Neviditelný pes

FOTOTESTÍK: Night na skotských cestách

1.10.2016

Pojďme si hrát. Testík ukrývá dvě anglická a dvacet čtyři skotských míst. Jsou náhodně rozložena, jejich pořadí nesouvisí s trasou. Některá jsou známá, jiná ne.

ŘEŠENÍ SI ZATÍM NECHTE PRO SEBE, PIŠTE JEN, KOLIK MÍST SI MYSLÍTE, ŽE POZNÁTE – V NEDĚLI VEČER DOPLNÍM DO DISKUZE SPRÁVNÉ ODPOVĚDI.

Ke každému místu patří dva snímky. Jeden by měl být typický, druhý je většinou Najtí. Budu ráda, když si budete hrát :o)

Místo A

Místo A1

Místo A – patří k nejznámějším skotským hradům. Dokonce i v bondovkách si zahrál. Leží na strategickém místě – na soutoku Loch Long, Loch Duich a Loch Alsh. Hrad byl postaven roku 1230 na ochranu před nájezdy Vikingů, za jakobitského povstání byl zničen. Obnoven byl až před sto lety.

Místo B

Místo B1

Místo B – toto město bylo založeno v roce 1788 britskou společností na podporu rybolovu. Barevné domky na nábřeží, lodě v přístavu, kostelíky – opravdu se jedná o nesmírně fotogenické místo. A podstatná nápověda na závěr – je to hlavní město ostrova Mull.

Místo C

Místo C1

Místo C – jsme bohužel viděli jen přes vodu. Vichřice nedovolila trajektu vyplout a tak na posvátné území maličkého ostrova naše nohy nevstoupily. V roce 563 se na ostrov uchýlil z Irska Sv. Columba a vystavěl zde klášter. Toto místo je kolébkou křesťanství ve Skotsku a Severní Anglii.

Místo D

Místo D1

Místo D – je přílivový ostrov na východním pobřeží severní Anglie, jen kousek od hranic Skotska. Na ostrově je kromě hradu i klášter, založený svatým Aidanem roku 635. V klášteře působil jako biskup i svatý Cuthbert. Při odlivu se vynoří z moře silnice, pěší poutníci jdou podél tyčí, které určují nejkratší směr od pevniny ke kláštěru.

Místo E

Místo E1

Místo E – jezero, jehož jméno uhádne každý. Neb příšera z tohoto lochu je nejznámější obyvatelka Skotska. Kdo chce, doplní i název hradu, který je na fotkách také zvěčněn.

Místo F

Místo F1

Místo F – monument stojící na břehu Loch Shiel je na místě, kde Bonnie Prince Charlie vztyčil v roce 1745 svoji standartu a zahájil jakobitské povstání. Oči dnešních návštěvníků přitahuje však hlavně místní viadukt, po kterém jezdí vlaky do Školy čar a kouzel v Bradavicích.

Místo G

Místo G1

Místo G – u kterého anglického městečka stojí v poli tři rýhované menhiry? Místní jim říkají Devil’s Arrows a to myslím jako nápověda postačí.

Místo H

Místo H1

Místo H – zajímá mě jméno ostrova. Jedná se o druhý největší ostrov Vnitřních Hebrid. Málo obyvatel, až na výjimky pouze single road (silničky jen pro jedno vozidla v občasnými širšími vyhýbacími místy), oblé vysoké holé kopce, vřesoviště, ovce, divoké pobřeží a jedny z nejvyšších srážkových úhrnů široko daleko... Nezklamal – lilo a fučelo.

Místo I

Místo I1

Místo I – má typickou katedrálu z místního pískovce. Má nejseverněji položené golfové hřiště první třídy (letos místní golfový klub slaví 400 let). A další nápověda: nedaleko od města se vdávala Madona a synka pokřtila právě ve zdejší katedrále.

Místo J

Místo J1

Místo J – malý romantický hrad na severu Argyllu. V 16. století ho postavili Stewartové a věnovali ho jako lovecký hrádek králi Jakubu IV. Stojí na skalnatém ostrůvku severně od malého městečka Port Appin. Bydleli jsme blízko, byl focen za večerního sluníčka.

Místo K

Místo K1

Místo K – malebné údolí, které se v únoru 1692 stalo svědkem masakru klanu MacDonaldů. Ti, kterým se podařilo uniknout, mířili do úkrytu v bočním Lost Valley, ale sněhová bouře sebrala životy dalším z rodu. Krajina kolem Tří sester je úžasná, výlet do Ztraceného údolí jsme si nenechali ujít.

Místo L

Místo L1

Místo L – na Ben Nevis jsme nestoupali, nechtělo se nám „ztrácet“ jedním výletem celý den. Ale navštívili jsme pod slavným horským velikánem údolí Glen Nevis, které vede podél říčky River Nevis. Zajímá mě jméno druhého největšího skotského vodopádu, který se do údolí řítí z výšky 120 metrů.

Místo M

Místo M1

Místo M – jižní Skotsko ukrývá několik nesmírně působivých trosek kdysi bohatých a slavných opatství. Melrose Abbey i Dryburgh Abbey jsme navštívili již s Betkou, na Nighta čekalo to stojící jen o pár mil dál. Ale psisko víc ocenilo osvěžující koupel v říčce Jed Water.

Místo N

Místo N1

Místo N – stačí napsat Nejvyšší hora Skotska, vysoká 1344 metrů. Navštěvuje ji po relativně snadné horské cestě spousta turistů. Ročně dle statistik na ní zahyne víc lidí, než na Mont Everestu. Podcenit počasí se nevyplácí, sněžit na tomto kopci může každý den v roce. A skotské počasí se mění opravdu rychle.

Místo O

Místo O1

Místo O – Kolébka golfu. Slavná univerzita. Ruiny opatství, starý hrad, malebné město. Víc netřeba dodávat.

Místo P

Místo P1

Místo P – návštěvu tohoto místa nám zhatilo počasí. Zbyl jen neuvěřitelný zážitek z příjezdové cesty, kdy uzoučká zvlněná silnička přesně na šířku vozu vede několik kilometrů dlouhou prastarou alejí. Slavné zahrady, založené roku 1630 druhým hrabětem z Perthu Johnem Drummondem tak na fotkách chybí.

Místo Q

Místo Q1

Místo Q – na sever od Obanu, na strategickém výběžku nad zálivem je zřícenina hradu. A také o kousek dál ruiny gotické kaple. Rodová pevnost MacDougallů byla v roce 1309 dobyta Robertem Brucem. Byly by i hezké výhledy na ostrov Lismore, kdyby bylo bývalo něco vidět. Tady na nás nezbyla nitka suchá, ba i foťák bylo třeba intenzivně sušit.

Místo R

Místo R1

Místo R – pustá krajina močálů a bažin. Na sušších místech planiny jsou vřesoviště, výjimečně tu rostou i větrem ošlehané pokroucené borovice. Z tohoto často mlhou ukrytého kraje se vstupuje mezi impozantní vrcholy kolem Glen Coe.

Místo S

Místo S

Místo S – nejznámější skalní útvar ostrova Skye. Bloky čediče tlačí na měkčí pískovcová a vápencová podloží a dochází k mohutným erozním sesuvům. Celý poloostrov Trotternish stojí rozhodně za vidění.

Místo T

Místo T1

Místo T – jak se jmenovalo království vytvořené Pikty ve čtvrtém století mezi mořem, řekou Tay a řekou Forth ? Je to vlastně snadné, protože tato oblast si své starobylé jméno dokázala zachovat navzdory mnoha reorganizací státní správy dodnes.

Místo U

Místo U1

Místo U – další město vystavěné britskou rybářskou společností v roce 1788. Jedná se o největší město severozápadního pobřeží Vysočiny. Z místního přístavu vyjíždí trajekty na ostrov Lewis.

Místo V

Místo V1

Místo V – bydleli jsme vedle vesničky Duror na pomezi Vysočiny a Argyllu. Na druhé straně zálivu Loch Linnhe byly čtyři poloostrovy starobylých jmen. Nejsou téměř obydlené, život tam musí být hodně těžký. Silnic tam moc není (ani těch pro jedno auto – širších jen pár kilometrů), projezdili jsme je skoro všechny. Nejčastější protijezdec je stádo ovcí či dobytka.

Místo W

Místo W1

Místo W – Viktoriánské město s vyhlášenou pláží, kterému ostrov Kerrera poskytuje jedinečnou přírodní ochranu před živly. Jedná se o druhé největší město Argyllu. Nevím – Kerreru jsme téměř neviděli (viditelnost nulová) a lilo a lilo a lilo.

Místo X

Místo X1

Místo X – Další typicky skotský „vodní“ hrádek. Trůní na skalnatém výběžku uprostřed zátoky Loch Moidart. Klan MacDonaldů ho vystavěl v 13. století a taky ho sám zničil v roce 1715, aby se hrad nedostal do rukou hannoverské dynastie...

Místo Y

Místo Y1

Místo Y – jak se jmenuje údolí, které se úhlopříčně zařezává do Vysočiny od Fort William až po Inverness? Tento geologický zlom plný dlouhých jezer propojuje díky Kaledonskému kanálu Atlantik se Severním mořem.

Místo Z

Místo Z1

Místo Z – původní obyvatelé tento ostrov nazývali Eilean a Cheo - Ostrov mlh. Dnes je tento největší ostrov Vnitřních Hebrid spojen s pevninou mostem. Turistů je zde opravdu hodně, i na uzoučkých single way byl značný provoz. Však se ne nadarmo říká, že je to nejhezčí ostrov Skotska.

Na konec ještě bonus: dvě panoramatické fotografie. Nelze je zařadit do fotogalerie, tak proto jsou až na konci:

Místo B2

Místo W2

Foto: Xerxovi

Xerxová Neviditelný pes


zpět na článek