29.3.2024 | Svátek má Taťána


USA: Budou volby a třeba bude mormon

12.1.2012

Vlivný washingtonský publicista David Broder formuloval zákon, o jehož přesvědčivosti lze jen obtížně pochybovat: úřad amerického prezidenta je ten nejobtížnější na světě, a proto ambice nastěhovat se do Bílého domu je důkazem povážlivého mentální defektu, který by měl zájemce automaticky diskvalifikovat.

V listopadu 2012 tedy budou prezidentské volby jako každý čtvrtý rok. Účastní se i outsideři s nulovou nadějí - někteří idealisté, častější však podivíni, pošukové, anarchisté, komunisté v maoistické, trockistické, ba i stalinské verzi, též prosazovatelé vegetariánství, mnohoženství, nudismu, zákazu či příkazu očkování.

Devětadevadesátiprocentní zájem medií se soustředí na utkání kandidáta Demokratů s kandidátem Republikánů. V případě Demokratů jím ovšem bude nynější prezident Obama. Pozornost se proto soustřeďuje na primárky - výběr kandidáta, jehož budou Republikání nominovat na svém sjezdu.

Uchazečů bylo původně osm: Dva bývalí guvernéři (Mitt Romney a Jon N. Huntsman, oba Mormoni), jeden nynější guvernér (Rick Perry, Texas), jeden bývalý senátor (Rick Santorum, Pennsylvánie), dva členové Sněmovny reprezentantů (kongresman Ron Paul a kongresmanka Michele Bachmanová), bývalý předseda Sněmovny (Newt Gingrich) a jeden sympatický a populární outsider (Herman Cain), který ale pod tlakem mnohásobného obviňování ze sexuálního harašení další prezidentské ambice vzdal.

V Iowě, převážně rurálním státu na prériích Středozápadu, se v prvním týdnu nového roku 2012 konaly první primárky, ve všech padesáti státech Unie pak probíhající utkání, jež každý stát si uspořádá podle vlastních pravidel. Společným je jejich časově zdlouhavý a hrůzně nákladný proces. V národě s víc než 300 miliony obyvatel, v Iowě zvítězil pohledný elegantní Mitt Romney s celkovým počtem pouze 30 000 obdržených hlasů, s převahou pouhých osmi (8) hlasů Četl jsem odhad, že v průměru za každý z nich utratil kolem 150 dolarů - na rozdíl od svého rivala Santoruma (o oněch 8 méně obdrživších hlasů), jež ho přišly na pouhých (pouhých!) 40 dolarů, a oba je svými výlohami předčil zájemce Perry, guvernér Texasu, s útratou přesahující 400 dolarů za každý získaný hlas, jichž bylo věru pramálo.

Romney je synem bývalého guvernéra v Michiganu a on sám bývalý guvernér v Massachusetts, kde jako Republikán si zdárně počínal u vesla státu nejlevicovějšího ze všech – však proto se ujalo poťouchlé označení "lidově demokratická republika Massachusetts".

Romney též absolvoval úspěšnou kariéru v privátním sektoru, v němž náramně a nikoliv nepoctivě zbohatl. Rovněž se zasloužil o zdárný průběh zimních olympijských her ve vzdáleném státu Utahu, končině, kam v polovině devatenáctého století doputovali Mormoni a zřídili své permanentní hlavní sídlo.

Romney, poté, co ukončil středoškolská studia, strávil dva roky misionářskou činností. Toto rekordně rostoucí hnutí se rozšířilo po celém severoamerickém kontinentě a obce věřících se jim podařilo uvést a mnohde rozkvést ve snad už většině států světa. Padesát tisíc mládenců se odebere na dvouletou misionářskou brigádu někam do džungle. Obětaví idealisté zdárně pronikli do vzdálených končin, třeba do jihopacifického království Tonga, jak jsem se osobně přesvědčil. Církev si trénuje mladistvé kádry, zdatné lingvisty a znalce vzdálených kultur. Na Taiwanu seděli vedle nás v restauraci a i mezi sebou se bavili plynně čínsky, jak mě má žena ujistila. Na Borneu jsem jim v duchu salutoval, když s Dajáky konverzovali v divošských dialektech.

Všechny výlohy si musejí hradit ze svého, chodit od dveří ke dveřím, od nichž je většinou vyhodí. Tyto vytrvalce jsem vídal v rodné Plzni po druhé světové válce a předpokládám, že teď už tam jsou zpět. Na krátko ostříhaní, úslužní hoši, bílé košile a tmavé kravaty, tak a ne jinak i v tropech. Pěšky nebo na kole. Energicky si počínající náboženské společenství se rozrostlo do počtu 12 milionů příslušníků, z nichž necelá polovina – 5,5 milionu – jsou Američané

- - -

Kandidát Romney je mormon, příslušník víry, která podle názoru některých je legitimní formou křesťanského náboženství a podle jiných je pouhým kultem se satanskými tendencemi. Společenství podivínů, v minulosti značných polygamistů.

Jestliže Romney získá nominaci na sjezdu republikánské strany, oprávněně se už počítá s obrovskou zatracující mediální smrští z Obamova tábora. Proto se již ozývají varující hlasy, aby Romney neopakoval svou chybu, jíž se dopustil při svém předchozím neúspěšném pokusu v roce 2008, když se snažil zdůrazňovat křesťanskou sounáležitost své víry. Naopak se mu doporučuje, aby ignoroval teologické různosti a zdůrazňoval společné hodnoty, ty univerzální, jako jsou osobní svoboda a též občanská odpovědnost. Když tedy dávat pod mikroskop mormonskou víru, proč se rovněž nezabývat Obamovou příslušností k radikální Trinity United Church of Christ v Chicagu, s její "liberation theology", mixáží Marxe s biblí, třídního boje s nekonečnými nároky stále si stěžujících a domáhajících se požadavků z rozvojových, takto ohleduplně až lichotivpě pojmenovaných zemí.

- - -

Začátek mormonské víry: v roce 1830 muž s nepozoruhodným jménem Joseph Smith vydal knihu (Book of Mormon), prý překlad zlatých desek, které na kopečku v západní části státu New Yorku pohřbil a dočasně mu svěřil nebeský posel. Tato mormonská bible informuje o Bohu a jeho styku s pravěkými obyvateli západní hemisféry, jimiž byli Izraelité, předkové amerických Indiánů. Čili Vinnetou vzešlý z Abraháma. Smith mínil kopírovat starobylý Izrael, jeho teokracii, patriarchální strukturu, exodus do země zaslíbené. Navíc v rámci přísného puritánství zavedl polygamii, mnohoženství.. Zejména tato novinka rozčílila některé mezi nevěřícími natolik, že v roce 1844 v místě Nauvoo státu Illinois novátora Smithe lynčovali.

Sekta se dala na pochod s volskými povozy neznámým nevlídným terénem. (V mnohém mi jejich počínání připomíná onen great trek jihoafrických Burů, putujících do vnitrozemí v přibližně stejné době.) Padesát tisíc mormonů pod vedením Brighama Younga, po němž je pojmenována jedna prosperující univerzita, dorazili k Velkému solnému jezeru, u něhož v podhůří Skalistých hor vybudovali Salt Lake City, dnes velkolepé město.

Mezi mormony bratr není bratrovi vlkem a sestra vlčicí. Dokonce ani za velké hospodářské krize třicátých let se nuzáci nemuseli obracet s prosíkem na stát. Kterýkoliv potřebný farník dostal - a stále dostává - jak spotřební statky, tak peníze.

Účelem ovšem není podporovat zahálku. Naopak, podarovaní se musejí revanžovat výpomocí na církevních pozemcích, farmách, skladištích, konzervárnách, jiných podnicích. Bolševické "Kdo nepracuje, ať nejí" se v utažské verzi přeměnilo v heslo "Není mormona, který by nechtěl pracovat" - čili typ člověka, o jehož zrod vědečtí socialisté usilovali, leč nevyusilovali.

Mormoni si nepotrpí na centralizaci, jejich systém je založen na místní autonomii. V každé farnosti funguje laický biskup - okrskář, který má na starost odbor sociálního zabezpečení. Lidumilných projektů je v provozu asi tisíc, podporu dostává přes sto tisíc souvěrců a dalším deseti tisícům církev našla zaměstnání.

Tohle všechno platí věřící. Odvádějí desátky - desetinu svého platu, čímž farní pokladna ročně zbohatne o mnohé miliardy dolarů. Poslušné ovečky též chodí o víkendech na brigády.

- - -

V osmdesátých letech minulého století se od znormalizovaného socialismu permanentně vzdalovalo několik tisícovek vesměs mladých lidí. Většinou emigrovali za Atlantik a přesun do USA zařizovala organizace American Fund for Czechoslovak Refugees. Jeho svěřenci putovali buď do New Yorku, Bostonu, San Franciska, nebo též do bukolických horských končin státu Utahu a Idaho, kde se jim dobrovolníci postarali o první přístřeší a vypomáhali s prvními krůčky v novém světě.

S mnohými jsem zůstával v písemném kontaktu. Například manželský pár mi poslal rozhořčený dopis, že si chtějí založit včelí farmu a neboť nemají peníze, šli do banky, aby jim půjčila půl milionu dolarů, a představte si, pane profesore, oni nás tam zpovídali, chtěli ručitele - jako při vstupu do partaje, kvůli tomu jsme přece nemuseli utíkat!

Nespokojenci se ozývali z Utahu, že je tam otrava, stát protivně ctnostný, dokonce i pivo, Bilakovo mléko, se tam pokládalo za hříšný nápoj. Proto hurá do neřestného San Franciska.

Nepředpokládám však, že prezidentský uchazeč Romney, po případném volebním vítězství, by se domáhal tak depresivních novot.

KONEC

Neoficiální stránky Oty Ulče