27.9.2016 | Svátek má Jonáš


UDÁLOSTI: Souboj dopisů v České televizi

4.11.2013

25. října (v první den voleb) se obrátilo 23 moderátorů, redaktorů a editorů České televize na Radu ČT se stížností na zásahy vedení redakce zpravodajství ČT, které údajně nebyly v souladu s tím, co televizi veřejné služby ukládá zákon. Přílohou dopisu jsou příklady takových zásahů do vysílání v roce 2013.

Stížnost má jeden formální nedostatek: jména signatářů až na dva (paní Drtinovou a pana Komerse) zůstávají veřejnosti utajena, dotyční se prý bojí postihu, a tak svou identitu svěřili jen předsedovi Rady ČT Uhdemu, jemuž zjevně důvěřují, že je nepráskne.

Vzápětí nato vznikl další dopis, na veřejnost se dostal ve čtvrtek. 61 moderátorů, redaktorů a editorů ČT v něm vyjadřuje důvěru vedení zpravodajství a šéfredaktorovi Šámalovi. Odmítají, že by v období před volbami byli vystaveni jakémukoli tlaku a ovlivňování reportáží. Signatáři jsou v tomto případě známi, údajně omylem: buď celý dopis, nebo jen podpisy (to jsem přesně nepochopil) se dostaly na veřejnost kvůli mluvčí ČT, která obojí rozeslala novinářům.

A konečně: na tento druhý dopis reagovala signatářka prvního Daniela Drtinová: prohlásila, že s ním souhlasí, a že kdyby jí ho byli nabídli k podpisu, byla by ho podepsala taky.

Považuji se za zcela nezaujatého pozorovatele tohoto dění, mé sympatie k oběma stranám sporu, k panu Šámalovi i k paní Drtinové jsou zcela vyvážené, totiž nulové. A tak konstatuji:

Za prvé: vypadá to, že osazenstvo zpravodajství ČT se snaží vytvořit něco adekvátního konfliktu, který právě probíhá uvnitř ČSSD mezi sobotkovci a haškovci.

Za druhé: připadá mi divné až nemožné, že by se např. v době daleko horší než dnešní podepisovala Charta 77 tak, že by drtivá většina signatářů svá jména pošeptala jen Václavu Havlovi do ouška a tři mluvčí se pak oháněli jen počtem podpisů. Taky ještě před dvanácti lety v době Velké televizní revoluce její účastníci nevystupovali před kamery v maskách Anonymous, případně (dámy) v burkách.

Za třetí: přitom ovšem většinou není pravda, že jedni jsou za osmnáct a druzí za dvacet bez dvou, že Sobotka je totéž co Hašek a Dubček totéž co Biľak. Většinou se dá poznat, co je "charta" a co je "anticharta" (historická analogie je sice velmi hrubá, ale přesto použitelná).

Tak například, pokud někdo poukazuje na problematické jednání svých nadřízených, nekouká z toho pro něj nic dobrého, je to nepříjemné a namáhavé, a není divu, že přitom má i trochu strach. Neznamená to samozřejmě, že musí mít vždycky pravdu, jen že je tu jakýsi hmatatelný důvod ho brát vážně.

Když naopak podřízení vyslovují nadřízeným důvěru a loajalitu a tvrdí, že je nijak neovlivňovali, není jaksi co ověřovat. To podřízení nadřízeným zpravidla dělají, a není tedy taky divu, že i v tomto případě jich je víc než těch prvních.

Zvláštní případ je ovšem paní Drtinová, která se zároveň hlásí k těm prvním i k těm druhým. V chmurném roce 1977 nebylo možné podepsat najednou Chartu a Antichartu. Dnes, jak se zdá, to skoro jde. Vida, oč máme víc svobody!

1. listopadu 2013

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.Hyundai Santa Fe GRAND EXECUTIVE...
Hyundai Santa Fe GRAND EXECUTIVE...

r.v. 2014, naj. 42 611 km, diesel, 1. majitel
880 000 Kč (s DPH)

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.