Neviditelný pes

MLSOTNÍK: Párty rohlíčky

3.2.2017

Moje milá tchýnička ráda pořádá různé oslavy pro rodinu a přátele. Je vynikající kuchařka a dokáže lehkou rukou skloubit prvorepublikové recepty se světovou kuchyní. Ve studeném bufetu se tak potká vepřový jazyk na orientální způsob s bůčkovou roládou a roastbeefem. K tomu několik salátů s inspirací od Balkánu po Manhattan. A k tomu všemu napeče hromadu rohlíčků a houstiček.

Party rohlíčky jsou malé, menší než polovina běžného rohlíku

A právě nad receptem na ty rohlíčky jsem se zamyslela a tchýničku trochu přechytračila. V původním receptu na opravdu bohaté kynuté těsto je jako tuk uveden olej. Zaměnila jsem olej za máslo a ejhle, chuť je o třídu výš. A jako bonus se s těstem mnohem lépe pracuje.

Těsto vyválíme na tloušťku asi 5 mm

  • 400 g hladké mouky
  • 70 g zchladlého rozpuštěného másla
  • 1 vejce
  • na špičku nože prášku do pečiva
  • rovná lžička soli
  • 200 ml mléka
  • půl kostky droždí
  • 1 lžička cukru
  • 1 rozšlehané vejce na potření
  • posyp podle chuti – mák, sezam, kmín, strouhaný parmezán... Nesypte solí, těsto je slané dost.

Posypeme parmezánem

Vyrobíme kvásek (droždí rozpustíme s cukrem, přidáme trochu mléka a lžíci mouky) a necháme ho vzejít, cca 10-20 minut podle teploty okolí. Nabyde a dává najevo, že žije – produkuje bubliny.

Kvásek zpracujeme s ostatními surovinami na hladké nelepivé těsto, povrch poprášíme moukou a necháme kynout – velmi záleží na teplotě a složení těsta. Lehká těsta, která obsahují málo tuku, kynou poměrně rychle. Bohatá těsta (hodně tuku, hodně cukru – typicky vánočka) kynou pomaleji.

Posypeme mákem, sezamem...

Chci-li dosáhnout opravdu skvělého výsledku, přetáhnu mísu fólií, strčím uhnětené těsto do ledničky a na pár hodin (přes noc) na něj zapomenu. Těsto mezitím žije svým vlastním životem, kvasinky pracují pomalu, ale jistě... zkuste to. Jediná neopominutelná zásada je, že kvásek nesmí přijít přímo do styku se solí. To znamená, že sůl, která se vyskytuje v každém receptu, nejprve smícháme s moukou a až potom přidáme kvásek.

Vykynuté těsto (zdvojnásobilo svůj objem) rozdělíme na čtvrtiny. Vyválíme kulatou placku o průměru asi 30 cm, 5 mm silnou – to je asi tak polovina malíčku.

Upečeme

Můžeme posypat třeba parmezánem, hrubě mletým pepřem, paprikou či jiným kořením. Placku rozdělíme rádlem na osm dílů. Každý díl svineme od základny ke špičce – a máme rohlíčky.

Část těsta zpracujeme na houstičky – vyválíme tenké válečky, silné asi jako malíček, dlouhé cca 8 cm – asi jako prostředníček.

Ze tří válečků upleteme copánek, na obou koncích stiskneme. Přemístíme na plech, potřeme rozšlehaným vejcem, ozdobíme semínky či kořením a upečeme ve vyhřáté troubě, 175 stupňů cca 15 minut.

Můžeme upéct i houstičky

Ze 400 g mouky jsou 2 plechy rohlíčků či houstiček. Nejlepší jsou čerstvé, ale dají se i zmrazit nebo rozpéct.

Dobrou chuť!

Foto: autorka. Klikněte do obrázku v textu a podívejte se do fotogalerie. Další obrázky najdete zde přímo na Rajčeti.

RenataE Neviditelný pes


zpět na článek