23.5.2018 | Svátek má Vladimír


UDÁLOSTI: Zachráněni!

4.2.2016

Tak jásaly úterní české noviny nad propuštěním pěti Čechů, kteří se před půl rokem vydali na jakousi konspirativní dobrodružnou výpravu s nejasným posláním do Libanonu, byli tam uneseni a objevili se až nyní. Zda vlastně byli uneseni, není úplně jasné, možná byli jen „hosty“ libanonské tajné služby, která je podle některých novinových zpráv vlastně zároveň jen jakousi sekcí známého Hizballáhu. Členem české skupiny byl i důstojník Vojenského zpravodajství, protože mělo jít o získání informací o českém občanovi uneseném před časem v Libanonu. Důstojník tam byl pod vlastním jménem a nikoli inkognito. Výprava proběhla v jakémsi srozumění s Libanoncem Alím Fajádem, který byl u nás před časem zatčen na žádost interpolu a čeká v naší base na vydání do USA, kde mu hrozí až doživotní trest za nelegální prodej a pašování zbraní. České soudy o vydání již rozhodly, poslední slovo ovšem má ministr spravedlnosti Pelikán (Babišovo ANO). Současný stav je (11.00 hod.), že naši „zachránění“ čekají v areálu a v péči libanonské tajné služby, až pro ně přiletí letadlo z ČR. Zdá se, že rozhodující pro jejich zatím jen virtuální propuštění je, zda bude letadlo vybaveno také zmíněným panem Fajádem a zda pan Fajád bude vydán do rukou libanonské tajné služby, jejímž členem ostatně je.

Příběh je velmi zamotaný, ale ne tak, aby se nedaly konstatovat aspoň tyto otřesné skutečnosti:

Za prvé, podle toho, co už naznačili experti na tajné služby, byla česká akce neskutečným způsobem zvoraná: dodali protistraně (Libanon, Hizballáh a nevím kdo ještě) pět rukojmích, z toho jednoho důstojníka Vojenského zpravodajství, v úhledném balíčku opatřeném mašličkou. Skupinu doprovázel právník zmíněného Fajáda a šoféra ji dělal jeho bratr. Celou partu pak kdesi zadrželi, zbylo po ní jen auto a pět českých pasů v něm, aby česká strana věděla: máme je a teď koukejte být hodní.

Za druhé, vláda celou věc ve finálním stádiu řešila na Bezpečnostní radě státu, svolané 22. ledna překvapivě a bez informace, o co jde. Vypadá to, jako by se byli rozhodli na výměnu Fajáda za pět Čechů přistoupit, nicméně nebylo to rozhodnutí zcela svorné: někteří účastníci - bylo by dobré, kdyby se zjistilo, kdo byli ti slušní a prozíraví, budou tu možná jednou ještě nějaké volby – totiž namítali, že česká republika nezáludným způsobem demonstruje svou snadnou vydíratelnost a dává najevo jistou nezanedbatelnou proradnost vůči svému americkém spojenci, kterému na vydání pana Fajáda jednak záleží a jednak k žádosti o ně má všechny náležité důvody. Americké velvyslanectví taky dotazy, co situaci říká, sice nekomentovalo, ale učinilo tak takovým způsobem, že o jejich názoru nemůže být pochyb. A konečně, ministr Pelikán zatím své stanovisko (vydá, či nevydá?) sice expresis verbis neřekl, ale prý dal najevo, že nechce mít na rukou krev zmizelých českých občanů. To by mi připadalo zvlášť pobuřující: krev zmizelých českých občanů by měli na rukou jejich vrazi, ne pan ministr. Pokud by se byla bezpečnostní rada usnesla na tom, že před vydíráním je třeba kapitulovat a nemravnou výměnu je třeba realizovat, pak by pan ministr toho opravdu nemohl dělat moc. Totiž vlastně jen jedno jedné: okamžitě odstoupit.

A malá poznámka na konec: pokud by se česká vláda skutečně odhodlala k takovému špinavému a zbabělému kšeftu, je třeba konstatovat, že ve velmi významné věci (je to samozřejmě precedens pro to, co bude dělat i nadále) podtrhla svého nejdůležitějšího spojence.

A já sám za sebe bych už jen poněkud zlomyslně dodal, že vstřícnost amerického velvyslanectví v ČR v podpoře okázalého vládního „boje proti korupci“ s nepříliš kalým politickým pozadím nenese zatím moc výrazné plody v obdobné vstřícnosti české strany: za dobrotu na žebrotu.

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.Grafton Recruitment Praha
Testovací inženýr a designer

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Diskuse


J. Hanzlík
20:49
4.2.2016

L. Zemek
13:14
4.2.2016

počet příspěvků: 4, poslední 4.2.2016 08:49

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.