29.3.2024 | Svátek má Taťána


USA: Obamův rodný list konečně odtajněn - 3

18.10.2011

Necelý týden po listopadových volbách 2010, v nichž Obamova vládnoucí Demokratická strana utrpěla značnou porážku, Kongres (Congressional Research Service) vydal zprávu, že nikdo - ani na federální úrovni, ani v některém z padesáti států - se neobtěžoval s potřebnou iniciativou onoho "vetting" : vyžadovaná procedurak ověření způsobilosti kandidáta Obamy pro výkon funkce prezidenta byla jaksi pominuta.

Média, zpravidla čenichající po explozivních kauzách, tuto zprávu s potencí dynamitu vesměs ignorovala. Vzdor neochotě nejvýznamnějších sdělovacích prostředků tuto háklivost sdělovat, průzkumy veřejného mínění potvrzovaly rostoucí nejistotu, pochyby veřejnosti. Významně k tomu přispěla kniha s titulem, končícím otazníkem WHERE'S THE BIRTH CERTIFICATE?, s podtitulem The Case That Obama Is Not Eligible To Be President. Téměř 400 stran textu, z nichž víc než polovinu tvoří dokumentace a odkazy na prameny. Autorem je Jerome R. Corsi, nikterak obskurní pisálek v bulvárních zdrojích, ale publicista s doktorátem z Harvardu (politologie, 1972), autor předchozího bestselleru Unfit For Command: Swift Boat Veterans Speak Out Against John Kerry, což přispělo v roce 2004 ke Kerryho volební porážce v utkání o Bílý dům.

I tato nová kniha se údajně stala bestsellerem a určitě jsem nepostřehl ani jednu recenzi v jakémkoliv předním mediálním zdroji. Nikdo si netroufl šťourat do ošidnosti oné ústavní podmínky "natural-born citizen" jako kvalifikace pro zastávání úřadu prezidenta, do Obamova indonéského občanství, záhady o místě narození, nedosažitelnosti rodného listu, jehož zveřejnění, za cenu milionových advokátních výloh, Obama úspěšně blokoval.

Žádná významná osobnost se neozývala a výjimkou se posléze stal Donald Trump, developer, multimilionář, nyní i značná televizní persona s vlastní úspěšnou show, též ex-manžel jinak úspěšně si počínající Ivany rozené Zelníčkové z Moravy, z někdejšího Gottwaldova.

Trump, o němž se proslýchalo, že má zálusk stát se příštím prezidentským kandidátem, měl sympatickou vlastnost občas se přímočaře vyjadřovat, nevyhýbat se příliš riskantním tématům. Mezi nimi bylo i ono tabu Obamova původu, opředeného tajnostmi a neochotou je rozptýlit. Trump Obamu neobvinil, že by se byl narodil v africké Mombase, ale podivoval se, proč tolik úsilí a peněz utrácí, aby zabránil jednoduchému úkonu - rodný list předložit, tím vše nevěřícím Tomášům vysvětlit.

Tuto zřetelnou výzvu populárního magnáta, spatřitelnou na mnoha televizních kanálech, nemohla media ignorovat. Obama, po několika letech trvající neochoty, konečně zareagoval. Dne 27. dubna 2011 Bílý dům zveřejnil jeho rodný list CERTIFICATE OF LIFE BIRTH s údaji, že se skutečně narodil v nemocnici Kapiolani v Honolulu.

Obamův stále početný tábor stoupenců přivítal tak výtečnou zprávu, media ji vítězoslavně pochválila a některé zdroje ji označily jako důkaz debaklu rasisticky reakčně motivovaných provokatérů. Teď jim konečně sklapl zobák.

- - -

Jenže nesklapl. Po dobré zprávě přišla ta hodně nedobrá, že totiž Washingtonem dodaný důkaz byl forgery - podvrh, padělek.

Tak oznámil Paul Irey, odborník s padesátiletou zkušeností v oboru typografie. Psací stroj, na němž byl údajně psán dokument v roce 1961, nemohl vysázet písmena různých velikostí, jak zjištěno analýzou porovnávající písmena A (č.144 a 146), R (č.3 a 145), S (88 a 198), číslice 2 (č.40 a 168). Písmeno S ve slově Hussein a Stanley se lišilo nejen velikostí, ale i typem, což se zajisté nemohlo povést na tomtéž stroji.

Záhadné závady se též zjistily u malých písmen (a, i, n, e, u, t).

K povšimnutí podivností došlo i v zámoří, včetně České republiky. Fyzik Luboš Motl (Obama's long form birth certificate may have been a forgery) napsal: "Potvrzuji, že long form birth certificate na webu Bílého domu nemůže být výsledek skenování papírového dokumentu."

Dodal tyto podrobnosti, jimž já diletant nerozumím: "Skládá se to z vrstev - které se hezky pohodlně oddělí při maximálním zvětšení v Chrome PDF viewer - kde chybí různá písmena a pod. Navíc ta digitalizovaná písmena jsou často pixel od pixelu identická, například obrovské "I" v záhlaví, které má asi 50 pixlů výšku, má zuby na každé straně. Jsou to kazy a je asi tak 2^100 různých možných "klíčů", jak takové digitalizace písmena "I" s kazy mohou vypadat. Přesto tam naleznete úplně identická obří písmena "I" se všemi těmi 100/2 zuby na obou stranách. Stejně tak jsou tam identická E, a v textu níže jsou desítky identických písmen "d" - pixel od pixelu - navzdory tomu, že průměrný počet rozdílných pixelů mezi dvěma různými "d" se počítá v desítkách. Je nemyslitelné, aby tyhle věci nastaly náhodou."

Pouhé dva dny po publikaci dokumentu ve Washingtonu, Jan Zeman zveřejnil (blog.idnes.cz) své hodnocení s názvem Obamův rodný list a trocha té matematiky.

Z textu cituji: "Dokument, tvářící se na první pohled jako xerokopie opatřená ochrannými prvky, zveřejněný na oficiálních stránkách Bílého domu, je poměrně složitý grafický kompozit sestávající z několika separátních grafických objektů smontovaných do podoby havajského rodného listu, které od sebe mohou být odděleny pomocí programů na digitální zpracování tiskovin.

Navíc v dokumentu je jasně pozměněno číslo rodného listu, datování, vrstvy mají různá rozlišení, písma jinou barvu a typ, části data, podpisů a jmen jsou rozdělena ve vícero vrstvách a rozlišeních atd. Je toho opravdu hodně. Skoro to vypadá jako provokace, která má odvést pozornost od důležitějších věcí."

Autor Zeman se soustředil na jedno písmeno: "Znaky ´B´, pocházející každý z jiné části dokumentu, si v daném rastru naprosto odpovídají. To by napovídalo, že někdo užil software na digitální úpravy obrazu, aby v něm z různých kousků dokument vytvořil a písmeno B prostě použil dvakrát, aniž by se je obtěžoval pozměnit."

Propočítává kombinace všemožných konfigurací a dochází k závěru: "Takže pokud mám svůj výpočet správně, pravděpodobnost, že oba znaky B v obou jménech "OBAMA", které v dokumentu nalézáme na dvou různých místech, jsou identické zcela náhodou, je 1 ku 1.7840596158824498513228574618119x10 na 44.

Jsem tedy přesvědčen, že je Obamův nově zveřejněný rodný list padělek?

Samozřejmě že ano."

- - -

Pokud jsem byl schopen postřehnout, americké sdělovací prostředky daly přednost nesdělovat jakékoliv pochyby o pravosti dost fušersky vyrobeného dokumentu.

Ticho po pěšině, tolik o jejich statečnosti.

Porovnejme s aférou Watergate, když Woodward a Bernstein z Washington Post, posléze proslavené duo slídících žurnalistů, docílili triumf bez precedentu v americké historii: svrhnout prezidenta, Nixon donucen k rezignaci.

- - -

Obama, místo aby rezignoval, již značně rozjíždí kampaň pro své znovuzvolení v blížícím se příštím roce 2012. Volby prezidenta, na nichž se podílí ( přesněji "možnost má se podílet" ) celý národ, nejsou však záležitostí federální, ale je to souhrnný výsledek utkání v padesáti státech, z nichž každý má právo si přizpůsobit pravidla boje.

Po poučení ze zkušeností z roku 2008 některé státy přispěchaly s potřebným vylepšením. První byla Arizona s návrhem zákona (HB 2441) s názvem "Presidential candidates; proof of qualifications" vyžadujícím povinnost kandidátů předložit všechny potřebné, nezpochybitelné důkazy o své kvalifikaci, včetně ověření podmínky být "natural-born citizen", jak ústavou v článku 2, paragrafu 1 požadováno.

Tento zákon se stal modelem pro zákonodárce v Oklahomě, Georgii a v aspoň tuctu dalších států. Ve všech se budou muset všichni kandidáti včetně Obamy registrovat a důkazy o své kvalifikaci předložit k prozkoumání.

Předpokládám procedurální manévrování zabránit pochybnostem o pravosti vyrobeného certifikátu. Pokud by se obranná opatření nedařila, patrně by zasáhla justice, což by vedlo k průtahům, odkladu právoplatnosti nového zákona až po těchto volbách.

Opozice obviňuje Obamu z "class warfare", z jeho opakovaného citování Warrena Buffetta, multimilionáře a svého politického podpůrce, že on je zdaněn nižším procentem, než musí platit jeho sekretářka. Což je ovšem vina daňového zákona, postihujícího nižším procentem výnos z investic (onen "bezpracný příjem" - Buffettův případ) než z práce, což je ovšem případ jeho sekretářky. Nikdy ale nepadne zmínka, že 10 procent těch nejbohatších Američanů platí téměř 70 procent všech federálních daní, a jedno procento úplně nejbohatších platí téměř jednu třetinu (31%) zatímco průměrný dělník je postižen méně než 14 procenty a polovina národa ve spodní příjmové kategorii federální daně vůbec neplatí. (Zdroj těchto zajímavých údajů : Internal Revenue Service a Congressional Budget Office.)

Též jiné faktory by mohly přispět ke zpestření - například nejčerstvější aféra v případě kalifornské firmy Solyndra, výrobce slunečních panelů. Solar energy je módní, politická novinka, mezi původními investory je miliardář George B. Kaiser, jeden z mecenášů podporujících Obamu. Prezident prosadil záruku půjčky přesahující půl miliardy dolarů jím velebené novátorské firmě, načež Solyndra udělala bankrot. Její hlavní představitelé odmítli odpovidat na otázky rozlícelých členů Kongresu a nabytý půlmiliardový dluh jde ovšem na konto již důkladně frustrovaných daňových poplatníků. V době Obamovy vlády nezaměstnanost vzrostla na víc než 9 procent a ještě víc vzrostl rozpočtový schodek. Zadlužení supervelmoci USA zmohutnilo o biliony dolarů - víc, než všemi předchozími prezidenty způsobený dluh dohromady.

Ponurá hospodářská situace přispěla ke zrodu zvěsti o případném zopakování tzv. Johnsonovy varianty: V roce 1968, v době války ve Vietnamu, v USA vřely všelijaké vášně, krizová napětí, jež přiměly prezidenta L.B. Johnsona překvapit národ prohlášením, že o znovuzvolení usilovat nebude. Představa takové reakce v nynější situaci je sice dosud minimální, ale ne zcela iracionální. Již kolují spekulace o takové alternativě jako o tom nejhezčím, nejmíň skodlivém řešení, které by mohl a měl přivítat i narcis mesiáš. Nebezpečí fiaska by bylo tak odvráceno, kolosální podvod ututlán, jeho strůjce může odejít do historie bez šrámů, s aureolou nedotčenou, s Nobelovým oceněním nadále v kapse.

Značný setrvávající počet obdivovatelů Obamy jakkoliv sporného původu a počínání ale neopouští optimistické přesvědčení o jeho nevyhnutelném volebním vítězství a dalších čtyřech rocích takové vlády. Však nadále platí zkušenost moudrého břitkého kritika Henry Louis Menckena, jeho slova, že nelze prodělat dostatečným podceňováním inteligence amerických spoluobčanů.

K O N E C

Neoficiální stránky Oty Ulče