23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


USA: Obama v Africe doháněl štědrou Čínu

1.8.2015

Barack Obama tento týden navštívil Afriku, zřejmě naposledy coby prezident USA. Snažil se především utužit obchodní vazby s regionem. Zatímco USA vyklízejí pozice, v oblasti roste vliv Pekingu.

Když americký prezident Barack Obama promlouval tento týden k lídrům černého kontinentu v zánovním sídle Africké unie, jeho slova rezonovala v sále vybudovaném z čínských peněz. A tento drobný – jindy snadno přehlédnutelný – detail jako by symbolizoval pětidenní návštěvu šéfa Bílého domu v Africe.

Aniž by to řekl úplně naplno, k hlavním důvodům jeho cesty do Keni a Etiopie patřilo připomenutí země v regionu, v němž USA už několik let ztrácejí vliv. A to hlavně na poli byznysu, kde vůdčí roli převzala Čína.

Dohoda pro Afriku

„Spojené státy nejsou jedinou zemí, která vidí váš růst jako příležitost, a to je dobře,“ uvedl v úterý před zástupci čtyřiapadesáti afrických zemí sdružených v projektu Africké unie (AU) v Addis Abebě. Mimochodem, stal se prvním americkým prezidentem, který ve stále vlivnější organizaci promluvil. „Ekonomické vztahy ale nemohou být jednoduše postaveny pouze na budování infrastruktury nebo na dobývání afrických přírodních zdrojů,“ citoval amerického prezidenta list New York Times.

„Skutečné ekonomické partnerství musí stát na dohodě, jež bude pro Afriku výhodná. Musí pomoci vytvořit pracovní místa a zvyšovat výkonnost. A tento druh partnerství Amerika nabízí,“ dodal Obama s nepřehlédnutelným odkazem k Pekingu. Právě Čína se v posledních letech stala hlavním investorem v oblasti. V afrických zemích buduje silnice, železnice či budovy (jako třeba zmiňované sídlo AU) a poskytuje jim mimořádné nízkoúrokové půjčky.

Zda Obamova slova padla na úrodnou půdu, ukážou příští roky. Ty minulé americkou administrativu a byznysmeny mohou těšit jen málo. Obchodní výměna mezi USA a Afrikou se v posledních letech výrazně snížila.

Klesat začala už v době, kdy se Obama ujal prezidentského úřadu. Zatímco obchod mezi USA a Afrikou vzrostl z 33 miliard dolarů v roce 2002 na 142 miliard v roce 2008, loni si regiony vyměnily zboží „jen“ za 73 miliard dolarů. Letos bude tato cifra ještě nižší, předvídají ekonomové.

Naopak byznys mezi Čínou a Afrikou kyne. Za poslední čtyři roky se zdvojnásobil, loni dosáhl 222 miliard dolarů. A od předloňska Afrika patří k předním dodavatelům surové ropy pro asijskou velmoc. Denně k čínským břehům vyplují lodě s 1,3 milionu barelů suroviny, tedy s 23 procenty z celého objemu ropy, kterou Peking nakupuje v zahraničí.

Největšími dodavateli jsou Angola, Nigérie, Kongo, Súdán a Rovníková Guinea. Všechny s problematickou historií, co se týče demokratického vládnutí, připomněl americký list.

Čína navíc hodlá v Africe do roku 2025 investovat bilion dolarů, opět hlavně do stavby železnic a silnic, zkrátka do infrastruktury. Obama při nynější návštěvě oznámil, že USA podpoří nové africké podniky, takzvané startupy, miliardou dolarů. A v příštích letech chtějí v investicích pokračovat. Šéf Bílého domu ale opakovaně zdůraznil, že důležitější než bezbřehé finanční dotování je investice do vzdělání a mladých lidí. Už proto, že Afrika je nejrychleji rostoucím regionem, což s sebou nese rizika obří nezaměstnanosti v nadcházejících letech. A tím i možné zhoršující se bezpečnostní situace.

Jsem synem Afričana

Ostatně Obama na návštěvě mluvil otevřeněji než během svých předchozích tří cest do regionu, což by šlo vysvětlit i tím, že demokratickému prezidentovi končí za půldruhého roku mandát.

V Addis Abebě například ocenil účast Etiopie v boji proti terorismu i určitý pokrok v lidských právech, vyzval ale k urychlení demokratizace. Etiopský premiér Hailemariam Desalegn pak řekl, že s bojem proti terorismu zcela souhlasí, ale „trochu se rozchází v názoru“ na pomalé tempo demokratizace v Etiopii. A v projevu, jenž se vysílal po celé Africe, Obama zase vyzval místní lídry, aby se vyvarovali snah udržet se u moci za každou cenu. Zdůraznil, že nikdo by neměl být prezidentem na celý život. „Vede to k nestabilitě, jak jsme to viděli například v Burundi,“ řekl a dodal, že on sám se těší, až opustí Bílý dům a nebude kolem sebe mít tolik ochranky.

O amerického prezidenta, který region v nejvyšším úřadu USA navštívil zřejmě naposledy, byl mezi místními velký zájem. Před všemi místy, kam přijel, se srocovaly tisíce lidí, aby jej uvítaly. A Obama také připomněl, že část jeho rodiny pochází z Keni, kterou navštívil jako první.

„Stojím před vámi jako hrdý Američan a zároveň syn Afričana,“ řekl prezident a dodal, že „všichni jsme jedna rodina, jeden kmen“. Otec třiapadesátiletého Obamy, který se narodil na Havaji, pochází z Keni. Obama tak při cestě rovnou navštívil několik svých příbuzných.

LN, 30.7.2015