Neviditelný pes

MLSOTNÍK: Horké nápoje

25.11.2016

Zima, snížek, mráz, procházky s červeným nosem a horké nápoje po návratu za odměnu, že jsme to přežili.

Nejprve se podíváme, co pro nás má KAROLÍNA:

Klasický grog, svařené víno, punč... známe, ale trochu ozvláštnit by to možná chtělo.

GROG námořnický

Sklenice grogu

Do rendlíku dáme 1-2 polévkové lžíce krupicového cukru na konzumujícího a necháme zkaramelizovat. Vedle ve varné konvici si připravíme vařící vodu, cca 2 dl na osobu, kterou tmavý karamel zalijeme a hned necháme rozpustit. Pozor – karamelizovaný cukr pěkně prská. Necháme přejít varem a odstavíme. Do vroucí vody s karamelem přidáme vanilkový cukr, panáčka citronové šťávy na osobu a pořádného panáka rumu. Rum také můžeme dát rovnou do sklenice a následně zalít. Voda s karamelem už by neměla být moc horká, aby se z rumu neodpařil alkohol. Podáváme s citronovým plátkem.

Když místo citronové šťávy použijeme pomerančovou, je to trochu voňavější, ale také moc dobré. Podáváme s plátkem pomeranče.

SVAŘÁČEK ČERVENÝ podle p. Wericha

Takhle připravoval svařené víno můj otec a prý recept odkoukal od p. Wericha. Zda je to pravda či ne, to už se nikdy nedozvím, ale podělit se můžu.

Aby si víno zachovalo plnost své chuti, ale i alkoholu, tatínek nalil nejprve do hrnce trochu vody, do ní přidal špetku vanilkového cukru a pár lžic krystalového. Dále vložil badyán, hřebíček, skořici – to vše zamotané do gázy, svázané nahoře provázkem. A povařil, nechal vychladnout, aby koření pustilo vůni do cukrové vody. Tvrdil, že nejlépe do druhého dne. Pak se sladká kořeněná voda nechala znovu přivést k varu a do horké se vlilo víno. Stále se zahřívalo, ale jen do doby, kdy začala tekutina pouštět drobné bublinky, tzn.těsně před varem.

Příprava je sice trochu náročnější na čas, ale výsledný produkt je opravdu skvělý hlavně proto, že si víno zachová svoji plnost, vůni a ani neztratí obsah alkoholu.

SVAŘÁČEK BÍLÝ podle mého mlsného jazyka

Svařené víno na vánočním trhu

Začínám podobně jako u vína červeného, ovšem bez cukru a ke koření přidám ještě pár nadrcených jader kardamomu. Cukru pouze trochu vanilkového. Pak druhý den okořeněnou vodu už bez koření ohřeju, v té teplé tekutině rozmíchám kvalitní med a přidám bílé víno. Nechám prohřívat na teplotu, která nezničí ani vitamíny v medu ani nepotlačí alkohol ve víně. Přidám plátek pomeranče a podávám.

PUNČ ČERVENÝ/BÍLÝ

Obvykle se punč podává naředěný horkou vodou a s plátkem pomeranče. Ovšem i punč si zaslouží trochu koření navíc – já v tomto případě používám pouze badyán a sušenou nebo čerstvou strouhanou pomerančovou kůru. Připravím si horkou vodu, ve které povařím badyánovou hvězdičku s kůrou. Do skleniček naliju punč, přidám plátky pomeranče, přes sítko přecedím horkou vodu a zaliju punč.

Nojo, a co ti chudáci, co pít nemůžou, třeba děti???

Pozn. red.: na děti je pamatováno v závěru u Verenky.

Další recepty poslala SHARKA – na rooibos se zázvorem, čokoládu s chilli a flip. Takže začneme:

DOMÁCÍ CAPE TOWN

Rooibos se zázvorem na ohříváčku, foto Lika

Vezmete skleněnou konvičku, dlouhou lžičku a čajovou svíčku a podstavec pod konvičku, do konvičky vložíte hrst nakrájeného kandovaného zázvoru a zalejete ho půllitrem silného, horkého, vylouhovaného rooibosu.

Rooibos zaléváme vroucí vodou (použijeme buď čistý rooibos, anebo směs prodávanou pod názvem Cape Town, v níž je rooibos, slunečnice, chrpa a ibišek). Dáme rooibosu nebo směsi 3 až 4 čajové lžičky, necháme 4-5 minut louhovat a po přecezení vlijeme do konvičky se zázvorem, přiklopíme pokličku na konvičku, zapálíme svíčku, vložíme konvičku do podstavce a na tácku doneseme na stůl.

Zázvor uvolní do čaje sladkost a palčivost, nabyde a změkne a dá se při pití čaje i konzumovat. Plamínek svíčky udržuje čaj horký a propůjčuje mu nádhernou barvu...
V čajovnách se mu říká Cape Town... Ráda ho piju, když je lezavo a depresivno, potěší oko i nos a hlavně zahřeje a horký kandovaný zázvor, to je dobrota.

ČOKOLÁDA S CHILLI

Horká čokoláda

Uvaříte si horkou poctivou hustou čokoládu, osladíte si ji dle chuti a přisýpnete sušenou drcenou chilli papričku nebo pudrové jemně mleté chilli. Mléka netřeba – chilli s kakaem není zrovna dobrá kombinace!
Chvilku to trvá, než se to chilli rozleží, takže to nepřehánějte, nemělo by přebít chuť té kvalitní čokolády... ale kopeček šlehačky ten nápoj potom snese – myslím vedle na misce :-D

FLIP

Opěvovaný i zatracovaný... pro silné nátury nebo experimentátory, buď mu propadnete navždy, nebo ho budete navždy zatracovat.

To se v dávných dobách vozilo pivo v sudech na lodích z Evropy do Ameriky nebo na ostrovy, a než dojelo na místo určení, nebylo k pití, zkyslo. Aby se tomuto zabránilo, lili do něj námořníci nebo s nimi jedoucí obchodníci – rum. Jenže potom ta výsledná tekutina byla dobrá jen okořeněná, oslazená a horká... Řeknu vám, tohle znát Hanč s Vrbatou, žádnou mohylu by v Krkonoších neměli.

Takže: vezmete kotlík a zavěsíte ho nad oheň, vlijete pivo, do ohně vložíte pohrabáč a necháte ho rozpálit (oni rozpalovali podkovu). Ve chvíli, kdy je pivo horké, sundáte kotlík z ohně a vrazíte do něj ten pohrabáč, ten rozpálenej kus železa dělá flip flipem. Pak vlijete do svého hrnku rum a přidáte kousek másla, která utvoří vrstvu zabraňující vyprchání alkoholu z rumu, a můžete nalévat to horké pivo.

Cukr nebo zkaramelizovaný cukr si každý přidá podle svojí chuti. Pije se nebo spíše usrkává se to horké. Já vím, že to zní děsivě, ale patřím k těm, co flipu propadli. Po jednom hrnečku se vám po těle rozproudí horko, po druhém si myslíte, že pohnete horou... třetí jsem nikdy nezkusila. Já po pocitu pohnutí horou odcházím sladce spinkat.. .a někdy hodně nahlas. Kdo to nepřežene, probudí se výborně odpočatý a připadá si jak znovuzrozený!

Výrobu uvidíte u Mlsné kočky, občas se potkáváme na akcích, podívejte se sem. Lepší je z černého piva, z pardubického Porteru je dokonalý, ale lze vařit i ze světlého!

A závěr této spanilé jízdy patří VERENCE a jejímu speciálnímu grogu a navíc „svaráku“ podle mamy:

GROG PODĽA ZORKY KOLÍNSKEJ

Pred mnohými rokmi som lyžovala na Čertovici. Pani chatárka tam cez okienko predávala fantastický nápoj.

Tí, čo jej boli sympatickí, ho občas dostali zadarmo a tí úplne „best“ dostali k nemu aj recept a rozprávanie. Ja som patrila do tej poslednej skupiny (asi preto, že sa mi pusa nezavrie).

Na Boci (stredoslovenská dedinka pri priesmyku Čertovica) mala chatu Zorka Kolínska. Bezvadne lyžovala, vždy elegantná, vtipná, vitálna. A tento nápoj pripravovala svojim kamarátom.

Zbavil starostí, zahnal chmúry, odohnal choroby a vytvoril predmostie pre krásny večer a noc.

Tu je recept:

  • Uvaríme si 2 dl kvalitného pravého čaju.
  • 3 dl červeného vína nalejeme do čaju.
  • Pridáme 4 klinčeky, kúsok škorice, 2 guličky nového korenia, 2 kúsky badyánu.
  • 3 polievkové lyžice upálime na karamel.

Všetko spolu necháme prejsť varom. Odstavíme z ohňa a pridáme 1 dl rumu (u nás teraz Umu! To EU, u vás Tuzemáku). Navrch dáme koliesko citróna.

Pozor: je treba dodržať pomer 3:2:1!

Rozdelíte do pohárov s uškom, vypijete, opijete sa a je vám fajn.

Horká čokoláda, Raimundo Madrazo

NO A NA POROVNANIE „SVARÁK“ NAŠEJ MAMY:

Mama varila takto: na pol litra lacného vína dávala pol litra kohútkovej vody. Pri tom sa zamyslela a ešte priliala celý pohár vody (aby bolo dosť). Do toho nasypala kopu cukru, pridala klinčeky, škoricu, sušenú pomarančovú kôru. Uvarila, všetkým naliala – i nám deťom, k tomu pečené zemiaky v šupke a bolo.

Pred pár rokmi sme boli so sestrou na vianočných trhoch v Paríži. Tam sme si kúpili v stánku varené víno. Sestra odpila, neveriacky ešte raz, zamlaskala, uprela pohľad do diaľky a povedala: Naša mama kulinársky dobyla Paríž. A fakt!

Takže dobrou chuť a pevný krok!

Foto: kromě konvice s rooibosem (Lika) jsou fotky pouze ilustrační, netroufla jsem si recepty doma zkoušet :-) Převzato z commons.wikimedia.org.

Karolína, Sharka a Verenka Neviditelný pes


zpět na článek