24.4.2024 | Svátek má Jiří


USA: Hillary má problém

7.3.2015

Američané brzy zjistí, kdo se příští rok vydá do boje o Bílý dům. Favoritkou demokratů je Hillary Clintonová, ta však čelí skandálu: používala osobní e-mail k práci. A zřejmě tak porušila zákon.

Mnozí Američané mají už dlouho jasno, byť oficiálně se o této možnosti stále mlží. Jde o kandidaturu někdejší první dámy USA, později šéfky americké diplomacie Hillary Clintonové na nejvyšší úřad v zemi. Sedmašedesátiletá rodačka z Chicaga patří k největším favoritům demokratů a v průzkumech dalších možných kandidátů, kteří příští rok vyrazí do boje o Bílý dům, nechává daleko za sebou své stranické kolegy, například nynějšího amerického viceprezidenta Joea Bidena nebo někdejšího marylandského guvernéra Martina O’Malleyho.

Tento týden se ale objevila zpráva, která by Clintonové mohla výrazně uškodit. Americký list New York Times v úterý informoval, že Clintonová během svého působení v čele ministerstva zahraničí, tedy v letech 2009 až 2013, při písemné komunikaci velmi často používala svou osobní e-mailovou schránku hdr22@clintonemail.com.

To by samozřejmě nebylo nic protiprávního. Jenže Clintonová ve svém e-mailu neřešila jen osobní věci se svými blízkými a přáteli, naopak ho mnohdy využívala i pro pracovní komunikaci. A to už by problém být mohl. Někdejší šéfka diplomacie tak mohla porušovat federální zákony, upozornil list. Používat k úřední komunikaci privátní – speciálně nezabezpečené – prostředky se podle odborníků může jen v nouzových a krizových situacích.

Zjištění vyvolalo pobouření. Asi nepřekvapí, že především v řadách republikánů, pro než manželka bývalého prezidenta Billa Clintona představuje jednoho z největších soupeřů v hlasování, ke kterému miliony Američanů zamíří na podzim roku 2016.

Takřka okamžitě se ozval bývalý floridský guvernér Jeb Bush, jenž loni v listopadu jako jeden z mála rozčísl vágní debaty bez jasných kontur o možném nástupci prezidenta Baracka Obamy.

Bush tehdy symbolicky v den významného amerického svátku Dne díkůvzdání oznámil, že „aktivně zkoumá možnost“, jak se o prezidentský post ucházet. Mimochodem v jeho případě by takové zkoumání nemuselo být zase tak složité. Postačí, když se zeptá svého otce George Bushe nebo bratra George W. Bushe, dvou bývalých prezidentů USA.

Jeb Bush, na jehož oficiální potvrzení kandidatury se také čeká, záhy po vydání úterní zprávy na svém twitterovém účtu napsal, že „na transparentnosti záleží“. „E-maily Hillary Clintonové, které nepodléhají utajení, by měly být zveřejněny. Zde můžete vidět moje – jebbushemails.com,“ uvedl Bush, vedle jehož jména se skloňují další možní republikánští kandidáti, například guvernér New Jersey Chris Christie, wisconsinský guvernér Scott Walker nebo senátoři Texasu a Floridy s hispánskou krví Ted Cruz a Marco Rubio.

Na „uklouznutí“ majitelky tmavého telefonu Blackberry se přitom paradoxně přišlo kvůli zákonu z dílny Obamovy vlády – o nutné archivaci služební elektronické komunikace. Ministerstvo zahraničí, které nyní řídí John Kerry, požádalo bývalou administrativu o vydání archivovaných dokumentů. Clintonová kolegům údajně poskytla 55 tisíc stran elektronické komunikace, které ale byly uloženy v jejím soukromém e-mailu. Washington přitom právě v době, kdy Clintonová používala svůj osobní účet k pracovním účelům, řešil skandál, v němž několik republikánských úředníků využívalo pracovní počítače k soukromým obchodním transakcím. Někteří komentátoři se proto pozastavili nad „lehkomyslností“ Clintonové, podle jiných si „Clintonovi zkrátka myslí, že pro ně neplatí stejná pravidla jako pro ostatní“. Další naopak brání političku, která údajně oznámí svou kandidaturu do konce měsíce, nejpozději v dubnu.

Clintonová mohla po mnohaletých zkušenostech v nejvyšších politických patrech plných konkurenčních bojů spoléhat spíše na svůj osobní e-mail než pracovní, naznačil komentátor magazínu New Yorker. Nynější přešlap by se nakonec mohl citlivě odrazit v její vlastní straně, která za ni ale nenabízí mnoho výrazných alternativ.

Pokud Clintonová kandiduje, může případ úřední korespondence v soukromém e-mailu přilít olej do jiné kauzy, kterou si vleče na svých politických bedrech. A tou je kauza Benghází, tedy útok na americký konzulát v Libyi, při kterém v roce 2012 zemřeli čtyři Američané včetně velvyslance Chrise Stevense. Včera list The Washington Post napsal, že e-maily Clintonové bude zkoumat vyšetřovací komise Sněmovny reprezentantů. Tragédii vyšetřovala už loni komise Senátu. Zjišťovala, zda bylo možné útoku zabránit, a zkoumala komunikaci ministerstva zahraničí a CIA. Senátoři nicméně uvedli, že ministerstvo – a tedy Clintonová – nenese odpovědnost za tragédii. S tím však mnozí nesouhlasí.

LN, 5.3.2015