18.8.2017 | Svátek má Helena


UDÁLOSTI: Primátorovo nezdařené rande

9.10.2014

Česká politika se v průběhu let připodobnila pověstné Orwellově hospodě: u stolu spolu sedí farmáři s čuňaty a je čím dál tím obtížnější poznat, kdo je vlastně farmář a kdo čuně. Tak se např. v hlasování o doprovodném balíku zákonů k Zákonu o státní službě povedlo lidovcům zároveň podpořit i demontovat lustrační zákon. Teď vstupujeme do nové fáze, protože komunální scéna, včetně té nejvyšší, pražské, skýtá pro důvěrné obcování farmářů s čuňaty velmi mnoho příležitostí - ale taky jistá nebezpečí.

Zajímavý je např. způsob, jak TOP 09 definuje svůj vztah k hnutí ANO. Hnutí ANO je v současné době naše nejmohutnější (a taky ovšem nejproblematičtější) politická formace. Dává svým oponentům příležitost, aby se vůči ní silně vyhranili, zároveň ovšem představuje taky mocný svod a pokušení. Tomu prvnímu vyhověli předáci TOP 09 koncem minulého týdne bojovým prohlášením, v němž vyzvali voliče, aby přišli k volbám a nedovolili praktiky, které znamenají negaci odkazu listopadu 1989 a „jejichž nositelem je zejména hnutí ANO“. Tomu druhému podlehli tím, že se primátor Hudeček se předminulou sobotu vyjádřil v Babišových Lidových novinách v tom smyslu, že koalice s komunisty nepřichází pro TOP 09 v úvahu nikdy, koalice s ANO by byla velmi obtížná a nepravděpodobná, ale „v případě velmi problematického volebního výsledku se samozřejmě úplně všechno dá velmi obtížně vyloučit“. Poté, co se aféra, o níž bude řeč, provalila, to pro server iDnes upřesnil v tom smyslu, že pod velmi problematickým výsledkem se rozumí případ, že by nakonec nebyla možná jiná koalice než TOP 09 - ANO, to je ovšem typická dodatečná interpretace. Andrej Babiš zareagoval ve čtvrtek ve své Mladé frontě Dnes citlivě tím, že jeho hnutí hodlá spolupracovat jedině se slušnými lidmi, to znamená nikoli s ČSSD a s ODS. Pokud jde o TOP 09, je to složitější, s Kalouskem nikdy, ale „Hudeček není Kalousek“.

Spojení zjevné bojovnosti a skryté vstřícnosti ze strany TOP 09 se ovšem nakonec ukázalo být pro ANO nestravitelné. A tak v pondělí uspořádala pražská lídryně hnutí Krnáčová tiskovku, na níž veřejnost seznámila se zněním SMS zprávy, kterou jí primátor Hudeček údajně zaslal 25. srpna: „Myslíte, že byste si našla čas na setkání? Myslím, že by to mohlo být vzájemně prospěšné.“ Paní Krnáčová se hned a zásadně neupejpala, nýbrž se dotázala, o co jde, a pan Hudeček odpověděl, že se baví se všemi pražskými lídry o všem.

Poté paní Krnáčová jako ctnostná dáma vychovaná v prostředí Transparency International návrh rozhořčeně odmítla jako politicky nemravný: „Vážený pane primátore, děkuji za vysvětlení, já jsem se zatím s nikým nesešla. Nezdá se mi to ani moc vhodné, scházet se před volbami s dalšími lídry. Můžeme naše seznamování posunout až po volbách nebo na některou z veřejných diskusí.“ A hnutí Ano teď v oficiální tiskové zprávě uvedlo, že nehodlají jednat za zády Pražanů. Přesný časový údaj o odpovědi paní Krnáčové nebyl ve zprávách uveden, z logiky věci pouze plyne, že k ní došlo ještě před pondělní tiskovkou ANO.

Primátor reagoval rozhořčeně: ohradil se proti zveřejnění esemesky, řekl bych že úplně právem, je to trochu jako zveřejnění telefonního odposlechu. Zároveň uvedl, že mělo jít o běžnou informativní schůzku. Nicméně zůstává jakési napětí mezi rozhodným „s ANO nikdy ne“ a politickým randěním po telefonu, shodou okolností těsně před komunálními volbami. Pan primátor si poměrně legračním způsobem naběhl na vidle. Po celé akci nevíme o hnutí ANO nic, co bychom o něm nebyli věděli už předtím. O panu primátorovi víme, že mu chybí pud sebezáchovy.

Zkrátka, politická situace se změnila. Orwellovská hospoda se stává rizikovým terénem a dělat dvě politiky najednou, tu neúprosnou a tu vstřícnou, se už ani tam nevyplácí. Strany jako TOP 09 by se měly rozhodnout: toť poučení, které plyne z neuskutečněného tete-a-tete v restaurantu u Orwella.

7. října 2014

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.DUMREALIT
Nový obor podnikání - majitel nové pobočky

DUMREALIT
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Diskuse


J. Boleslav
7:34
9.10.2014

J. Jílek
19:04
9.10.2014

počet příspěvků: 2, poslední 9.10.2014 07:04

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.