26.9.2018 | Svátek má Andrea


USA: Mrtví mlčí navěky

1.7.2017

Přes rok starou vraždu Setha Riche stále zahaluje tajemství, i když jsou vypsány peněžní odměny v celkové výši víc jak půl milionu dolarů tomu, kdo přivede policii na správnou stopu.
Bude tento zločin vůbec někdy objasněn?

Seth Rich (27) byl zaníceným přívržencem Bernie Sanderse, demokratického kandidáta na prezidenta USA. Během loňské volební kampaně pracoval jako odborník na elektronické hlasování pro Demokratický národní konvent (DNK), který byl mozkovým centrem kampaně. Měl přístup k celé jeho počítačové síti. Když se 10. července 2016 krátce po čtvrté hodině ranní vracel z washingtonského baru domů, byl zasažen dvěma výstřely do zad. Po převozu do nemocnice ještě žil. Zemřel o hodinu a čtvrt později. Dodnes není známo jméno nemocnice, ve které byl ošetřován. Zpráva o pitvě je rovněž utajována. Policie usoudila, že Rich se stal obětí náhodného loupežného přepadení, i když nebyl okraden. Na ruce měl hodinky a v kapsách peníze, kreditní karty a iPhone.

Ve dnech 25.-28. července se konal sjezd demokratů, který posvětil kandidaturu Hillary Clintonové. Krátce předtím, 22. července, uveřejnil WikiLeaks tisíce emailů sedmi špičkových pracovníků DNK, které dosvědčovaly, že výsledky primárek byly falšovány ve prospěch Hillary. Vedení demokratické strany ve snaze odvrátit pozornost obvinilo Rusy, že se mu vloupali počítačů, ukradli emaily a rozšiřují špinavé pomluvy, aby ovlivnili volby. Brzy poté Julian Assange, zakladatel a provozovatel WikiLeaks, naznačil, že emaily dostal od svého přítele, kterému je poslal Seth Rich. Americká media, která vytvářejí veřejné mínění, to zaznamenala odstavečkem v článcích o ruském vměšování, anebo zasklila úplně.

Během následujících devíti měsíců se případ Setha Riche ztratil z radaru. Jedni se z toho radovali, jiní volali faul. Neboť kdyby vyšetřování pokračovalo a prokázalo, že Rich měl spojení s WikiLeaks a použil jej, nafouklá bublina protikremliády a protitrumpiády by rázem splaskla. A s ní i Demokratická strana. Vládnoucí systém USA by už nikdy nebyl, čím je dnes.

Mediální bomba a sprška dementi

16. května 2017 Fox News, snad nejsledovanější americká televizní stanice, oznámil, že důkazy o Richově spojení s WikiLeaks se nacházejí v jeho laptopu, který má FBI. Jsou obsaženy ve výměně korespondence mezi Richem a Gavinem MacFaydenem, americkým tvůrcem dokumentárních filmů, zakladatelem a ředitelem Centra pro investigativní žurnalistiku a jedním z nejbližších přátel Assange.

Fox News to sdělil federální vyšetřovatel, který si vyžádal anonymitu. Prohlásil, že tuto korespondenci četl. Podle něj je nepochybné, že 44.053 emailů a 17.761 připojených dokumentů poslal McFaydenovi Seth Rich.

Druhým zdrojem Fox News byl soukromý detektiv Rod Wheeler. Na obrazovce řekl, že měl v přenosném počítači informace o tom, že Rich měl jak motiv, tak příležitost získat a předat emaily. Při domovní prohlídce mu washingtonská policie laptop zabavila. V následném rozhovoru ji obvinil, že spolu s FBI se snaží případ všemi prostředky ututlat.

McFayden tato odhalení nepotvrdí, ani nevyvrátí. Zemřel náhle 22. října 2016 ve věku 76 let v Londýně. Příčina smrti nebyla zveřejněna.

Prach po mediální bombě Fox News se rychle usadil ve spršce dementi. Vznesená obvinění označili za lež primátor Washingtonu, FBI, šéf washingtonské policie, předáci demokratické strany, New York Times, Washington Post, NBC, CNN, zkrátka kde kdo. Rodiče zavražděného, přesvědčení demokraté, vydali prohlášení, v němž protestovali proti zneužívání smrti jejich syna k politickým účelům. Vzali si advokáta, který hrozil, že podá žalobu na každého šiřitele konspirativních teorií o Sethu Richovi.

Zřejmě však přitlačil i někdo jiný, mocnější, jako je kupříkladu Rupert Murdoch, majitel Fox News. Redakce televize v tiskovém oznámení z 23. května přiznala, že neprověřila informace o spojení Riche s WikiLeaks jaksepatří, a proto je stahuje. Současně odvolal všechna svá tvrzení i Rod Wheeler.

Stopa, anebo srandička

V úterý 20. června vyšla zpráva skupiny ‚nezávislých detektivů‘, kterou tvořilo dvacet absolventů kriminalistiky washingtonské univerzity. Po tříměsíčním šetření vraždy došli k závěru, že pachatelem byl spíše nájemný zabiják nebo sériový vrah nežli náhodný lupič, jak tvrdí policie. Okolí vraždy bylo ‚očištěno‘ způsobem, který naznačuje, že ji spáchal ‚zkušený zločinec obeznámený s policejními vyšetřovacími metodami‘. Navíc musel vědět, že v rezidenční čtvrti Bloomingdale, kde Rich bydlel, má policie lokátory výstřelů. Hlídka, která se dostavila na místo činu za osmdesát vteřin, nezahlédla ani živáčka.

Washingtonská policie neumožnila univerzitním detektivům přístup k žádným materiálům, důkazům nebo osobám. Pravdomonopolní sdělovací prostředky považují nicméně jejich zprávu za novou stopu k vyřešení záhadné vraždy. Většina z nich ji rozhlásila do světa pod titulky podle vzoru Newsweeku ‚Seth Rich Update: DNC Staffer Murdered by Serial Killer‘, Pracovník DNC zavražděn sériovým zabijákem.

Internetoví kacíři všeho ražení jsou skeptičtější. Co je na tom nového? Že pachatel byl najatý profesionál, tvrdí od prvního dne. Sériový vrah? Are you kidding? Děláte si srandičku?

V díře zapomnění

Černa kronika zaznamenala v létě 2016 tři nečekaná úmrtí známých osobností ve Washingtonu.

John Ashe, bývalý diplomat v OSN, zemřel 22. června. Shodou okolností to bylo den před tím, než měl svědčit ve věci údajné korupce Clintonových v aféře zvané Chinagate, v níž měl být prostředníkem. Příčina byla zprvu přičtena infarktu. Koroner ji pak přisoudil zadušení. John zvedal těžkou činku a ta mu padla na krk.

Joe Montano, který byl předsedou DNK před Debbi Wasserman Shulz a poradcem demokratického senátora Tima Kaina, zemřel podle policie na mrtvici 25. července, krátce po uveřejnění kompromitujících emailů. Bylo mu čtyřicet sedm let.

Právníka Shawna Lucase nalezla jeho přítelkyně mrtvého v koupelně na podlaze 2. srpna. Lucas v zastoupení příznivců Bernie Sanderse v hromadném procesu zažaloval 28. června DNK a jmenovitě Debbi Wasserman Schuz z korupce a falšování voleb ve prospěch Hillary. O příčinách jeho smrti se dlouho spekulovalo. Až 1. prosince se policie ustálila na předávkování opiáty.

Co tato úmrtí mají společného kromě toho, že byla náhlá a podezřelá? Místo a načasování. Došlo k ním ve Washingtonu v době klíčových událostí prezidentské kampaně: zavraždění Riche, zveřejnění emailů a sjezdu demokratů, který potvrdil vítězství Hillary Clintonové nad Bernie Sandersem. Jádro pudla spočívá v tom, komu smrt těch tří lidí prospěla.

A v čem se ty tři případy podobají jeden druhému? Svým koncem. Všechny zmizely v díře zapomnění.

........................................

Zkušení kriminalisté říkají, že trestné činy lze rozdělit do tří kategorií. Průhledné, řešitelné a neobjasnitelné. V té třetí kategorii jsou politické vraždy.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Diskuse


V. Pavelka 263
Uf!
11:20
1.7.2017

J. Mrázek
7:48
1.7.2017

J. Kostelanský
7:20
1.7.2017

J. Krásenský
6:53
1.7.2017

počet příspěvků: 5, poslední 2.7.2017 04:35

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.