19.4.2024 | Svátek má Rostislav


USA: Nynější nepříjemná politická situace

22.1.2019

Zde, daleko u Atlantiku, jsem už od začátku krátkodobého prezidentského počínání J.F. Kennedyho, od něhož jsem obdržel dopis datovaný právě v listopadovém týdnu 1961, kdy začal působit v Bílém domě, než došlo k jeho texaskému zavraždění. Poté jsem absolvoval dlouhou dobu jeho následovníků - Johnson, Nixon, Ford, Carter, Reagan, další, další následovníci, osm let Baracka Obamy ztotožňujícího se s černou rasou vzdor stoprocentnímu bělošství jeho vlastní matky.

Prozatím nejposlednější prezidentské volby se uskutečnily v listopadu 2016 se stoprocentní zárukou vítězství dychtivé Hillary Clintonové a víme, jak to dopadlo: unikátní případ v americké historii, zvítězil totální outsider Donald Trump, který nikdy dřív neusiloval ani o zvolení vesnickým hlídačem. Jak se jen něco takového mohlo stát! Dřívějšími prezidenty se přece stávali bývalí viceprezidenti, ministři, guvernéři, senátoři, kongresmani a prozatím ani jedna kongresmanka. Ve dvacátém století v takových volbách unikátně zvítězil Dwight Eisenhower, velící generál obrovské armády o nejedné národnosti, s výsledkem druhé světové války dobře nám ovšem známý. V době, kdy na Hradčanech sídlil Klement Gottwald, ve Washingtonu v Bílém domě jako prezident zasedl bývalý nejvyšší velící generál.

Dřívější politická nezkušenost se nyní opakuje: mnohými vítězi se stala individua bez předchozích kvalifikací, seznámit se aspoň s rolí kongresmana mezi víc než 400 členy, zvolenými na pouhé dva roky v 116. kongresu tohoto roku 2019. Týdeník Time s datem 21. ledna 2019 na obálce prezentuje konflikt mezi nyní právě znovu zvolenou Nancy Pelosi, předsedkyní horní komory. a proti ní prezident republikán Trump. Toto vydání obsahuje stránku s deseti body, které v tomto roce 2019 budou nepochybně přibývat. Cituji: „Bitky ve Washingtonu budou zejména intenzivní v tomto novém roce 2019. Trump se bude muset vypořádat s většinou demokratů v horní komoře, s vesměs nepříznivě naladěnými sdělovacími prostředky, se soudy a procedurou vyšetřování Trumpovy administrativy, jeho veškerého byznysu a celé jeho rodiny. Trump se bude bránit, útok odvracet a vracet a riskovat vzrůst ústavní krize.“

Představiteli, nejvíce prominentními soupeři, jsou již zmíněná Nancy Pelosi a prezident státu, jehož mandát není uznáván značným množstvím kongresmanů a ještě spíš kongresmanek. Zvlášť výbojně se.prezentují členové kongresu obviňující Trumpa za jeho údajnou odpovědnost držet americkou veřejnost jako rukojmí (hostages).

- - -

Na obálce téhož výtisku týdeníku Time je jakýsi portrét celoživotní političky, navrátivší se do předsedající funkce vrchní komory federálního kongresu ve Washingtonu, a na téže obálce je společně zobrazen nynější americký prezident Donald Trump, jehož volební triumf šokoval každého pozorovatele včetně tohoto vítěze. V tomtéž vydání vyšel článek s titulkem „It’s not just about the wall. It’s about Trump’s future“ - v české verzi že tohle nebude pouze o Zdi, ale o Trumpově budoucnosti.

Většina čtenářů nepotřebovala vysvětlení oné záležitosti se Zdí a vlastně ani s onou Trumpovou budoucností - však jedno se vázalo k druhému. Ona Zeď byl Trumpův záměr ochránit jižní mexickou hranici, kudy na severoamerické území pronikali, jak stále činí, ilegální vetřelci.. Jejich množství se odhaduje na 22 milionů. Zejména v pacifické oblasti je významné pronikání další vlny uprchlíků, zločinců, zejména z oblasti Střední Ameriky (Honduras, Nikaragua, Salvador, Guatemala). Individua mnohdy pochytaná a deportovaná na své původní území. Mnozí z nich při první příležitosti se znovu pokusí zopakovat svůj ilegální pokus - a nezřídka uspějí. Americké federální orgány zpravidla nezasáhnou, nemají takové pověření. Potřebnou spolupráci rozhodně postrádají v končinách jako například v San Francisku. Tam se naopak setkávají s nehoráznou dávkou spolupráce a prapodivného porozumění migranti.

Záměr vystavět obranné hranice proti pronikajícím vetřelcům Trump odhaduje na výdaje ve výši aspoň pěti miliard dolarů. Pokladny jednotlivých států zpravidla nejsou schopny či aspoň ochotny vyhovět a potřebně spolupracovat. Průzkum hodnocení nálady ve veřejnosti dochází k závěru, že ve vrstvách spíš republikánsky nakloněných naprostá většina (77 %) podporuje potřebu výstavby Zdi.

Trumpovo stanovisko a realistické záměry: humanitarian and security measures, situace je závažná. Vládním cílem je ochraňovat americké obyvatelstvo před zločinností.

Vicepresident Mike Pence se netají se svým pesimismem, že krize je značně vážná.. A americká politická scéna je značně rozpolcená. V mých kruzích neznám nikoho, kdo by potřebu výstavby Zdi nepodporoval. Hodně levicově orientovaní voliči Demokratické strany podporují své stranické vedení, které odmítá jakákoliv potřebná opatření. Nejsem schopen pochopit taková stanoviska: Zeď se odmítá a žádná alternativa se nenabízí.

My čeští našinci se zkušeností s Pohraniční stráží, zákazem vstupu do pohraničního pásma a zejména do zcela zakázané poslední vzdálenosti před hranicí - tehdejší železnou oponou, do kohokoliv se tehdy důkladně střílelo.

Hlava amerického státu nepodléhá standardní soudní autoritě. Nelze ho postavit před soud, podléhal by procesu zvanému impeachement. Prozatím se uskutečnil jen prazřídka, v nynějším 21. století prozatím nulakrát. Jeden pokus se uskutečnil v předchozím 20. století, kdy výsledku oprávněného odsouzení unikl tehdejší bývalý prezident Clinton, pro své příliš početné sexuální nehoráznosti.

Přemnoho Trumpových odpůrců velice se snaží najít bedlivě hledané hříchy, mezi nimiž jsou absurdní obvinění z velezrady, zločinné spolupráce s Putinem. Nyní již po dobu dvou roků všemožná snaha prokázat či aspoň naznačit jakousi pravděpodobnost takového provinění se ovšem ukázala bezvýsledná.

Prozatím žádný z takových žalobců příznivé slovo neutrousil ve prospěch tohoto nenáviděného prezidenta. Nikdo z jeho kritiků nedocílil to, co Trump dokázal: jemu se podařilo snížit nezaměstnanost černošského etnika na pouhá 4 %, totéž v případě tzv. Latinos.

Končím s jedním značným bodem: stát Izrael, nahlédl jsem do tamějšího světa již několikrát. Tamější stát malého rozsahu, ale postavil si tam své Zdi, na které se naše USA ještě nezmohly. Vetřelcům se vůbec nedaří tam proniknout.

Demokratická strana se značně připravuje na prezidentské volební utkání v roce 2020. Již se hovoří o dvaceti dvou zájemcích.

KONEC