28.3.2024 | Svátek má Soňa


USA: Koho a kdy zklame Obama

11.11.2008

Pan Bohdan Knězek napsal velmi zdařilou glosu Proč se bojím Baracka Obamy o obavách z nového amerického prezidenta. Přesto se domnívám, že většina toho, co pan Knězek píše, nebude realitou, a spíše se kloním k závěru jeho postřehu, totiž že Obama může být dobrým americkým prezidentem. Zdá se mi totiž, že ona funkce mění chování jejího nositele mnohem víc, než si troufneme odhadnout. Spíše se kloním k názoru, že Obama může být pro USA v současné době kladem.

O jeho přátelích se psalo jako o nebezpečí už před nějakým časem. Tento problém by přetrval, kdyby si tyto údajné přátele přivedl sebou do Bílého domu. Z toho, co prosakuje z médií o tvorbě jeho vládního týmu, se mi zdá naopak velmi pravděpodobné, že s Obamou žádná listopadová natož sametová revoluce do USA nepřijde. Nyní tedy k tomu, koho a kdy zklame Obama.

Na prvním místě to budou ty plačící Američanky (jednu jsme viděli při zpěvu US hymny po zvolení Obamy), které snad právě věří oné „revoluční“ euforii, která Obamu vynesla do prezidentského křesla. Obecně to budou pacifisté a idealisté, kteří věří předvolební řeči tak, jako pastorovi v amerických kostelích. Pokud například zůstane v Pentagonu jeho současný šéf, bude to pro řadu z nich obludná zrada. Úmysl stáhnout US Army z Iráku do 16 měsíců, tj. do května roku 2010, se navíc velmi nápadně podobá termínu odchodu z Iráku, který dojednávala Bushova administrativa na rok 2011. Bude-li navíc Al-Kájda testovat nového amerického prezidenta zvýšenou teroristickou aktivitou nejen v Iráku, ale i v Afghánistánu, kam by Obama chtěl vojáky převelet, může to skončit delší vojenskou přítomností US Army nejen v Iráku, ale i v Afghanistánu.

Nazývat Obamu socialistou je evropské zjednodušování. Souhlasím s tezí, že Obama bude stále mnohem pravicovější než ti největší údajní evropští pravičáci Angelou Merkelovou počínaje a Sarkozym konče. Evropa byla a je celá socialismem promořena. Jedinou výjimkou je snad Velká Británie, která prošla léčbou Margaret Thatcherové v tandemu s Reaganem. Dlouhá vláda Labour party ale i tam zasela další plevel socialismu pro 21. století. Další v řadě zklamaných tak budou ti, kteří snad skutečně věří v socializaci USA.

USA pod Obamou zůstanou nejsilnější velmocí současného světa a rozhodně nebudou trpně snášet provokace Ruska či dalších států, které budou chtít s USA soupeřit o nadvládu nad světem. Zde je nutné připomenout někdejší Kubánskou krizi z éry Chruščova, který rozmístil na Kubě rakety schopné zasáhnout území USA. Tehdy byl údajně svět nejblíže atomové válce. Připomínám, že v té době byl prezidentem rovněž demokrat Kennedy, od něhož si mladí Američané v té době také mnoho slibovali a řady komentátorů současnou Obamománii přirovnávají k podobné mánii Kennedyho v šedesátých letech minulého století. Další zklamaní tak budou zejména ti, kteří si myslí, že USA rezignují pod Obamou na svou světovou roli obhájce demokracie a svobody a budou přihlížet rozpínavosti Ruska či komunistické Číny. Právě tento bod se týká velmi i nás. Pokud by snad Obama skutečně zrevidoval plány na protiraketovou obranu tak, jak o tom sní naši socialisté Paroubek, Zaorálek, Rath a komunisté Filip a Maštálka, byl by to počátek strategické defenzívy USA. Věřím tomu, že i USA pod Obamou nehledě na dojímavý otevřený dopis Zubové a Jakubkové, potvrdí svůj závazek bránit sebe a své spojence před potencionální agresí „darebáků“, ať už z Ruska či Íránu.