23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


USA: Oběti teroru mají své muzeum

26.5.2014

Dne 21. května se v New Yorku otevřelo pro veřejnost muzeum věnované památce obětí teroristických útoků z 11. září 2001. Tehdy teror unesl životy takřka tří tisíc Američanů. Muzeum je zřízeno na dolním Manhattanu, přesně tam, kde stála "Dvojčata" Světového obchodního centra.

Ústřední instalace památníku má podobu obrovské zdi s fotografiemi všech obětí teroristického aktu. Obrazovka vybavená senzorickými čidly umožňuje dotekem otevřít veškerou životopisnou informaci zvolené oběti.

Na slavnostním zahájení expozice americký prezident Barack Obama prohlásil: "Ze zdi se na nás dívají tváře skoro tří tisíců nevinných lidí – mužů, žen a dětí všech barev pleti a vyznání, z nejrůznějších koutů světa. Když se dotkneme jejich obrázků, můžeme slyšet jejich hlasy, vidět prosté věci, které po nich zbyly: snubní prstýnek, zaprášenou hasičskou helmu, nablýskaný policejní odznak. Muzeum o nich vypráví proto, aby ani další generace Američanů na ně nezapomínaly."

Řada exponátů památníku vzbuzuje mimořádně silné emoce. Třeba červený šátek Wellse Kroutherse, obyčejného zaměstnance finanční společnosti ze 104. patra Světového obchodního centra, připomíná jeho neobyčejné hrdinství. V těch hrůzných okamžicích, kdy unesené letadlo narazilo do jižní věže Dvojčat a celá budova byla zachvácena požárem, mezi raněnými v horních patrech, uprostřed kouře a plamenů, se objevil asi dvacetiletý muž, jehož nos a ústa zakrýval červený šátek.

Uklidňoval lidi, kteří šíleli strachy, pomáhal jim najít cestu k nouzovému schodišti, odnášel raněné o dvacet pater dolů a znovu se vracel nahoru. I když se nejspíš mohl zachránit útěkem, pomáhal lidem, dokud se věž nezřítila. Zachránění netušili, kdo je vyvedl z kouře a zmatku, věděli jen, že měl na sobě červený šátek.

"Doufám jen," řekla na slavnostním zahájení expozice jeho matka, že "až návštěvníci uvidí Wellsův červený šátek, připomene jim to ten hrůzný den, kdy lidé nemysleli jen na sebe, ale i na své bližní, a to je bude nabádat k vzájemné pomoci ve věcech velkých i malých."

Jiné exponáty vyprávějí příběhy těch, kdo zahynuli ve Washingtonu, kde jedno z unesených letadel narazilo do budovy Pentagonu, anebo příběhy cestujících ve čtvrtém letadle, které mířilo do San Franciska, leč mělo dle plánu únosců zasáhnout budovu Capitolu ve Washingtonu. Cestující, jak známo, se teroristům postavili na odpor a zabránili tak zboření amerického Kongresu.

Sotva kdo může bez pohnutí poslouchat záznam telefonického rozhovoru mezi Markem Bighamem a jeho matkou, která se z rozhlasu dozvěděla o tom, co se děje: "Marku, tady maminka. Slyšela jsem, že jedno z unesených letadel letí do San Franciska. Pokud je to tvůj spoj, zkus přemluvit ostatní a zastavit teroristy. Budeš-li moct, ozvi se mi. Hodně štěstí. Mám tě ráda, můj synu. Sbohem!"

Mnozí z přítomných neskrývali slzy dojetí, když zpěvačka brodwayských muzikálů La Chanze, jejíž manžel 11. září zahynul, zazpívala gospel Amazing Grace.

Celková plocha Památníku obětem teroristických útoků z 11. září činí skoro čtverečný kilometr, kde návštěvníci mohou vidět zbytky ocelové kostry jedné z věží Dvojčat, poničený hasičský vůz, část betonového schodiště, po němž se přeživší dostali ven z hořícího pekla.

Jak prohlásil na zahájení bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg, muzeum obětí z 11. září bude pro Američany stejně posvátným místem jako Památník obětem japonského útoku na Pearl Harbour nebo washingtonský hřbitov padlých ve vietnamské válce.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus