18.7.2018 | Svátek má Drahomíra


USA: Poklad ex-šéfa FBI

16.6.2017

„You are fired!“ Ta tři slůvka pronesl Donald Trump ve svém životě bezpočtukrát v různých intonacích nejrůznějším lidem, ale dlouhou dobu nedokázal dát padáka Jamesi Comeymu, i když si dobře uvědomoval, že tento Clintonův člověk, jmenovaný Obamou do čela FBI, je jeho nemesis.

Ve washingtonské bažině, kterou kandidát Trump sliboval vysušit, měl Comey pověst schopného uklízeče a zametače. Jako vyšetřovatel ministerstva spravedlnosti sklidil do šuplete obvinění prezidenta Billa Clintona, že při odchodu z Bílého domu dal za úplatek milost obchodníkovi se zbraněmi a zločinnému finančníkovi Marcu Richeovi. Když FBI v roce 2013 zjistila, že největší anglická banka HSBC Holding vyprala miliardy dolarů mexickým drogovým kartelům a věnovala miliony nadaci Clintonových, pomáhal očistit jak banku, tak Hillary a Billa.

Během loňské prezidentské kampaně vyšlo najevo, že Clintonová posílala utajované informace ze svého osobního přenosného počítače, když byla ministryní zahraničních věcí. Navíc se z její internetové pošty dal vyčíst modus operandi, jakým od spřátelených vlád a státníků vybírala všimné. Jedním dechem slibovala, že učiní vše, aby jim americká vláda vyhověla, a druhým dodala, že by se ráda zmínila o dobročinné nadaci, kterou s manželem založili. Comey v televizi prohlásil, že Hillary byla „neopatrná“, když používala vlastní laptop, leč bez zlého úmyslu, a proto zastavuje další šetření v této věci. Úplatky zametl pod koberec. Kdokoli jiný než Hillary by už dávno seděl ve vězení.

Kdyby Hillary zvítězila, Comey by dál dělal stěnu Corruption Incorporated manželů Clintonových a chránil je před nahodilými zvědavci z FBI. Ale Hillary prohrála a Comey dostal z hlubin bažiny nový úkol: najít důkazy o tom, že členové Trumpova volebního týmu byli během kampaně ve styku s ruskými vládními představiteli. Počinek měl, protože jeho lidé a CIA už celý rok odposlouchávali Trumpa a jeho štáb. Tak se Comey stal hlavním náhončím štvanice zvané Russiagate, která ochromovala a dodnes ochromuje Trumpovu vládu.

Rozhodnutí dát šéfovi FBI padáka učinil Trump sám. I nejbližší poradci, jeho zeť Jared Kushner a dcera Ivanka, ho od toho zrazovali. Obávali se, že jeho nepřátelé by z odvolání

Comeyho během vyšetřování Russiagate mohli udělat aféru zneužití prezidentské moci.

Podkladem pro odvolací dopis byla doporučení ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse a jeho zástupce Roda Rosensteina, kteří v nich shodně stvrzovali, že James Comey nevykonával svoji funkci profesionálně a nestranně. Jako důkaz uvedli jeho postup v případě Hillary Clintonové.

Dopis doručil ředitelství FBI člen Trumpovy ochranky. V téže chvíli už prohledával kancelář Cameyho tým zvláštních vyšetřovatelů ministerstva spravedlnosti. Odvezli na ministerstvo hotový poklad v podobě spisů, svodek, hlášení, počítačů a různých jiných dokumentů.

To vše se dělo za zády Comeyho, který byl shodou okolností (sic!) v Kalifornii, kde se účastnil náboru nových pracovníků FBI. O tom, že dostal padáka, se dozvěděl z televize.

Comey shromažďoval kompromat na všechny koryfeje bez rozdílu stranické příslušnosti. Pokračoval v tradici J. Edgara Hoovera, prvního ředitele FBI, a ostatních svých předchůdců. Na každého, kdo ve washingtonské bažině něco znamená, vedl složku špíny. Mezi zabavenými věcmi je i pověstný laptop bývalého demokratického kongresmana Antonyho Weinara. Údajně obsahuje informace o sexuálních choutkách a hrátkách řady kongresmanů a senátorů.

Dovedete si představit, co by se stalo, kdyby prezident odtajnil byť malou část Comeyho pokladů? Jaké pobouření by to v zemi vyvolalo a s jakými následky? Nebo schválil jen několik cílených úniků?

Ale není třeba jít do krajnosti. Ať už jsou tvorové v bažině jacíkoli, rozhodně nejsou hloupí. Stačilo by jim říct, tak chlapci, sice nevíme všechno, co jste natropili, ale to, co o vás můžeme pustit na veřejnost, by mělo stačit, abychom se rozumně a v klidu dohodli.

Rečeno po trumpovsku: „Let’s make a deal.“RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Diskuse


V. Venc
23:41
16.6.2017

D. Nowodny
17:27
16.6.2017

A. Alda
11:01
16.6.2017

J. Šimek 066
10:16
16.6.2017

T. Kohout
6:25
16.6.2017

P. Lenc
8:28
16.6.2017

M. Prokop
8:43
16.6.2017

A. Alda
13:14
16.6.2017

J. Chodur
2:40
16.6.2017

V. Braun
2:32
16.6.2017

J. Chodur
3:03
16.6.2017

počet příspěvků: 13, poslední 16.6.2017 11:41

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.