20.4.2024 | Svátek má Marcela


To si Klaus dovolil hodně

27.12.2008

Prezident republiky byl totiž hostem televize Z1 ve štědrovečerním pořadu 18 minut s Milanem Knížákem a mezi mnoha jinými tématy se zmínil i o stále silnější evropské regulaci a zákazech, o omezování svobody a centrálním dirigismu. Tyto tendence podle Klause v Evropě za posledních dvacet let začaly převládat, zatímco základy, na nichž EU vznikala a které Klaus vždy vítal – integrace, otevírání se, odstraňování bariér a zákazů a konec protekcionismu -, se vytrácejí. Proto se podle něj politici, kteří je opomíjejí, chovají protievropsky. Francouzského prezidenta nejmenoval, to udělal až Milan Knížák a Václav Klaus na otázku, zda lidé jako Sarkozy škodí unii i celé Evropě, pouze přitakal.

Hned nato se objevily reakce některých politiků, z nichž nejdůrazněji odsoudila Klause zelená poslankyně Jacquesová, jež prý „považuje Klausův výpad za nedostatek taktu a diplomatického umu, pokud se tak vyjadřuje o svém evropském kolegovi, který má za sebou půl roku velmi úspěšného předsednictví.“

Jak to ale s tou veleúspěšností francouzského prezidenta za posledního půl roku skutečně bylo, to nedávno připomněl redaktor HN Martin Mařík:

Vyřešil krizi mezi Gruzií a Ruskem? To ani náhodou. Sarkozyho exhibice Rusy nezajímala, stáhli své jednotky, kdy a kam sami chtěli. A Brusel ani nebyl schopen jim dát jasně najevo, že "tohle se v civilizovaném světě nedělá".

Vyřešil problém s Irskem, které se už nechtělo vracet k odmítnuté Lisabonské smlouvě? Ano, ale mimo jiné tak, že unie slíbila každé členské zemi ponechat jejího bruselského komisaře. Takže rezignoval na záměr zredukovat a tím zefektivnit dosavadní nadpočetnou evropskou vládu - s tím ať si poradí někdo jiný.

Že za francouzského předsednictví proběhly jedny z nejhlubších změn v agrární politice? Nenechte se vysmát. Jen coby kosmetickou úpravu vezme Brusel část dotací největším farmám. A aby ani to nebylo starým i novějším členům unie líto, výsledný "kompromis" jim byl oslazen ještě dodatečným přisypáním peněz.

A co třeba slavný klimaticko-energetický balíček? Tady už Sarkozy přestal předstírat, že jde o to něco vyřešit. "Překvapivě" dosáhl dohody všech zemí tím, že energetickým lobby totálně ustoupil, a opět řešení problému o pár let odsunul.

Možná si je těchto svých „úžasných“ výsledků prezident Sarkozy vědom, a proto si musel zchladit žáhu aspoň na nás, kteří nemáme na každém rohu prapor Evropské unie.

Přes to všechno se jistě dočkáme – ať už od politiků nebo od novinářů - mnoha dalších nevybíravých útoků na adresu Václava Klause, takže asi jedním z mála, kdo se jej zastal, je ministr Schwarzenberg, který předevčírem v rozhovoru pro deník Gazeta Wyborcza prohlásil, že zdravá kritika je pomocí a prezidenti s kritickými názory v Česku a Polsku jsou lepší než velké populistické strany v Rakousku a Německu.