Neviditelný pes

KYTKOVNÍK: Plicník a podbílek

3.4.2014

Plicník lékařský

Také zajímavá rostlina. Mladé květy jsou červené, postupně modrají. Plicníky najdeme v podrostu řídkých dubohabrových doubrav. Na zahrádkách se pěstují vyšlechtěné druhy s bíle skvrnitými dekorativními listy. Plicník se používal v lidovém léčitelství ke zmírňování respiračních potíží.

V přírodě ho opylují čmeláci, ale dávají přednost červeným květům, modrý korunní kalich se totiž pod jejich váhou občas utrhne. Přenos do kultury sice není problémový, ale lépe se pěstují vyšlechtěné formy s bíle skvrnitými listy. Rostliny dorůstají výšky 10 – 15 cm a mimo dobu kvetení vypadají velmi nenápadně.    

Krakonoš plicník lékařský

     

 

 

Podbílek šupinatý

Parazitická nezelená rostlina, žijící pod zemí, na povrch vystrčí na jaře jen květenství. Dospělý podbílek není žádné tintítko, vyrůstá z hloubky až 4 m a pokud bychom ho vykopali, (děkuji, nechci, je jedovatý), a hodili na váhu, mohli bychom se dostat až k pěti kg. 

Podbílek opylují včely a čmeláci a jeho semena roznáší vítr. Je na tom stejně, jako naše orchideje; semen jsou spousty, ale jen vzácně se některému podaří, najít vhodného hostitele. Vývoj probíhá tak, že klíčící semeno se zavrtává do země, až najde, (velmi vzácně), vhodný kořen vhodného stromu. Na povrchu kořenu s vytvoří přísavný terč a z něj se dovnitř kořenu začne vytvářet vlášení, které začne rostlinu, pomalu prorůstající k povrchu, zásobovat.

Podbílky jsou vzácné vzhledem ke způsobu života a nárokům na prostředí a hostitele. Dorůstají sice značných rozměrů a váhy, ale vzhledem k ojedinělému výskytu a poměru vlastní hmoty ke hmotě hostitele nepředstavují pro hostitelský strom významnější ohrožení.

Krakonoš podbílek šupinatý

Krakonoš Neviditelný pes


zpět na článek