19.4.2024 | Svátek má Rostislav


USA: Hon na čarodějnice nabírá nehezké obrátky

19.6.2018

Když nesmiřitelní vytáhli po volbách na Trumpa a jeho štáb “ruské spiknutí”, které ho mělo instalovat do funkce presidenta, ustavilo Ministerstvo spravedlnosti zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, jednoho z bývalých šéfů FBI, aby přišel věci na kloub. Mueller shromáždil tým právníků, většinou pohrobků Obamovy administrativy, a pustil se do díla. Ježto neobjevil nic, začal se rýpat v předvolební minulosti členů Trumpova týmu. Místo, aby zločin vyšetřoval, nenalezna ho, začal zločin hledat - čímž porušil rozsah pravomocí zvláštního vyšetřovatele.

Bohužel, ministr spravedlnosti James Session, který ho měl okamžitě postavit do latě, se polekal a vyjmul se z aktivní účasti na vyšetřování, aby nedošlo ke konfliktu zájmů, a delegoval svou pravomoc zakopanému byrokratovi, náměstku Rosensteinovi.

Události dostaly podivný spád. Byl obviněn generál Flynn, že dlouho před volební kampaní přednášel v Moskvě a dostal honorář (ve srovnání s honoráři Clintonových směšných 5000 dolarů), které nepřiznal ve správné kolonce jako honorář od agentů cizí mocnosti. Následovalo drastické vyšetřování, nákladné obhajoby, které stály Flynna nejen úspory, ale i rodinný dům, aby se skoro po roce zjistilo, že ani vyšetřující agenti FBI nevěřili v jeho vinu. Prestiž a politická budoucnost generála Flynna zůstala zničena.

Poté přišli na řadu Paul Manafort, jeden z Trumpových právníků Cohen a další lidé z Trumpova okolí podle stejného cílového vzorce - zničit Trumpovo presidenství. A stále nikde žádný důkaz ruského spiknutí, jež mělo ovlivnit volby v Trumpův prospěch. Mueller pro posílení pozice zahrál jistý trumf. Obvinil třináct osob a tři ruské IT společnosti tzv. “troll farms” z aktivního vměšování do amerických voleb. Samo obvinění je poměrně směšné - ruské firmy měly prostřednictvím Facebooku a dalších sociálních sítí ovlivňovat rozhodování amerických voličů v Trumpův prospěch (osobně neznám nikoho, kdo ovlivněn Facebookem šel k volbám). Byl si totiž zcela jist, že Rusko je nevydá, ani nedovolí jejich vyšetřování na domácí půdě a spřátelená media to budou goebbelsovsky rozmazávat, až o tom nebude nikdo pochybovat.

Jenže se přepočítal. V květnu se k newyorskému soudu dostavili právníci jedné z obviněných společností, “Concord Management & Consultations”, s ochotou předstoupit před soud a obhájit svou nevinu. Mueller reagoval jako hloupý fracek tím, že soud být nemůže, protože žaloba není připravena a žalovaní se s žalobcem nejdříve nespojili, a požádal o odklad. Velmi směšné. Žaloba, která vznesla obvinění, není připravena ho dokázat?

Newyorská okresní soudkyně Dabney Friedrich (jinak velmi pěkná dáma), jíž byla ruská žádost předložena, Muellerův argument odmítla a ruskou obhajobu a žádost o proces přijala.

Americký právní systém stojí na několika “posvátných” neporušitelných pravidlech. Jedno z nich je, že obviněný má právo být seznámen se všemi detaily obžaloby včetně jmen všech žalobců. Mueller měl měsíc na to, aby tyto dokumenty právníkům Concorde Managment předal. Středa 13. června, poslední den pro předložení obžaloby obhájcům, Mueller požádal soudkyni, aby byl tým obhájců ruské firmy vyloučen z možnosti seznámit se s detaily obžaloby, pokud se ředitel firmy Prigozin nedostaví osobně. Údajně proto, že se firma stále ještě do amerických (budoucích) voleb vměšuje a kdyby uvolnil dokumenty, prozradil by jména agentů na ruské straně. Žádnou takovou výjimku zákon neumožňuje. V tom je zcela jednoznačný - žalovaný má plné právo seznámit se se všemi aspekty žaloby. (Kdyby šlo o agenty v ruském generálním štábu, dalo by se to ještě nějak vysvětlit, ale firma, která údajně dolovala data na Facebooku? Starý fízl Mueller musí být inteligenčně alternativní, aby mu to někdo sežral.)

Robert Mueller si evidentně vytváří svoje zákony na pochodu, protože důkazy nemá žádné. Zato vyšetřováním už utratil 14 milionů dolarů daňových poplatníků. Nedovedu si představit, pod jakým tlakem musí soudkyně Friedrich dnes být. Jedinou podporu, kromě ústavních zákonů, má v nezávislých konservativních mediích a v rostoucím počtu republikánských zákonodárců, které si náměstek Rosenstein rozházel, když jimi vyžádané dokumenty generálního inspektora vyšetřujícího nezákonnosti Hillary Clintonové dodal členům bezpečnostních výborů silně editované a začerněné. Na jejich protest arogantně reagoval, že nechá zabavit i jejich mobily a e-maily, a začal stejným způsobem vyhrožovat asistentům jejich kanceláří. V podstatě tak obvinil členy nejvyššího zákonodárného sboru USA, Kongresu, ze spiknutí.

Zpráva generálního inspektora o nejasnostech a nezákonnostech ve vyšetřování emailové aféry Hillary Clintonové FBI byla po několika odkladech předložena kongresovým výborům ve čtvrtek. Zatímco tábor progresivistických medií, universit a voličů, kteří jsou dodnes přesvědčení, že Trump presidentskou funkci s pomocí ruských agentů Hillary Clintonové ukradl, zprávu interpretuje tak, že až na drobné procedurální prohřešky se nic nestalo, tábor podporující presidenta Trumpa jednohlasně tvrdí, že dnes v USA existuje dvopjí spravedlnost - jedna pro obyčejné občany a druhá pro clintonovskou politickou dynastii a levičácké politické elity.

Střetnutí ostře rozdělující Ameriku čeká další, zřejmě stejně bezvýchodné kolo. Donald Trump, s nervy o síle lan držících Golden Gate bridge, se nad tím vším vznáší v atmosféře tweetových sarkasmů, jež progresivistická media vytáčejí k idiotským reakcím. Kabaret k neuvěření.