Neviditelný pes

AUSTRÁLIE: Loutkové odpoledne

25.7.2017

Od kamarádky Lenky, naší zdejší loutkové královny, nám jednoho dne došla pozvánka na Prezentaci Českého a Slovenského Loutkářství v Austrálii, pořádanou u příležitosti nedávného zápisu Českého a Slovenského Loutkářství do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Celá tato událost se odehrávala v Česko-Slovenském Country Clubu, v Sydneyském předměstí Kemps Creek, v neděli 26/3/2017 v 15 hodin.

Celou tuto prezentaci měla na svědomí Lenka. Svým odborným výkladem v angličtině ji uvedl vážený pan Richard Bradshaw, loutkař a bývalý ředitel australské sekce Mezinárodní loutkářské organizace UNIMA. (Založené v roce 1929 v Praze. Sdružující cca 80 členských zemí.) Pohovořil o řadě divadelníků loutkářů, kteří zde působili a o jejich významu pro kulturní život Austrálie.

Loutkové odpoledne s Lenkou. Prezentace Českého a Slovenského Loutkářství v...

V pečlivě připravené expozici nám byly představeny:

1) Dochovaná originální scéna, dekorace a loutky divadla Sydney Magic Puppets vytvořené Františkem Popovským – kumštýřem a všestranným vynálezcem a slovenskou loutkářkou Milenou Vališovou (Amanda Wallis) v roce 1970.

2) Scénáře loutkových her divadla Paperbag Theatre Company Evy a Karla Řehořkových z Adelaide /sedmdesátá a osmdesátá léta/

3) Loutky a scénu Josefa Kábrta ze studia Jiřího Trnky ,Bratři v triku’, tvůrce slavného česko-francouzského animovaného filmu ,Planete Sauvage’ Divoká planeta (1973) /ze sbírky Lenky Muchové/

4) Dekorace a loutky ze sbírky Jana Červenky

5) Původní loutky a scéna českého historického tradičního rodinného divadélka matky Lenky, Ludmily Muchové, výtvarnice Národního divadla, a též loutky, které osobně spáchala Lenka Muchová.

- a řada dalších loutkářských artefaktů.

Loutkové odpoledne s Lenkou. Prezentace Českého a Slovenského Loutkářství v...

Tuším, že zesnulí, Eva Řehořková a Frank Popovský, se na to vše hemžení každý ze svého obláčku spokojeně usmívali. V hale CCC se mlel chumel who is who ve zdejším loutkářství a divadelnictví.

Dostavila se i česká generální konzulka paní Hana Flanderová a potom také loutkáři a divadelníci, jako: Dennis Murphy, Kay Yasugi, sekretářka UNIMA Australia, Ali Goss, loutkářka z New Yorku, která přijela do Austrálie, aby se něco dozveděla o australských loutkářích, která pak řekla, že se paradoxně dozvěděla více o českých. Potom zde byla ještě přehršle australských loutkářů, včetně Jill a Judy Harris, bývalá ředitelka Kuringai Art centre (kde Lenka vyrábí loutky). Tato přijela až z Gosforgu i se svojí sestrou, která u ní byla na návštěvě.

Loutkové odpoledne s Lenkou. Prezentace Českého a Slovenského Loutkářství v...

Lence s výstavou pomáhali: loutkař, student z Čech, Erik Janoušek a zdejší divadelník, scenárista a výrobce ručně dělaných plechových hraček, Jan Červenka, který svoje výrobky i vystavoval. Další divadelník tam byl pan Oliver Fiala s chotí Heather. Vše doplňovaly čtyři přehršle loutkářských laiků, převážně Čechů a Slováků. Jedna paní dovezla velkou igelitku plnou krásných maňásků, se kterými jsme se potom fotili.

Loutkové odpoledne s Lenkou. Prezentace Českého a Slovenského Loutkářství v...

Odpoledne se vydařilo, vše probíhalo v přátelském a srdečném duchu, díky vzorné Lenčině organizaci. Pavel Sádek nám promítl kouzelný patnáctiminutový loutkový film „Vzpoura hraček“, který v roce 1946, krátce po druhé světové válce, spolurežíroval jeho táta, Dr. František Sádek, se světoznámou Hermínou Týrlovou, zvanou „matkou české animace“. On režíroval hranou část, ona loutkovou.

Celý tento příjemný a poučný happening pečlivě připravila a s přehledem jí vlastním uváděla Lenka Muchová.

Loutkové odpoledne s Lenkou. Prezentace Českého a Slovenského Loutkářství v...

Psáno 11/4/2017

Foto: Erik Janoušek. Další obrázky si můžete prohlédnout přímo zde na Rajčeti.



zpět na článek