Všemožných jiných podpůrných programů - federálních, státních, okresních, všelijakých, je nespočetně.

Není pak divu, že se do země takové hojnosti hrnou miliony dalších zájemců. Aniž by se obtěžovali s dřív všeobecně předpokládanými formalitami legálního vstupu do tak extravagantně štědré země.

Eric Holder, de facto mluvčí Bílého domu, se vyjadřuje slovy, že Ilegální osoba neexistuje. Jsme všichni lidská stvoření. Amerika je národem přistěhovalců, s námi všemi se má zacházet s úctou a respektem. Celý koncept „nezákonné imigrace“ je rasistický a bigotní. Je dobré k prospěchu nás všech sem přijmout lidi všech odstínů. Což by tedy znamenalo, že kdokoliv na světě má právo žít v USA.

Z ilegálních vetřelců se tak napřed stávají tzv. undocumented aliens, posléze k nerozlišení od velice legitimních amerických občanů. Nepřekvapují případy, že dochází k transportování zájemců hlasovat víc než jednou na jednom místě. Počet těchto prozatím nedokumentovaných se odhaduje na 12 milionů. Jejich počet roste, spolu s politickou vděčností za poskytovaná dobrodiní.

S odvoláním na zákon (Motor Voter Law) a s podporou federální Justice Department, ve voličských seznamech jsou jména osob nepřítomných, odstěhovaných, neexistujících, zcela mrtvých. Přemnohé tak příležitosti k perfektním podvodům. Nedávno ve státě North Carolina se zjistilo, že voleb v roce 2012 se zúčastnilo 35 000 osob s jménem, adresou a dalšími údaji perfektně totožnými, jako mají voliči v sousedním státě.

Stát Colorado odhlasoval nový zákon umožňující komukoliv si natisknout a elektronicky odeslat potřebné volební náležitosti. (V podrobnostech se málo vyznám. Výtečná žurnalistka Michel Malkin, tamější rezident, o takových podivnostech natočila film „Rocket Mountain Heist“.)

Velký zájem se soustřeďuje na utkání o senátní křeslo ve státu Georgia. Plují tam přemnohé miliony na výdaje s důkladnou manipulací reality. Známý je příklad z letošního srpna ze státu Missouri, kde v předměstí Fergusonu metropole St.Louis víc než dvoumetrový Michael Brown o značné váze, v pozdních večerních hodinách a nákupu zboží, s nímž odešel bez zaplacení, se nemínil vzdát policistovi bílé rasy. Došlo k nerovnému zápasu, obr se snažil zmocnit policistovy zbraně, výsledkem byla střelba, obrova smrt a automatické obvinění majitele pistole ze zločinu úmyslné vraždy. Nyní stát Georgia je zaplaven plakáty s portrétem dvou černošských holčiček s varovným textem o hrozbě jejich životům. V kontextu s dosavadním počínáním voličů, ve státě s téměř třetinou černošského obyvatelstva a jejich v průměru aspoň devadesátiprocentní podporou Obamy, volby tam rozhodne takto bezostyšně falešný plakát.

Momentální předvolební situace: S výjimkou převážné podpory mezi černochy, Hispánci a ilegály, z nichž nemalé procento beztoho bude volit, prezidentova popularita notně utrpěla a prakticky žádný z nynějších uchazečů o zvolení neprojevil zájem o Obamovu přítomnost, aby se na to které bojiště dostavil a příliš zviditelnil.

V těchto dvou posledních předvolebních týdnech se po delším odmlčení objevila a mediálně zazářila Monica Lewinská, proslulá prezidentská orální aktivistka z konce posledních let minulého století a též tisíciletí. Eventualita znovusblížení se sexuálním nenasytou Clintonem se nepředpokládá. Republikáni aby se bránili ofenzivě Demokratů a jejich opakovaným obviněním z jejich údajné války proti ženám. War against women? Jaký by to ale mělo dávat smysl, s účelem dosáhnout čeho?

Republikáni se prozatím radují z odhadů prognostiků, předpovídajících jejich vítězství, jež by jim mělo zaručit i většinu v senátě. To je však dosud jen v dosahu pravděpodobnosti. Jistotou však již je stanovisko Nejvyššího soudu, který rozhodl ve prospěch státu Texasu v soudním sporu týkajícím se povinnosti identifikace voličů předložením fotografie - čili opatřením, s nímž Obamova administrativa ze snadno pochopitelného důvodu nesouhlasila, ale nyní u nejvyšší stolice neuspěla. S většinou hlasoval i soudce Breyer, zpravidla politicky korektně si počínající.

Zdržuji se předčasného jásotu, vědom si varování H.L. Menckena, významného publicisty z první poloviny dvacátého století, že amerického voliče nelze dostatečně podceňovat.

KONEC

Neoficiální stránky Oty Ulče