25.4.2018 | Svátek má Marek


USA: Láska z Bílého domu pominula

9.1.2018

Bannonovým vyhazovem si prezident Trump vyrobil nepřítele. A jeho zásluhy popírá

Mohla to být láska na první pohled: Steve Bannon a Donald Trump.

Bannon je šéfem webových stránek Breitbart.com, z nichž učinil dosti dryáčnické médium hlásající nacionalismus a populismus. To zahrnovalo kombinaci izolacionismu s militarismem, protekcionismus, odpor proti imigrantům a něco blízkého tzv. alt-right, tedy politiky bělošské etnicko-nacionální identity.

Trump, realitní a televizní magnát, se v roce 2015 rozhodl kandidovat v republikánských primárkách na prezidenta. A akcentoval témata nacionalismu, populismu, izolacionismu, protekcionismu a odporu proti imigrantům. V primárkách jej Breitbart.com podporovaly a Trump vzdor očekáváním primárky v létě 2016 vyhrál a získal nominaci.

Po sjezdu Trump učinil Bannona ředitelem své prezidentské kampaně v podobě jejího ideologického šéfa (praktickou stránku kampaně měla na starosti manažerka Kellyanne Conwayová) a – opět překvapivě – ve volbách vítězí. V lednu 2017 se s ním do Bílého domu stěhuje i Steve Bannon – v podobě tzv. strategického poradce.

Bannon by mohl být nazván „Trumpův Trump“ a sám sebe označoval za šéfa „trumpistické frakce“ v Bílém domě; té, která nejvíce akcentovala nacionalismus a populismus. Dalšími frakcemi byli „rodina“ a „generálové“. Rodina, to jsou dcera Ivanka a zeť Jared Kushner, kteří se snažili Trumpa více umírnit a polidštit. Generálové jsou ministr obrany Mattis, poradce pro národní bezpečnost MacMaster a nynější šéf prezidentské kanceláře Kelly. Ti zastávají klasickou republikánskou politiku realismu. Jenže v létě loňského roku je Bannon v rámci zákulisních bojů o moc v Bílém domě těmi dvěma dalšími frakcemi poražen a ze svého místa propuštěn. Vrací se do Breitbart.com.

Perverzní strategie

A zaujímá postoj „proti všem“ – proti demokratům, proti médiím i proti vedení republikánů v Kongresu. Navrhuje v primárkách nynější republikánské konzervativní politiky porazit a nahradit více populistickými a nacionalistickými. Když se senátor v silně republikánském státě Alabama Jeff Sessions stal ministrem spravedlnosti, guvernér za dočasného senátora jmenoval politika jménem Luther Strange, standardního republikána. Podporoval ho i Trump. V primárkách však Bannon a Breitbart.com učinili vše pro jeho porážku a zajistili vítězství člověku jménem Roy Moore; kdysi byl soudcem s poněkud excentrickými a teokratickými názory. A když se ukázalo, že jako třicátník osahával náctileté slečny, jeho volební šance byly zpečetěny. V tomto solidně republikánském státě, v němž by Strange bez problémů vyhrál, byl poprvé od roku 1992 zvolen senátorem demokrat. Proto, že „bannonistické“ nacionalisticko-populistické křídlo v primárkách prosadilo vadného kandidáta Moora.

Navíc Bannonova strategie boje vůči vedení republikánů v Kongresu je perverzní: ty největší úspěchy Trumpa v prvním roce jeho vlády, ať už schválení federálních soudců či historického snížení daní a daňové reformy před Vánocemi, jsou do značné míry zásluhou právě vedení republikánů v Kongresu, „spíkra“ sněmovny Ryana a vůdce republikánů v Senátu McConnella.

Novoroční dárek

„Rána z milosti“ však přišla hned po Novém roce. Média přinesla ukázky z nové knihy novináře Michaela Wolffa Fire and Fury (Oheň a hněv) s podtitulem Uvnitř Trumpova Bílého domu, která vznikla na základě jeho rozhovorů s Bannonem. Nejen že v ní Bannon zveličoval svou roli v dějinách (označil se za „mozek celé trumpovské operace“), ale navezl se i do jeho rodiny. Řekl, že setkání Donalda juniora a Jareda Kushnera s ruskou právničkou v červnu 2016, která jim slíbila dodat špínu na Hillary Clintonovou (nakonec z toho nic nebylo), bylo „vlastizrádné“ a oba švagři měli hned informovat FBI.

A to bylo příliš na Trumpa otce a tchána. Vydal prohlášení, které je svou ostrostí pozoruhodné: „Steve Bannon nemá nic společného se mnou a mým prezidentstvím. Když byl propuštěn, přišel nejen o práci, ale i o rozum. Byl to asistent, který pro mě pracoval až poté, co jsem vyhrál primárky… Steve měl velice málo společného s naším historickým vítězstvím… Měl však vše společné se ztrátou senátního křesla v Alabamě… Steve nereprezentuje mou základnu, pouze sebe. Své období v Bílém domě strávil tím, že pouštěl do médií falešné informace, v nichž se činil důležitějším, než skutečně byl. To je jediná věc, kterou umí dobře…“

Prostě Trump naznačil, že za vítězství Trumpa nemůže nikdo jiný, jen on, geniální Trump. A když si někdo připisuje zásluhy, prezident to nese nelibě. Navíc aby ten někdo zaútočil na jeho rodinu…

Je to konec mezi Trumpem a Bannonem? Pro teď ano, Bannon je osinou v Trumpově zadní části těla, ale v roce 2020 nebude mít Bannon koho jiného podporovat než právě Trumpa, protože všichni ostatní Bannona a to, co reprezentuje, nenávidí.

LN, 5.1.2018

Autor je ředitel Občanského institutuUž víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Diskuse


K. Potoček 413
20:15
9.1.2018

M. Pesat
12:09
9.1.2018

Š. Hašek
13:15
9.1.2018

P. Zinga
12:07
9.1.2018

S. Netzer
10:45
9.1.2018

V. Student
9:26
9.1.2018

P. Lenc
9:44
9.1.2018

M. Valenta
9:09
9.1.2018

I. Schlägel
9:36
9.1.2018

M. Prokop
10:46
9.1.2018

M. Valenta
11:32
9.1.2018

M. Prokop
12:30
9.1.2018

M. Valenta
13:03
9.1.2018

M. Prokop
16:40
9.1.2018

P. Eugel
11:33
9.1.2018

P. Eugel
11:33
9.1.2018

počet příspěvků: 18, poslední 9.1.2018 08:15

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.