Neviditelný pes

MLSOTNÍK: Dršťková

16.6.2017

U mnohých nepochybně nosím dříví do lesa, ale divili byste se – jsou domácnosti, kde manželka odmítá uvařit manželovi dršťkovou. A když u mě na mrazáku zahlédnou cedulku „Dršťková 8 porcí“, toužebně jim zasvítí zrak a hlesnou, mohl bych?

Jasan.

Dršťkovou jsem se naučila vařit podle Velké kuchařky Viléma Vrabce, takže podle ní budete potřebovat (je toho na šest porcí):

2 1/2 litru vody, 60 dkg drštěk, 10 dkg zeleniny (bez dalšího upřesnění, ale beru mrkev a kus bulvového celeru), majoránku, sladkou mletou papriku, mletý pepř (případně mletý suchý zázvor), sůl, stroužek česneku, zelenou petrželku a jíšku z 5 dkg másla a 5 dkg hladké mouky (k té jíšce ještě budu mít poznámku, osobně zahustím jinak).

Maso na dršťkovou už se vaří

A jedem: Kupuji zásadně celé kusy kravího žaludku, žádné předvařené a nakrájené dršťky. Když žaludek vypadá pěkně a čistě a výrazně nepáchne, pouze ho operu ve studené vodě (jinak bych ho vymnula v soli a zedvakrát spařila vroucí vodou), dám do hrnce (celý nebo překrájený na kusy, aby se do hrnce vešel), zaliju studenou vodou a jen tak ho vařím cca 40 minut (v papiňáku 15 minut). Pak vodu sliju, zaliju maso novou studenou vodou, přiměřeně osolím (přidám ještě pár kuliček černého pepře a nového koření) a vařím – 3 hodiny v obyčejném hrnci, v papiňáku 50 minut (a deset minut nechám dojít bez otvírání).

Nakrájené uvařené dršťky

Pak se můj postup od kuchařky mírně liší. Vytáhnu maso do mísy a nechám ho být. Zatím do vývaru vhodím na kostičky nakrájenou mrkev a celer (klidně může být mražená „směs pod svíčkovou“) a povařím asi 20 minut. Současně si zvlášť na pánvi osmahnu na troše tuku (pan Vrabec radí máslo) na drobno nakrájenou cibuli (pozor, ta tam podle pana Vrabce nepatří a má to své důvody), aby chytla pořádně barvu a nebyla sladká, přihodím ostatní koření (nadrcený česnek, papriku, pepř, zázvor – majoránku zatím ne), ŽÁDNOU MOUKU (oproti panu Vrabcovi), promíchnu a zaliji rychle trochou vývaru, který vytekl z odstavených uvařených žaludků. Jde hlavně o to, aby se dobře rozmíchala paprika. Celé to uvrhnu do hrnce, kde se vaří zelenina, promíchám a ještě chvilku nechám vařit. Žmolky se neudělají, nemají z čeho (pokud jsme dobře rozmíchali papriku).

Dršťková na talíři.

A nakonec vezmu ponorný mixér a polévku rozmixuji. Zelenina ji krásně zahustí, celer dá správný říz. Kdo má obavu ze sladkosti cibule, tak ji nedává, ono záleží taky na jejím druhu a míře osmahnutí: čím syrovější, tím patrnější sladkost.

Nakonec nakrájím uvařené maso a vložím do polévky. Celé to dosolím až v tuto chvíli a taky majoránku přihodím až teď. Pokud chci polévku mrazit, dávám v tuto chvíli majoránky jen málo a přidám jí víc až při ohřívání. Pan Vrabec přidává na konec ještě zelenou petrželku.

A je to.

Přeji vám dobrou chuť, ať už budete vařit cokoliv.

Foto: autorka

Lika Neviditelný pes


zpět na článek