25.6.2018 | Svátek má Ivan


USA: Nepředvídaný triumf Donalda Trumpa

22.3.2016

Začnu trošku oklikou: v dobách budování vědeckého komunismu,, jemuž jsme se vyhnuli úprkem do objetí západních imperialistů, v Kanadě zásluhou iniciativy literátů Josefa Škvoreckého a jeho manželky Zdeny došlo k vytvoření českého nakladatelství 68 Publishers Toronto. K jeho finančnímu přežívání se snažil přispět spolek přátel tohoto nakladatelství, mezi jehož honorary sponzory byli velikáni Arthur Miller a William Styron a pokladníkem jsem byl já malikán Ulč. O podporu jsme se také obrátili na manželku tohoto miliardáře Trumpa, jehož tehdejší ženou byla našinkyně Ivana z tehdejšího Gottwaldova, nyní již znovu Zlína. Od její sekretářky jsme obdrželi nevlídnou odpověď, že privátní iniciativy nějakých profesorů nepodporuje. Po pádu Jakešova režimu však došlo k jejímu náhlému propuknutí vlastenectví, s nabídkou výuky kádrů v oboru správného pohostinství.

V červnu 2015 manžel Trump se mediálně zviditelnil svým prohlášením, že bude jedním ze šestnácti zájemců usilujících o nominaci Republikánskou stranou stát se příštím americkým prezidentem - totální politický outsider se nyní projevil s ambicí zmocnit se toho nejvyššího politického úřadu na celém kontinentě. Vítanou představu hlavy státu, jíž by se stal člověk natolik bohatý, že by vylučoval předpoklad své podplatitenosti, ale okamžitě zhatila Trumpova hovadská nehoráznost, když se vysmál nynějšímu senátoru Johnu McCainovi, že jako pilot za vietnamské války byl sestřelen a mnoho let v zajetí si posléze odtrpěl. (Měl jsem své důvody k pořádnému popuzení. Osobně se znám s jeho matkou, nyní již stoletou, osobností pozoruhodnou: Její manžel byl nejvyšším velitelem veškerého amerického loďstva v Pacifiku. Ve Francii v půjčovně vozidel jí pro její vysoký věk odmítli dát k vozidlo k dispozici, což ona vyřešila jeho zakoupením.) Tuze se sestřelení letce vysmíval člověk, kterému se podařilo vojenské povinnosti se vyhnout.

- - -

Nikdy dřív v životě se tento Trump, zejména makléř s realitami, neobtěžoval usilovat o zvolení do jakékoliv politické funkce. Načež v nynější politicky velmi významné sezoně se připojil k víc než tuctu zájemců, přeskočil své konkurenty, kteří vesměs s obtížemi stoupali po politickém žebříčku - v zákonodárných parlamentech státních, pak v tom federálním, prosazovat se v kongresu, v senátu. Jakožto miliardář nacházel dveře otevřené, do bohatství se narodil, při té příležitosti absolvoval několik bankrotů, z nichž se zpět k velkému bohatství vždy znovu dost zázračně dobelhal. Při té příležitosti se značně zviditelnil, též zásluhou svého televizního seriálu. Nyní jeho nejposlednější ambicí je tedy zájem o pronajmutí Bílého domu, iniciativa tak opovážlivá, že ho nikdo nebral vážně - nebylo novin s jakousi solidní reputací, které by se byly obtěžovaly se zastíráním svého pohrdání.chvástavým amatérem, takovým tlučhubou. Chvíli počkáme, až se znemožní a odpadne.

A ono ne. Dovedl k sobě přitahovat ne sice spojence se zvučnými jmény, ale anonymní davy podpůrců. Projevil se jako zdatný řečník, imponující zejména v řadách méně vzdělaných, méně ekonomicky úspěšných a tradičních to zejména stoupenců konkurenční Demokratické strany. Desetitisícové davy se začaly hrnout, aby si ho poslechly. Aktuálním tématem je zejména ekonomie, její nevalný stav komplikovaný imigrací, zejména tou ilegální. Netrvalo dlouho, než se Trump, po sérii nečekaných překvapení, stal zdrojem rostoucí mediální pozornosti.

Nejen ovšem v politice značnou roli hrají peníze, pokud možno jejich velikánské množství. Na rozdíl od většiny ostatních konkurentů Trumpovi stačilo spoléhat na vlastní kapsu, nemusel škemrat na Wall Streetu, popuzovat příliš mocné magnáty. Nijak neprojevoval zábrany vyjadřovat se neopatrně, politicky tuze nekorektně, což někdo jiný by si nebyl troufl. Dřívější Obamův prezidentský konkurent Mitt Romney si netroufl zapochybovat o jeho zrození v Honolulu, kde se Obama vskutku nenarodil, na rozdíl od Trumpovy výzvy, že ho odmění pěti miliony dolarů poté, co dodá k nahlédnutí ne kopii, ale originál svého rodného listu, což ovšem dotyčný, v keňském přístavu Mombasa narozený, ignoroval.

Trump neváhá zmiňovat se o jiných nedokonalostech až nehoráznostech: hromadné vraždění islámským fanatikem, s provoláváním slávy Alláhovi, což Obama oficiálně hodnotil jako „úraz v pracovním prostředí“.

Tomuto nyní již dosluhujícímu prezidentovi se podařilo nashromáždit víc státních dluhů (19 trilionů dolarů) než za všech předchozích prezidentů dohromady.

Zhruba polovina všech Američanů vůbec neplatí daně, pouze inkasují všelijaké podpory, v supermarketech plati vyfasovanými vládními poukázkami. Naprostá většina černošské mládeže je nezaměstnaná, nezaměstnatelná. Obama se rád prezentuje jako prezident „všech Američanů“, v nynější situaci značného mezirasového napětí.

Trump si troufá dělat nepřátele ve všelijakých směrech. Veřejnost si všímá, takovou kuráž oceňuje a svým hlasováním v primárkách potvrzuje. Prozatím jeho popularita v domácím prostředí dosahuje kolem 40 procent. Přispívají k tomu příčiny jak vnitropolitické, tak mezinárodní. Trump je tím jediným z uchazečů na prezidentskou nominaci, kdo trvá na neproveditelné deportaci dvanácti milionů vetřelců v USA ilegálně žijícících, v politicky korektní formě prezentovaných jako „undocumented aliens“. Nejen federální byrokracie, ale mnohá města, vydávající se za tzv. azylová, poskytující přístřeší, ochranu a obranu takovým pachatelům. Nijak netypický příklad: Ilegálně přítomný Mexikán byl lapen při pašování omamných látek. Došlo k jeho deportaci, po níž následovalo jeho opakované proniknutí americkým směrem. Tak se stalo celkem pětkrát. Při tom pátém, prozatím posledním činu, k němuž došlo v San Francisku, vetřelec si svůj trestní jestřík vylepšil zavražděním dívky, na procházce doprovázené svým otcem. Vrah se těšil pohostinství, štědrosti vládců této scénické metropole.

Trump prosazuje vybudování vysoké zdi podél mexické hranice - další jeho politicky nekorektní iniciativa. V pokrokových kruzích je šmahem zatracován jako rasista.

Trump nemilosrdně kaceřuje údajně amatérské počínání amerických reprezentantů při vyjednávání obchodních dohod, jejichž výsledkem jsou jednostranné výhody druhé strany.

Tento kandidát na nejvyšší úřad v zemi nemilosrdně tepe do trapně amatérského počínání v zahraničních mezinárodních vztazích. Značné pozornosti se dostalo výměnné smlouvě, v níž Washington za převzetí jednoho amerického desertéra (Buchholtz) vydal pět vězňů držených na bázi Guantánamo. Tito propuštěnci se tak mohli vrátit ke své původní teroristické činnosti.

Jako jiný, groteskně nevyvážený rozdíl mezi právy a povinnostmi smluvních stran je uváděn výsledek americko-íránské dohody. Pokud v nadcházejících listopadových volbách 2016 dojde k vítězství republikánů, zrušení této trapně neadekvátní dohody bude následovat.

- - -

Situace na domácí politické frontě se zostřuje. Pěstní konflikty mezi Trumpovými podpůrci a odpůrci se zostřují nejen v Chicagu. Tam svou přítomností se vyznačuje známý terorista Bill Ayers, Obamův někdejší spolupracovník.

De Blasio, primátor New York City, ve včerejším televizním vystoupení zatratil všechny republikány jako rasisty.

Do podzimních prezidentských voleb zbývá větší polovina tohoto roku. Nominační kongres republikánů se bude konat v Clevelandu. Trumpova nominace je velmi pravděpodobná, ale nikoliv jistá. Vítězem by se mohl stát texaský senátor Ted Cruz.

Demokraté vyjadřují své přesvědčení, že jejich kandidátkou bude Hillary Clintonová, a její vítězství ve volbách zaručí hlasy černochů, Hispánců a žen s jakoukoliv minulostí. Takový by byl výsledek v případě, že by nedošlo k zaslouženému trestnímu stíhání této kandidátky, jakož i rezignaci představitelů FBI vyšetřujících několikeré její trestní přestupky.

Trump slibuje protiútok, jenž s podporou dvou bývalých uchazečů o tutéž nominaci (Chris Christie, guvernér New Jersey, a neurochirurg Ben Carson) dost pravidelně oznamuje, aniž by specifikoval, jakou strategii použije k likvidaci Hillary a jejích prezidentských asmbicí.

Takové počínání neuniká pozornosti v zahraničí. Nedávno jsem si promítl promítl video, které stvořil Patrick Condell, pozoruhodný tvor, jehož počínání s velkým zájmem sleduji již několik roků. Spisovatel, komik, se soustředěnm na politickou a náboženskou satiru. Musel jsem souhlasit s jeho obhajobou, integritou Trampa, jeho odvahou, s jakou se vyjadřuje o dosavadním prezidentovi Obamovi, jenž zásadně dává přednost nevidět teroristické počínání islámu, jemuž jako by bylo nutno se permanentně omlouvat. Též nepřekvapuje, že ve vlasti Neville Chamberlaina vzkvétá sympatie takového druhu a již se nashromáždilo víc než sto tisíc podpisů, domáhajících se zákazu Trumpa, aby měl vstoupit na půdu britského království.

Jak to v Americe o volbách dopadne? Spíš nedobře.

KONEC

Neoficiální stránky Oty UlčeAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Diskuse


V. Roubíček
0:21
23.3.2016

M. Krátký
15:08
22.3.2016

A. Alda
15:56
22.3.2016

L. Křivan
17:08
22.3.2016

B. Rybák
17:41
22.3.2016

J. Brunner
18:08
22.3.2016

M. Pivoda
14:01
22.3.2016

A. Alda
14:35
22.3.2016

M. Pivoda
20:13
22.3.2016

B. Rybák
18:32
22.3.2016

P. Horak
13:31
22.3.2016

J. Lepka
15:59
22.3.2016

S. Rehulka
9:37
23.3.2016

V. Kraus
11:04
22.3.2016

V. Vaclavik
11:34
22.3.2016

B. Rybák
19:07
22.3.2016

M. Valenta
8:32
22.3.2016

V. Kain
9:24
22.3.2016

M. Valenta
10:12
22.3.2016

A. Alda
14:38
22.3.2016

M. Valenta
15:40
22.3.2016

M. Prokop
10:41
22.3.2016

M. Valenta
13:40
22.3.2016

B. Michal
7:54
22.3.2016

J. Vobr
8:13
22.3.2016

J. Vobr
7:37
22.3.2016

J. Vobr
8:04
22.3.2016

F. Houžňák
6:54
22.3.2016

Z. Čábelka
1:24
22.3.2016

F. Houžňák
6:59
22.3.2016

I. Teren
0:14
22.3.2016

Z. Čábelka
1:29
22.3.2016

počet příspěvků: 43, poslední 23.3.2016 09:37

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.