20.6.2018 | Svátek má Květa


UDÁLOSTI: Drobné poznámky

24.9.2014

V článku politologa Lukáše Jelínka v Právu mne zarazila tato pasáž: „Vím, špatně se slibuje: Odpovědně vyberu ústavní soudce a členy Bankovní rady ČNB. Málokterého voliče nadchne vůle pečlivě se zabývat zákony, jež přijdou ze Sněmovny. Ale marná sláva, tyto kompetence senátorům náležejí, na rozdíl od těch vybájených.“ Musím říci, že jsem z toho jelen. Dosud jsem si myslil, že ústavní soudce vybírá prezident a Senát mu je buď požehná, nebo ne, nic víc. A že členy bankovní rady ČNB jmenuje prezident tak, jako vyjmenoval Rusnokovu vládu, tj. podle své chuti a bez ohledu na kohokoli.

Zpívající právník Jahelka kandiduje za TOP 09. Jiří Dědeček o něm Karolině Brožové v Právu řekl: „Byl režimem (za totáče, bd) tolerovaný. Soudničky vydával za asistence nějakého majora Veřejné bezpečnosti. To nebylo nic nízkého, jen to pomohlo jeho existenci.“ V Senátu má velké plány: „Právní řád je zaplevelený nesmysly. To je to, co chci dát do pořádku. Už ve své volební písničce odpovím na otázku, co Senát může: Ochránit nás všechny může před sněmovním zdivočením.“ To je populární představa: politici jsou škodná a senátoři mají tu kliku, že jsou o něco míň politici než poslanci. Proto před nimi mohou naše pracující aspoň trochu chránit. Jinak pan Jahelka kandiduje za TOP 09, ale to je pro něj čistě jen nosná raketa na cestě do Senátu. „Já členem žádné strany nikdy nebyl. Do TOP 09 nevstoupím. Ani omylem.“ Pan Jahelka je typický ztělesnitel ideálního účastníka hnutí ANO. Jeho místo je u Babiše a věřím, že až ho pan Kalousek do Senátu protlačí, rychle si najde své správné hnízdečko. Bude pak moci zpívat duety s Martinem Komárkem.

Včera jsem opomenul průzkum Agentury STEM/MARK ohledně komunálních voleb v Praze. Má výrazně „stemáckou“ povahu: v Praze s přehledem vyhraje ANO (20 %), druhá TOP 09 skončí se 14 %, třetí ČSSD s 9 %, ODS jen s 8 %. Pětiprocentní hranici by měla ještě překonat trojkoalice zelení - KDU-ČSL - Starostové a Česká pirátská strana. Dále hrozí, že se do zastupitelstva dostanou ještě Politické hnutí Pro Prahu, Okamurovci a Svobodní se 4 %. Tedy v lepším případě si ANO bude vybírat koaliční nevěstu, v horším vznikne zcela nepřehledný sajrajt, což je skoro totéž: myslím, že strany jako Česká pirátská strana, Politické hnutí pro Prahu, Úsvit přímé demokracie a Svobodní jsou schopny úplně všeho.

Dodatečně jsem zjistil, že k průzkumu preferencí STEM ohledně Poslanecké sněmovny, o němž jsem psal včera, existuje už od 12. 9. varianta z dílny agentury SANEP, kterou mám v paměti jako poměrně seriózní. Rozdíl je zcela příznačný (protože STEM je volební model a u SANEP se jedná o preference, vycházím z přepočtu na mandáty). Hlavní výrazná odlišnost: ANO by mělo ve Sněmovně podle STEM 79 křesel, kdežto podle SANEP 57 (tj. o 22 méně). Naproti tomu TOP 09 by podle STEM dostala čtrnáct mandátů, kdežto podle SANEP 31 (o 17 více). Musím se přiznat, že výsledky SANEP mi připadají jako výsledky STEM, očištěné od tužeb a přání. (Že ANO vede, je, řekl bych, nesporné.)

Předseda Svazu měst a obcí a primátor Kladna Dan Jiránek si stěžuje, že starostové měst a obcí jsou pod trvalým tlakem protikorupční policie, která prověřuje prodeje majetku výlučně podle hlediska výše zisku a nebere v úvahu další okolnosti. Jistě, na obce musí být přísnost (a před komunálními volbami to platí zvlášť).

Budoucí nástup generála Pavla do funkce vojenského velitele NATO oslavil v Babišových LN servilním sloupkem, plným vlastenecké pýchy, šéfkomentátor listu Petr Kamberský. Cituji: „Pro české pamětníky je nástup průzkumníka a výsadkáře na vrcholný vojenský post stejně pohádka. Možná by někdo v září 1989 věřil, že se Václav Havel stane prezidentem. Ale že bude vojenským náčelníkem NATO Čech?“ Text patří přímo do učebnice.

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.5 mýtů o nakažení klíšťatech: Pozor si dejte i na zahradě
5 mýtů o nakažení klíšťatech: Pozor si dejte i na zahradě

Klíšťová encefalitida nás neohrožuje pouze v lese nebo na louce. Klíšťata se totiž běžně vyskytují v městských parcích, na zahradách nebo zatravněných hřištích. O klíšťové encefalitidě bohužel koluje dalších několik mýtů. Znáte je?

Diskuse


počet příspěvků: 8, poslední 24.9.2014 06:24

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.