19.3.2024 | Svátek má Josef


USA: Jak jednou nálepka „rasismus“ vyšla velmi draho

15.6.2019

Pekařství ve státě Ohio vysoudilo na místní univerzitě vysoké odškodnění

Vysoká škola v Oberlinu, Ohio, je i na poměry americké akademické sféry dost ujetá. Ačkoliv zde studuje ani ne 3000 studentů, dostala už se v minulosti na stránky velkých médií různými bizarními akcemi, například protestem proti „kulinární kulturní apropriaci“, která měla spočívat v nedostatečně věrné přípravě tradičních východoasijských jídel.
(Tak si říkám, že aktivisté přišli o unikátní příležitost předvést, co to znamená „woke wok“. Ale to by znamenalo umět vařit.)

Porota

„Porota“, obraz Johna Morgana (1861)

Dokonce i The New Yorker, který se řadí spíš na liberální část spektra, přinesl před třemi lety z Oberlinu nepříliš lichotivou reportáž: studenti zde požadují trigger warnings před klasickými dramaty jako Antigona. V prosinci 2015 jich sedm set podepsalo čtrnáctistránkový dopis, který obviňoval jejich almu mater z toho, že je založena na „imperialismu, bílé nadřazenosti, kapitalismu, ableismu a cissexistickém heteropatriarchátu“.
(Sedm set, neboli zhruba čtvrtina veškeré studentské obce čítající necelých tři tisíce lidí. To už není malá, zanedbatelná menšina pošuků. Je ovšem otázka, kolik z nich to podepsalo pod nátlakem svých bdělejších soudruhů.)

*****************************

Gibson’s Bakery, čili Pekařství u Gibsonů, je rodinná firma působící nedaleko univerzity. V devítitisícovém městě tvořili studenti přirozeně dosti podstatnu část jejích zákazníků, navíc dodávala nějaké své výrobky přímo vysoké škole v rámci nějakých cateringových smluv. Rodina Gibsonů je vcelku bohatá a vlastní v Oberlinu větší množství nemovitostí. Pekařství má docela dlouhou tradici, na té samé adrese sídlí od roku 1905. (Zdroj: text žaloby.)

Devátého listopadu 2016 se černý student Oberlinské univerzity pokusil u Gibsonů nakoupit alkohol na falešné doklady. (V USA je minimální věk pro nákup alkoholu 21 let a dost tvrdě se to kontroluje.) Obsluhující, Allyn D. Gibson, si toho všiml a navíc si všiml, že pod bundou nakupujícího se rýsují další lahve. Zavolal tedy policii.

Student se dal na útěk, přitom upustil lahve na podlahu. Mladý Gibson jej pronásledoval ven, kde ovšem čekali dva další kamarádi a společně se na prodavače vrhli. Povalili jej na zem a začali do něj bušit. V tomto okamžiku je zastihla přivolaná policie. Všichni tři byli obviněni z různých trestných činů, načež podle amerického úzu přijali „dohodu o vině a trestu“ (plea bargain). Její součástí bylo písemné prohlášení všech tří, že napadený prodavač nejednal z rasových pohnutek, ale jenom ve snaze zabránit nelegálnímu prodeji alkoholu.

Studentští aktivisté však byli jiného názoru a rozjeli proti pekařství různé akce. Zhruba stovka jich dva dny demonstrovala před prodejnou s tím, že je to rasistický podnik (video na Facebooku) a univerzita se pod jejich nátlakem rozhodla dočasně přerušit s firmou obchodní styky (na dva měsíce).

Pekařství si zase stěžovalo, že krádeže jsou naprosto běžné, ze 40 přichycených bylo 33 studentů, ale jen šest černochů, za rok že jim zmizelo více než tisíc kusů zboží. Třešničkou na dortu měla být žádost univerzity, aby místní obchody nehlásily poprvé chycené kradoucí studenty policii, ale jen škole.

Jelikož protesty připravily Gibsonovo pekařství o řadu zákazníků a jelikož se jich účastnili i zaměstnanci univerzity, podala firma v listopadu 2017 žalobu o odškodnění za pomluvu (defamation). Plný text žaloby s uvedením hlavních incidentů, které k právní akci vedly, najdete na serveru Scribd. Poté, co pekařství žalobu podalo, přerušila s ním univerzita opět obchodní kontakt.

Detailní kroniku celého konfliktu (více než 50 článků) vede profesor práva z Cornellovy univerzity William A. Jacobson na svém blogu Legal Insurrection. Univerzita trvala na tom, že neručí za aktivitu svých studentů a zaměstnanců a že obvinění z rasismu je jen názor, nikoliv pomluva; Gibsonovi zase trvali na tom, že orgány univerzity proti nim podnikaly konkrétní akce a že se žádným způsobem nesnažily brzdit atmosféru kolektivní hysterie zaměřené neprávem proti jejich podniku.

V pátek 7. června rozhodla porota v neprospěch univerzity a přiřkla Gibsonovým jedenáct milionů dolarů odškodnění. Další proces, zabývající se otázkou tzv. punitive damages, skončil nyní ve čtvrtek. Tento verdikt zněl na 33 milionů dolarů. Celkově tedy nyní Oberlinská univerzita má vyplatit Gibsonovým přes 40 milionů dolarů za chování svých zaměstnanců a studentů.

Je možné, že celková částka bude ještě snížena, protože ohijské právo obvykle stanovuje punitive damages na maximálně dvojnásobek původního odškodnění, ale železné pravidlo to není a výjimky jsou přípustné.

Univerzita si zatím nechala čas na rozmyšlenou, zda se proti rozsudku odvolá.

*****************************

Malý komentář k celé věci.

Významným prvkem celého toho SJW-progresivního teroru, ať už na (a)sociálních sítích nebo v terénu, je právě skutečnost, že jeho iniciátoři obvykle za svoji činnost nenesou žádnou zodpovědnost a můžou jiným lidem ničit životy, aniž by to pro ně samotné znamenalo nějaké osobní riziko. Totéž v menším se týká institucí, které je nechávají řádit, protože je to tak prostě jednodušší, než snažit se o ochranu práv napadeného člověka či organizace.

Moc bez zodpovědnosti je strašná, velmi destruktivní kombinace. Ale zaveďte do celého mechanismu nějaké prvky zodpovědnosti – a totálně jednostranná, vychýlená situace se zase začne vracet k nějakému středu.

Mimochodem, víte, jak nakonec skončila ještě daleko syrovější a krvavější hrůzovláda Ku-Klux-Klanu nad americkým Jihem? Tím, že po jednom lynči, spáchaném roku 1981, rozhodla porota o tom, že celá síť organizací KKK je povinna zaplatit odškodné rodině oběti. Šlo to až na úroveň individuálních členů Klanu, které rázem přešla chuť natahovat kápě, zapalovat kříže a věšet jiné lidi.

Mnoho Evropanů se posmívá americkému systému porot z lidu, ale on někdy zafunguje docela dobře.

*****************************

Hudební epilog
Co se amerického folku týče … hlas Joan Baez bych poznal všude.

****************************************
ZAPOMENUTÉ PŘÍBĚHY 2
Když je něco zapomenutého, je dobře se ptát, jak se to stalo. Zapomnělo se proto, že se něco dostalo za horizont času a zájmu, anebo proto, že se nějak někomu zapomenout chtělo? Autor v této knížce nahlíží do událostí zas tak ne moc vzdálených.
Objednat si ji můžete na této adrese.

zapomenuté příběhy 2

Převzato z Kechlibar.net se souhlasem autora