24.4.2024 | Svátek má Jiří


USA: Policisté se ocitli na mušce

25.12.2014

Dva policisty z Brooklynu zastřelil muž, který se mstil za smrt černocha při zatýkání. Někteří varují, že tyto odplaty nemusejí být ojedinělé.

Když Ismaaiyl Brinsley vkročil do brooklynské ulice, někteří newyorští policisté už znali jeho tvář. V té chvíli, v sobotu před třetí odpoledne místního času, totiž v elektronických systémech místních policejních služeben koloval digitální portrét osmadvacetiletého muže černošského původu. A s ním i upozornění, že Brinsley může být nebezpečný. A chce se mstít.

Varování bylo namístě. O několik okamžiků později Brinsley přistoupil k zaparkovanému vozu policejní hlídky a bez jakéhokoli varování zastřelil jeho posádku: čtyřicetiletého Rafaela Ramose a jeho o osm let mladšího parťáka Wenjiana Liua. Brinsley pak sám zvolil smrt, střelil se do hlavy v nedaleké stanici metra.

„Jednoduše je zavraždil,“ citovala později stanice CNN policejního komisaře Williama Brattona, jenž na tiskové konferenci dodal, že motiv zabití, které „lze nazvat popravou“, musí policie vyšetřit. Nicméně zřejmě souvisí s nedávnými událostmi, které ve Spojených státech rozvířily vlnu rozhořčení.

Nejprve to byla smrt osmnáctiletého černošského mladíka Michaela Browna z missourského Fergusonu, kterého zastřelil bělošský policista. Údajně v sebeobraně, což v listopadu potvrdil i soud a policistu neobvinil.

Rozhodnutí velké poroty ale vyhnalo do ulic tisíce lidí, podle nichž případ jasně ukázal, že b ělošští policisté zasahují proti podezřelým tmavé pleti neuměřeně tvrdě. A že při nich soudy stojí. Brown, kterého policisté stíhali kvůli krádeži v obchodě, neměl při zatýkání zbraň. Záhy poté se objevil záznam náhodného kolemjdoucího z letošního července, na němž policista z Clevelandu provedl údajně nepovolený chvat na černochovi Erikovi Garnerovi. Podezřelý z prodeje nelegálních cigaret byl těžký astmatik a trpěl obezitou. Ani on nepřežil a policista nebyl obviněn.

Ismaaiyl se tyto muže podle všeho rozhodl pomstít. Svědčí o tom i zprávy, které se od sobotního rána objevovaly na profilu jeho bývalé přítelkyně na sociální sítě Instragram. Expřítelkyně, kterou toho dne postřelil a na jejíž profil začal vkládat ostře protipolicejní komentáře.

K jednomu z nich například připojil snímek stříbrné poloautomatické ruční zbraně. V další zprávě zase psal, že pomstí Garnera a zastřelí dvě policejní „prasata“. Tím na sebe upozornil policii, jež po něm začala pátrat. A informací o něm měla docela dost. Brinsley neměl čistý trestní rejstřík: v minulosti byl zadržen kvůli nedovolenému držení zbraně a několikrát kvůli krádežím v obchodech. Přesto se ho nedopadlo dopadnout před osudným příchodem do Brooklynu, který si vybral zřejmě náhodou. Ostatně i Ramos a Liu většinou sloužili jinde, na 84. okrsek byli povoláni výjimečně kvůli hlášení o násilnostech.

Brinsley podle svědeckých výpovědí přišel k autu ze strany spolujezdce, na kterém seděl Wenjian Liu, policista asijského původu, který se před dvěma měsíci oženil. Nejprve zastřelil jeho a pak Hispánce Ramose, ženatého otce třináctiletého syna, který se k policii přidal sotva před dvěma lety. Americký ministr spravedlnosti označil útok za barbarský čin a obdobně mluvil i newyorský starosta Bill di Blasio. Podle některých však i oni dva nesou na tragické události podíl viny. Někdejší guvernér státu New York George Pataki uvedl, že „tyto kruté činy jsou bohužel předvídatelnými důsledkem kontroverzní protipolicejní rétoriky“, již zastává jak Holder, tak Di Blasio.

Oba v minulých týdnech podpořili mírumilovné protesty demonstrantů proti údajné policejní brutalitě. To pobouřilo většinu policistů. Když Di Blasio o víkendu vystoupil na tiskové konferenci, přítomní policisté se k němu otočili zády.

LN, 22.12.2014