21.4.2018 | Svátek má Alexandra
UKÁZKA: Richard Matheson, Já, legenda

21.1.2008 0:05

Já, legenda Richard MathesonTOPlistJÁ, LEGENDA je jedním z nejslavnějších upírských románů dvacátého století. Pravidelně se umísťuje mezi deseti nejlepšími díly v mnoha kritických studiích hororového žánru. V době vydání byl prezentován jako science fiction - poprvé vyšel v roce 1954, ale jeho děj se odehrává v budoucnosti roku 1976. Vliv románu na pozdější generaci hororových autorů je nepopiratelný, stejně jako vliv na tvůrce celé řady hororových snímků. Jde o dodnes čtivou, nestárnoucí klasiku, na kterou jsme u nás dlouho čekali.

Svět zdevastovala hrůzná epidemie a ti, kteří neměli to štěstí a přežili, byli přeměněni v krvechtivá stvoření noci. Až na Roberta Nevilla. Zdá se, že pouze on byl vůči nákaze imunní, jenže krutá ironie z něj učinila vyvržence. Ve dne zabíjí a v noci se schovává s nadějí na další den prázdného života. Je legendárním monstrem, které musí být zabito, protože se odlišuje od všech ostatních.

Richard Matheson nás svým drsným, téměř dokumentárním stylem jako jeden z prvních přesvědčil, že zlo může číhat v místním supermarketu a působí tak mnohem hrozivěji, než kdyby se skrývalo v gotickém hradu. Pokud byl v minulosti jeden upír děsivým stvořením, pak si představte svět plný upírů, svět, v němž tato stvoření nejsou čímsi mystickým, ale reálnou hrozbou, která by v budoucnu mohla ohrozit každého z nás. (anotace)

"Nejdůmyslnější a nejpoutavější upírský román od dob Draculy." - Dean R. Koontz

"Myslím, že Richard Matheson je autorem, který na mě měl ten nejsilnější vliv. Knihy jako JÁ, LEGENDA mi byly inspirací." - Stephen King

"Richard Matheson je jedním z nejdůležitějších spisovatelů dvacátého století." - Ray Bradbury

UKÁZKA Z ROMÁNU:

   Za oněch podmračených dnů si nebyl Robert Neville nikdy jistý, kdy přichází soumrak, a někdy byli na ulicích dřív, než se stačil vrátit.
   Kdyby měl analytičtější sklony, mohl by přibližný čas jejich příchodu vypočítat; ale pořád vycházel z celoživotního zvyku posuzovat soumrak podle oblohy a za zakaboněných dní tato metoda nefungovala. Proto se za těch dnů rozhodl zdržovat v blízkosti domu.
   V matné odpolední šedi obešel dům, v koutku úst povislou cigaretu, z níž se vinul tenoučký kouř. Zkontroloval všechna okna, jestli se neuvolnila některá deska. Po prudkých útocích bývaly fošny leckdy zlomené nebo částečně vypáčené a musel je zcela nahrazovat novými kusy, což byla práce, kterou nesnášel. Dnes byla uvolněná jenom jedna deska. Není to úžasné?, zeptal se v duchu.
   Na dvorku za domem obhlédl skleník a nádrž na vodu. Někdy se konstrukce kolem nádrže oslabila nebo byly lapače vody ohnuté či odlomené. Někdy přes vysoký plot kolem skleníku házeli kameny, které občas protrhly svrchní síť, a pak musel vyměňovat skleněné tabulky.
   Nádrž a skleník byly dnes újmy ušetřeny.
   Zašel si do domu pro kladivo a hřebíky. Když otevíral vstupní dveře, podíval se na svůj pokroucený obraz v rozbitém zrcadle, které na ně před měsícem přibil. Za několik dnů měly zubaté kusy postříbřeného skla začít odpadávat. Ať si padají, říkal si v duchu. Zatracená práce, je to poslední zrcadlo, které jsem tam umístil; nemělo to cenu. Pověsí tam radši česnek.
   Česnek fungoval vždycky.
   Pomalu prošel zšeřelým tichem obývacího pokoje, zabočil doleva do chodbičky a ještě jednou doleva do svého pokoje.
   Kdysi byl jeho pokoj vymalovaný teplými barvami, ale to bylo za jiných časů. Nyní to byla dokonale praktická místnost, a jelikož jeho postel a prádelník zabíraly málo prostoru, proměnil jednu stranu pokoje na dílnu.
   Podél takřka celé stěny se táhl dlouhý ponk; na pracovní ploše z tvrdého dřeva se nacházela těžká pásová pila, soustruh na dřevo, brusný kotouč a svěrák. Nad tím vším byly na stěně nahodile umístěny police s nářadím, které Robert Neville používal.
   Zvedl z ponku kladivo a z jedné neuspořádané plechovky vytáhl několik hřebíků. Potom se vrátil ven a fošnu přibil pevně k okenici. Nepoužité hřebíky hodil na rumiště na sousedním pozemku.
   Chvíli stál na trávníku před domem a bloumal pohledem po obou stranách Cimarron Street. Byl vysoký, šestatřicetiletý, z rodiny anglickoněmeckého původu, nevýrazných rysů s výjimkou dlouhých a odhodlaných úst a jasně modrých očí, které teď klouzaly po spálených rozvalinách domů vedle jeho příbytku. Podpálil je, aby *jim* znemožnil skákat na jeho střechu od sousedů.
    Po několika minutách se dlouze, pomalu nadechl a vrátil se do domu. Odhodil kladivo na pohovku v obýváku, zapálil si další cigaretu a dopřál si dopolední skleničku.

Román vychází 25. 1. 2008 v nakladatelství Laser-books, kniha obsahuje rovněž deset kratších prací stejného autora.

Cena: 319 Kč
Počet stran: 312
Vázaná s přebalem.

Richard Matheson


Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Diskuse


jurdis
10:18
18.2.2008

Ikkju
11:48
22.1.2008

počet příspěvků: 2, poslední 18.2.2008 10:18
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...