Neviditelný pes

KYTKOVNÍK: Podléška a dymnivka

2.4.2014

Jaterník podléška

Notoricky známý posel jara, hojně se vyskytující ve světlejších listnatých lesích. Z přezimujícího oddenku vyrazí na jaře jeden, ale častěji několik kvítků, většinou modrých, ale občas se objeví i fialové, červené a velmi vzácně i čistě bílé. Po odkvětu pak vyrazí trojdílné listy, připomínající svým tvarem údajně játra, odtud název rostliny.

Podléšky se šíří rozrůstáním oddenků a semeny, vybavenými tukovou kapičkou, které transportují mravenci. Většinou to dopadne tak, že váček s tukem, do kterého se mravenec zakousne, dříve či později praskne, mravenec tuk vypije a o prázdné semeno ztratí zájem.

Podléšky se občas vyskytují pohromadě s dymnivkami a porost těchto dvou druhů dokáže být pastvou pro oči.

Krakonoš jaterník podléška

 

Dymnivka dutá

Nejběžnější druh, leč s lokálními výskyty. Dymnivky se vyskytují pouze někde, ale na místech výskytu rostou v ohromných množstvích. Rostlina přežívá dutou hlízkou, připomínající malý brambůrek, uloženou v hloubce kolem 15 – 20 cm pod povrchem. Z hlízky na jaře vyrazí lodyha s dvojicí listů a hroznem bílých, nebo nachově fialových květů. Celek je velmi dekorativní, ale jen krátce.

Po odkvětu rostlina vytvoří semena a zatáhne. Semena mají tukový přívěsek, který se velmi zamlouvá mravencům. Ti se tak starají o šíření druhu. Semena, která pozornosti mravenců uniknou, dopadnou poblíž mateřské rostliny a jsou důvodem, proč dymnivky na vhodných lokalitách, kterými mohou být i příkopy podél silnice, (Karlické údolí), vytvářejí krásné barevné polštáře květů.

Všechny druhy dymnivek jsou v ČR chráněné. Pokud se vám na zahrádce tato rostlina objeví a najde vhodné podmínky, t.j. holý povrch půdy pod vyšším keřem, připravte se na to, že v horizontu několika let začne být na lokalitě dominantním druhem. Nesnáší ale trávník a jeho údržbu.

Krakonoš dymnivka 1

   

Krakonoš dymnivka 2

Krakonoš Neviditelný pes


zpět na článek