25.4.2024 | Svátek má Marek


USA: New York protestuje

11.11.2016

Obyvatelé New Yorku se zatím nedokázali smířit s porážkou Hillary Clintonové ve volbách a obsadili řadu ulic New Yorku. Jistá osmnáctiletá dívka prohlásila, že jestli chce být Trump prezidentem, „musí poslouchat“.

Mediální manipulace – tak bych popsal situaci poté, co velká města na západě a východě USA nestačila na to, aby se jejich favoritka stala prezidentkou. I britská média jako msn.com zdůrazňují, že Clintonová získala více hlasů než Trump. Odtud je pak jen krůček k tomu, aby zklamaní voliči demokratické kandidátky výsledek voleb neuznávali, vyšli do ulic a „oslavovali vítězství“, které se nekonalo.

„Pokud má být prezident, tak fajn. Pokud jím ale Donald Trump skutečně má být, pak musí poslouchat,“ řekla CNN 18letá Brooklyn Whiteová. Tento výrok jen dokumentuje zmatek, který výsledek volby amerického prezidenta v hlavách mladých velkoměstských obyvatel způsobil. Odpor k Trumpovi živený médii se tak promítl do „neklidu“ po oznámeném výsledku volby.

Manipulace s veřejným míněním byla dovršena zprávou, že po oznámení výsledku hlasování se světové burzy propadly víc než po teroristickém útoku na New York z 11. 9. 2001. Po několika hodinách již bylo zřejmé, že se burzy vrátily do normálu a stejně se s poklesem na burze dále spekulovalo. Podobně se média zachovala i po oznámení výsledku britského referenda o vystoupení z EU. Pokles hodnoty libry vůči euru byl sice trvalejšího charakteru, přispěl však ke zlepšení exportních výkonů Velké Británie a obecně k nečekaně dobrým výsledkům britské ekonomiky.

Nakonec zmíním diskusi v pořadu Události, komentáře ze středy 9. 11. 2016, v níž vystoupili bývalí velvyslanci ČR Michael Žantovský, Petr Kolář a Alexandr Vondra. Zejména Kolář byl z výsledku amerických voleb evidentně rozladěn, jakousi snahu o pochopení toho, co se stalo, přineslo vystoupení Žantovského a velmi jsem ocenil vystoupení Vondry, který výsledek amerických voleb přijal nejen s pochopením, ale zmínil i snahu o politickou korektnost v Evropě za jakoukoliv cenu. Jako příklad uvedl nedávný sjezd bavorské CSU, na němž byly zcela vážně předneseny i výzvy k tomu, aby se tradiční vánoční trhy nazývaly „zimními“ tak, aby název „neprovokoval“ příslušníky jiných vyznání (rozuměj migranty?).

Je proto velmi pravděpodobné, že se důsledky americké volby promítnou i do dalších voleb v Evropě. Nelibost vládnoucího evropského establishmentu nad zvolením Trumpa byla patrná v Německu i ve Francii. Zřejmě i tady si budou muset politici hlásající usmíření za jakoukoliv cenu zvyknout na budoucí porážky. Ke škodě své i celé Evropy, kterou nespravují s péčí řádného hospodáře.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz