19.4.2024 | Svátek má Rostislav


USA: Podzim se blíží a s ním i volby do Kongresu

7.6.2014

Jak se blíží podzim a s ním i důležité volby do Kongresu, sdělovací americké prostředky se stále víc věnují srovnávání předvolebních priorit obou čelních politických stran. Jaké otázky vynáší do popředí a jaké naopak se snaží zatlačit do pozadí? Jaká témata jim slibují největší ohlas u voličů?

Podle komentátora vlivného politického týdeníku National Journal Alexe Roartyho pro Republikánskou stranu hlavním trumfem byla a zůstává reforma zdravotního pojištění zvaná Obamacare. Mezi tím, co prezident sliboval, a tím, co balíček reforem reálně obsahuje, existují značné rozdíly.

Zavedení celoplošného zdravotního pojištění se potýkalo se značnými technickými problémy. Vše, co se týká národního zdraví, má pro Američany prioritní důležitost a dá se předpokládat, že z chyb demokratů opozice vytluče slušný politický kapitál. Dalším důležitým tématem pro republikány jsou odhalené zlořády finančních úřadů, které osvobozují nekomerční spolky od daní.

Ukázalo se, že žádosti republikánům blízkých nevládních organizací o daňové úlevy byly tendenčně zamítány, zatímco k demokratickým nevládkám se berňák choval zásadně vlídně. Poškozená strana žádá státní zastupitelství, aby donutilo úřednici finančního úřadu obviněnou ze stranického nadržování předstoupit před zvláštní výbor Kongresu. Ta to odmítá s odvoláním na 5. dodatek Ústavy zajišťující právo nevypovídat ve vlastní věci. Toto téma ovšem nemá celoplošný dosah, na rozdíl od zdravotní reformy.

Pro volební kampaň demokratů jsou prioritními zvýšení minimální mzdy na 10 dolarů a 10 centů na hodinu a odstranění diskriminace podle pohlaví při odměňování pracovníků. Je to součást celkového zaměření demokratů odmítajících jakoukoli privatizaci sociálního a zdravotního pojištění důchodců.

V roce 2012 toto téma přineslo Obamovi hodně bodů v souboji s Romneym. Z programů obou stran zmizely zmínky o boji proti globálnímu oteplování nebo návrhy na zvýšení zaměstnanosti. I přes jistou zastaralost tématu trvají republikáni na nutnosti dobrat se historické pravdy ve věci teroristického útoku v libyjském Benghází, kdy byl zavražděn velvyslanec a další tři zaměstnanci ambasády.

Před několika dny ministr zahraničí John Kerry po delším váhání vyjádřil ochotu předstoupit před zvláštní vyšetřovací výbor Kongresu. Komentátor Alex Roarty má za to, že svou snahou udržovat starý problém na bodu varu nemíří republikáni na Obamu jako spíš na favoritku demokratů pro příští prezidentské volby Hillary Clintonovou, která v dotyčné době byla šéfkou diplomacie.

Vcelku ovšem amerického voliče zahraniční politika zajímá jen minimálně, obzvlášť v mezivolbách do Kongresu. To je důvod, proč si americká vláda tváří v tvář dramatickým událostem ve světě může dovolit mimořádně pasivní postoj – jednoduše proto, že obráží priority elektorátu.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus