Neviditelný Pes

REPORTÁŽ: Ondráš? Ondráš!

3.8.2017

„Přišla mi SMS od Obecního úřadu, ve středu v amfíku vystupuje Ondráš. Ta to bychom se tam mohli jít podívat,“ oznámil mi Jeník.

Jako obvykle, začátek v 19.30 hod nestíháme – psy jsem musela vyvenčit kvůli nesnesitelnému vedru těsně před odchodem, pak ještě pověsit prádlo, hodit si spršku, Jan mezitím hledá polstr na sezení (dle předpokladu bylo plno a tak jsme vzali za vděk sezením na betonových schodech) a vestu „kdyby se ochladilo“ (chacháá). Takže jsme přišli o několik minut později, to už se tančily tance z Čech.

Vystoupení Ondráše v Lednici

Co říct k samotnému vystoupení? Všichni byli úžasní. Když se zastavím u muzikantů, musím vyjádřit veliký obdiv. Více jak hodinu a půl hráli bez přestávky – buď doprovod ke zpěvu a tanci nebo „výplň“ v době, kdy se tanečníci převlékali z kroje do kroje. Ovšem i tyto hudební předěly byly velice zdařilé a určitě by si zasloužily samostatný koncert – cimbál, housle (hodně houslí) a basa se bezvadně doplňovaly v úpravách lidových písní. Hudci sklízeli zaslouženě potlesk na otevřené scéně.

A teď pár slov k tanečníkům. Čtyři páry krásných mladých a šikovných lidí – opravdu se bylo na co dívat. Největší potlesk asi sklidili ogaři při variacích na valašský odzemek – měli to moc hezky nacvičené. No a závěrečný potlesk při tancích ze Slovenska, ten musel být slyšet hodně daleko. Děvčata se točila jak čamrdy a kluci vyskakovali hodně vysoko.

Vystoupení Ondráše v Lednici

Co se týká samotného sestavení pásma – tak bylo to především veselé představení, určené pro příjemný letní večer. Písničky byly z valné většiny rozverné až rozpustilé a hodně rytmické. Snad jediná výjimka byla balada ze severní Moravy (podle vzhledu kroje), která byla příjemným kontrastem. Tanečníci vystřídali minimálně 6 typů kroje a opravdu je obdivuhodné, jak to převlékání zvládali (hlavně děvčata) v těch dvou stanech – když jsme šli okolo, všude visely či ležely jednotlivé části různých druhů krojů – čepce, pentle, sukně, fjertochy, střevíce, kordule, šátky. Navíc bylo horko, muselo se to na ně dost lepit (a ještě při tom pohybu!) – a přesto na vystoupení to nebylo poznat, všecky sukně tam, kde měly být, všecky klobouky na hlavách... Vždy jiný kroj na taneční pásmo z jednoho regionu. A každé pásmo bylo malé divadelní představení.

Vystoupení Ondráše v Lednici

Slunko už dávno zapadlo za zámek, když jsme rozcházeli. Se sousedy jsme si notovali, jak příjemný to byl večer, jak jsme rádi, že jsme překonali lenost a šli se podívat. Hlavně paní od borůvky – každý kavalírek JE borůvky – si libovala, jak to bylo hezké „Já tam byla z povinnosti, protože píšu Obecní kroniku, ale dneska to byla radost se zúčastnit.“

Tak až nebude vědět, co s načatým večerem a někde na blízku bude vystupovat Ondráš, hoďte se do gala a běžte se podívat. Litovat nebudete.

Vaše YGA

Vystoupení Ondráše v Lednici

Poznámka: Fotek je hodně, a to jsem toho ještě moc vyhodila (s lítostí). A toto je kousek z vystoupení, které jsem našla na youtube.

Foto: autorka. Další obrázky si můžete prohlédnout přímo zde na Rajčeti.

Yga Neviditelný pes


zpět na článek