19.3.2024 | Svátek má Josef


USA: Poučení z Flynna

18.2.2017

Odchod Trumpova poradce zpochybňuje jeho kompetentnost vybírat si správné lidi

Za necelý měsíc u moci prezident Trump neučinil nic zásadního, čím by omezil ústavní práva Američanů – na rozdíl od privilegií neobčanů –, i když mnohá jeho opatření či jejich forma vyvolávají pochybnosti o své rozumnosti, prozíravosti a o vnitřní komunikaci jeho vlády – či její absenci.

Nejvýraznější a nejpozoruhodnější je rezignace prezidentova poradce pro otázky národní bezpečnosti generála Michaela Flynna. Bezpečnostní poradce je spolu s ministry zahraničí a obrany jedním ze tří nejdůležitějších lidí v zahraničně-bezpečnostním týmu prezidenta. Nikdy předtím se nestalo, aby rezignoval po pětadvaceti dnech v úřadu.

Kdo lže, musí jít

Některá média uváděla, že Flynn rezignoval proto, že se zjistilo, že si na konci loňského roku telefonoval s ruským velvyslancem ve Washingtonu. To je nepřesné; není nic nezákonného nebo problematického na tom, aby bezpečnostní poradce prezidenta s velvyslanci hlavních zemí světa mluvil. Dokonce ani na tom, aby mluvil o případném zrušení sankcí vůči Rusku.

To nebyl důvod Flynnovy rezignace. Bylo jím to, že o tom lhal viceprezidentovi Mikeu Penceovi. Řekl mu, že s ruským velvyslancem telefonicky mluvil jen jednou, přitom s ním mluvil několikrát. A řekl mu, že o zrušení sankcí nemluvili, respektive že si nevzpomíná, že by o nich mluvili.

Jedna z amerických tajných služeb, která rutinně odposlouchává telefonáty cizích ambasadorů (jak to dělají tajné služby všech zemí světa, které na to mají technické prostředky), nejenže věděla o počtu telefonátů mezi Flynnem a ruským velvyslancem, ale má i jejich přepis. A někteří lidé v ní začali část jejich obsahů anonymně pouštět do médií.

To vyvolává několik otázek. Proč Flynn Penceovi lhal při soukromém, důvěrném rozhovoru, když přece mohl říct pravdu, neboť nic protizákonného ne udělal?

Mike Pence je nejen viceprezident, tj. po prezidentovi druhý nejvyšší muž americké exekutivy, ale i solidní konzervativní republikán, od kterého se očekává, že bude na poněkud chaotické a radikální členy prezidentova týmu tak trochu dohlížet.

Když Flynn lhal viceprezidentovi, může mu viceprezident – a co je důležitější, i prezident – ještě věřit? Na základě své lži nadřízeným si Flynn zasloužil jít.

Avšak to, že odejde tak brzo po vstupu do svého úřadu, vrhá špatné světlo i na prezidenta Trumpa a jeho výběr Flynna coby svého hlavního bezpečnostního poradce.

Vyvolává to pochybnost, zda je Trump tak schopný, jak tvrdí, a na čem si zakládá, pokud jde o výběr lidí, kterými se obklopí. Flynnův rychlý odchod tuto kompetentnost zpochybňuje. Proto Trump určitě měl dilema, zda Flynna ze své vlády propustit tak rychle.

Další věcí je, že někteří lidé z amerických tajných služeb se zachovali neloajálně vůči své vládě a vůči svému prezidentovi. Ne tím, že mu předali přepis Flynnových telefonátů s ruským velvyslancem – v tom se zachovali naopak profesionálně a loajálně. Ale tím, že jejich část anonymně předali médiím.

Bezpečnostní tým prezidenta nemůže dobře fungovat, když tajné služby části telefonátů jeho členů s cizinci budou selektivně pouštět do médií, aby odstřelily některé osoby, které – nebo jejichž názory – se jim nelíbí. Pokud v těch telefonátech najdou něco závadného, mají jít za prezidentem a viceprezidentem, nikoli do médií.

Může jít o osobní mstu Flynnovi, který byl za Obamy šéfem vojenského zpravodajství a na fungování tajných služeb měl jiný názor, než byl jejich konsenzus; proto byl za Obamy odvolán. Nyní lidé v těchto službách asi měli hrůzu z toho, že se vlastně stal jedním z jejich šéfů, proto na něj preventivně zaútočili.

Anebo může jít i o něco horšího: Trumpova vláda je populistickou vzpourou proti washingtonskému establishmentu a establishment se brání. Prezidenta a viceprezidenta nemůže odvolat, neboť mají mandát od občanů přímo z voleb, proto útočí na jednotlivé členy jejich týmu. Je-li to pravda, brzo přijdou útoky na další členy Trumpovy vlády.

Zatím však stále předpokládáme, že obsah telefonátů mezi Flynnem a ruským velvyslancem byl legální a v jeho kompetenci. Pokud nebyl, Flynn může být rád, že to skončí jen jeho odvoláním, a nikoli trestním stíháním.

Dobrá i špatná zpráva v jednom

Každopádně z Trumpovy vlády odchází člověk, který považuje islamismus za fatálního nepřítele Ameriky, který požaduje tvrdý postoj vůči Íránu ajatolláhů a který si myslí, že v boji proti islamismu by se Amerika měla spojit s Ruskem.

Flynnův odchod je špatnou zprávou pro Putina, dobrou zprávou pro stoupence tvrdé linie vůči Rusku a pro prezidenta Trumpa nyní nutností, aby si na výběru příštího bezpečnostního poradce dal záležet a vybral někoho nezpochybnitelného.

LN, 16.2.2017

Autor je ředitel Občanského institutu