24.4.2024 | Svátek má Jiří


USA: Je Obamacare v souladu s americkou ústavou?

22.12.2018

Federální soudce Reed O´Connor vynesl verdikt ve věci žaloby dvaceti amerických států proti systému celoplošného zdravotnictví známého pod názvem Obamacare.

Rozhodnutím soudce je Zákon o dostupném všeobecném zdravotnictví pokládán za protiústavní. Skupina žalujících států byla vedena Texasem, proto místně příslušným soudcem byl Texasan.

Prezident Donald Trump bleskově reagoval na verdikt ve svém tweetu, v němž sdělil, že žádné jiné rozhodnutí neočekával, ježto Obamacare byla od začátku vadná.

Demokratická strana stejně bleskově oznámila, že se určitě odvolá k Nejvyššímu soudu. Původně mnozí odpůrci systému Obamacare spatřovali jeho protiústavnost v tom, že v Americe žádný subjekt, a to ani stát, nesmí vnucovat občanům jakýkoli produkt, který si občan sám neobjednal, anebo o něj nemá zájem.

Systém Obamacare totiž nutil Američany bez rozdílu věku platit služby zdravotních pojišťoven, aniž by je sami čerpali, jen tak pro strýčka příhodu. To by potom, argumentovali odpůrci, stát mohl postupovat stejně při povinném přidělování všem střechy nad hlavou nebo případně zaměstnání.

Nejvyšší soud, aby vyhověl této námitce, v roce 2012 klasifikoval povinný poplatek jako všeobecnou daňovou povinnost. Vedle jiných daňových položek, daň za plošné pojištění už nevypadá jako vnucování odchodního produktu.

Soudce O´Connor ve svém zamítnutí Obamacare však vycházel z jiné okolnosti. Již v roce 2017 Kongres odstranil ze zákona zmínku o mandatorních platbách soukromých osob a podle názoru texaského soudce tím pádem neexistuje možnost potrestat nebo pokutovat neplatiče této daně. Kde není žádná sankce, zákon ztrácí smysl.

Systém Obamacare byl od samého počátku natolik složitý a neprůhledný, že ani jeho zastánci z Demokratické strany nepředstírali, že jeho detailům rozumí.

Když zákon o dostupném zdravotnictví byl schvalován v Kongresu, vůdkyně demokratické frakce Nancy Pelosiová takto přesvědčovala poslance: „Abyste pochopili, jak bude tento zákon fungovat, musíte ho nejprve schválit.“

Když profesor Ezekiel Emanuel z Pennsylvánské univerzity, pokládaný za otce a architekta Obamovy zdravotnické reformy, vysvětloval v televizi její podstatu, působil, podle názoru amerického tisku, dojmem Marťana mluvícího sanskrtem.

Tehdejšímu prezidentovi Obamovi se nicméně podařilo protlačit zákon pouze hlasy demokratů, bez jediného zástupce parlamentní opozice. Jinými slovy ji jednoduše převálcoval.

I když odpůrci Obamacare dnes slaví vítězství, solidní analytici radí republikánům okamžitě začít pracovat na nové legislativě, která by uspokojila sociálně slabé vrstvy obyvatelstva závislé na veřejném zdravotnictví. Nikoli proto, že by se nyní báli jejich nespokojenosti, nýbrž proto, že jejich hlasy budou nejspíše rozhodující v příštích prezidentských volbách v roce 2020.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus