18.4.2024 | Svátek má Valérie


USA: Nic nezapomněli, ničemu se nenaučili

3.3.2017

Minulý víkend Demokratická strana Spojených států zvolila nového předsedu Demokratického národního výboru, což je řídící orgán strany. Bývalý ministr práce v Obamově vládě Tom Perez zvítězil v tuhém souboji s Keithem Ellisonem, poslancem za stát Minnesota.

Není divu: poražený Ellison je Afroameričan zatížený styky s Národem islámu, rasistickým hnutím Louise Farakhana, zatímco volba Toma Pereze je gestem vstřícnosti demokratů vůči stále početnější „hispánské“ komunitě.

V zásadě se jedná o funkci povýtce úřednickou: úkolem předsedy je řídit aparát, sbírat členské příspěvky a sponzorské dary, organizovat kongresy, připravovat volební program a vybírat vhodné kandidáty. Ve snaze povýšit nepříliš záživnou schůzi na událost světového významu televize CNN věnovala volbě půldruhé hodiny vysílacího času, přičemž se živé debaty účastnilo velké množství diskutujících.

Komentovali především výpady obou kandidátů proti Donaldu Trumpovi jakožto hlavnímu zlu současné Ameriky. Posuzovali názor kandidáta Ellisona, podle něhož není třeba čekat na nějaké speciální důvody, neboť to, co Trump řekl a udělal už před volbami, dávno vystačí na okamžitý impeachment.

Naproti tomu Perez probíral šance Hillary Clintonové na zvolení v dalších volbách. John Podhoretz, komentátor deníku New York Post, má za to, že Kongres demokratů se zabýval druhořadými otázkami a opomenul opravdová úskalí, před nimiž strana stojí. Nový předseda, podle jeho názoru, přebírá stranu ve stavu pomalého, ale setrvalého skluzu k totálnímu debaklu.

Tragédie není v tom, že Barack Obama přenechal Bílý dům Trumpovi, nýbrž v tom, v jakém stavu zanechal svou stranu. Za léta Obamova vládnutí demokraté ztratili 13 křesel v Senátě, 63 ve Sněmovně reprezentantů, 9 guvernérských pozicí a více než tisíc mandátů ve státních a komunálních orgánech.

Demokratická strana je po Obamově vládnutí v nejhorším institucionálním stavu ve svých dějinách. Hillary Clintonová se chlubí tím, že v lidovém hlasování dostala skoro o 3 miliony hlasů více než Trump, aniž by se zmínila o tom, že ze 3113 okresů zvítězila jen ve 486, což je pouhých 15 procent.

Bude-li se nové vedení Demokratické strany navzájem utěšovat počítáním hlasů v americkém volebním systému, kde důležitý je zisk co největšího počtu okresů i s jejich voliteli, pak nikdy nezíská zpátky ztracené státy „zrezavělého pásma“, které v posledních volbách dostal na svou stranu Donald Trump.

Místo nadávání na to, jak ředitel FBI James Comey nebo ruský prezident Putin poškodili jejich šance na dobytí Bílého domu, měli by obrátit svou pozornost na příčiny fiaska v senátních, sněmovních, guvernérských a komunálních volbách, které přece žádné falešné zprávy nemohly ovlivnit.

Měli by si vykasat rukávy a rozhlédnout se kolem sebe otevřenýma očima bez ideologických klapek, chtějí-li se ještě někdy vrátit na politické výsluní – píše John Podhoretz.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus