Neviditelný pes

MLSOTNÍK: Brambory, kobzole, bandury, erteple...

15.1.2010

Neodolala jsem a chtěla bych se o recepty na ně rozdělit. Většina bramborových dobrot je počítána pro 4 i více průměrných jedlíků, takže tady jsou:

1. Zapečené brambory

Suroviny: 1, 40 k g brambor, 200 g sýru (Niva), 250 g uzeniny nebo uzeného masa, 3 vajíčka, 1 špenátový protlak nebo část balení mraženého listového špenátu, sůl, pepř, kmín, sádlo na vymazání a strouhanka na vysypání bábovkové formy.

Postup: neoloupané syrové brambory dobře omyjeme, dáme do hrnce a uvaříme je ve slupce do poloměkka. Pak je necháme vystydnout, oloupeme je a nakrájíme na tenká kolečka. Špenát udusíme, osolíme a ochutíme troškou prolisovaného česneku.

Do vymazané a strouhankou vysypané bábovky dáme vrstvu z části koleček brambor, na ni tenkou vrstvu jemně nasekané uzeniny, pak díl dušeného špenátu a trochu rozdrobené nivy. Vrstvy opakujeme až do vypotřebování materiálu. Poslední vrstvou jsou však vždy bramborová kolečka. Povrch nakonec zalijeme vejcem, které jsme rozšlehali v trošce mléka. Slanou bábovku pečeme 35 - 40 minut v dobře vyhřáté troubě při cca 180°C.

2. Šťouchané brambory

Suroviny: Brambory (počítáme 2 syrové oloupané brambory střední velikosti na 1 osobu), slanina, dušené zelí (v létě) nebo majoránka (v zimě).

Postup: Slaninu nakrájíme a vložíme suchého hrnce, přidáme oloupané, na kostky nakrájené brambory, vše mírně osolíme, přiklopíme pokličkou, dáme na oheň a cca 2 minuty zprudka, ale zakryté pokličkou, zapékáme. Po této době oheň zmírníme, přidáme cca 2 pol. lžíce vody, zakryjeme poklicí a dodusíme doměkka. Hotové brambory rozšťoucháme. K nim přidáme dušené kyselé zelí, v zimě dáme místo zelí hrst majoránky.

3. Brynzové halušky

Suroviny: 600 g syrových, oloupaných a jemně strouhaných brambor, 140 g hrubé mouky a 1 lžička soli, 1 lžíce soli do vody na vaření halušek, kus nakrájené a vyškvařené. slaniny (špeku) na polití a 1 balení brynzy na posypání halušek už na talíři.

Postup: Strouhané brambory necháme okapat na cedníku a osolíme. Pak přidáme 140 g hrubé mouky a vypracujeme polotuhé těsto. Z něj lžičkou vykrajujeme noky - halušky, které vhazujeme rovnou do vroucí osolené vody. Ihned je zamícháme, aby se nepřilepily ke dnu nádoby. Jakmile halušky vyplavou na hladinu, vaříme je ještě cca 3 minuty. Hotové halušky vyndáme do mísy nebo přímo je rozdělíme na talíře. Jednotlivé porce halušek polijeme rozškvařenou slaninou a posypeme rozdrobenou brynzou.

4. "Francouzské" brambory

Suroviny: 1 kg brambor uvařených ve slupce, 4 vejce uvařená natvrdo, 200 g měkké uzeniny nebo uzeného masa, 3 střední cibule, sůl, pepř dle potřeby a zvyku, trochu (cca 2 pol. lžíce) mléka a 1 vejce na rozšlehání v mléce, tuk (olej, sádlo) na vymazání zapékací misky.

Postup: Uvařené brambory oloupeme a nakrájíme na tenká (asi 3 mm silná) kolečka Můžeme je i protlačit kruhovou mřížkou na přípravu bramb. salátu. Zapékací nádobu vymažeme tukem a dno pokryjeme vrstvou z části brambor. Na ni přijde vrstva na kolečka nakrájených nebo sekaných vařených vajec, vrstva oloupané a jemně sekané syrové cibule a vrstva z jemně krájené uzeniny nebo uzeného masa. Vrstvy střídáme až do vyčerpání materiálu. Poslední vrstvou jsou brambory. Povrch zalijeme vejcem rozšlehaným v mléce. Pokrm zapečeme dozlatova ve vyhřáté troubě při 190°C.

Podáváme s kyselou okurkou, se zeleninovým, hlávkovým nebo zelným salátem.

5. Klasický bramborák Suroviny: 800 g syrových, oloupaných a jemně nastrouhaných brambor, 2 lž strouhanky, 1 - 2 lž hrubé mouky, asi 100 - 150 ml studené vody, 1 lž. soli, 1 celá palička oloupaného a prolisovaného česneku, 1 lž. majoránky, tuk, ale raději sádlo než olej, na pečení bramboráků.

Postup: Brambory oloupeme a velmi jemně (na " sýrovém" struhadle) nastrouháme. Poté je velice pečlivě vyždímáme a vyždímanou bramborovou hmotu vrátíme do mísy. Přidáme lisovaný česnek, sůl a ostatní. Přidáním obyčejné vody vytvoříme středně řídké těsto.

Na rozpálený tuk (nejlépe sádlo) nabíráme lžící hmotu a pečeme menší a tenčí placičky.

Je třeba udělat zkušební bramborák, abychom viděli, jestli se těsto nebude trhat při obracení. Pokud se těsto příliš trhá, musíme přidat vrchovatou lžičku mouky nebo strouhanky. Placičky děláme raději menší, aby se nám líp obracely.

6. Rychtářova kapsa s masem nebo s dušeným kysaným zelím A) zelná

Bramborákové těsto (viz výš), 500 g kysaného zelí, 250 g vařeného uzeného masa nebo 2 nožičky pikantnější klobásy, nebo asi 200 g mletých nebo hrubě sekaných škvarků, trocha kmínu a 1 střední cibule, olej nebo sádlo na pečení bramboráků a pod zelí.

Postup: Podle výše uvedeného receptu připravíme bramborákové těsto.

Kyselé zelí opereme, překrájíme na malé kousky, udusíme na lžíci sádla a jemně pokrájené zpěněné cibulce, dochutíme octem a dosladíme cukrem dle chuti Poté do zelí vmícháme asi 250 g jakékoliv oloupané a jemně nasekané pikantnější klobásky nebo uvařeného uzeného masa, které lze nahradit i pomletými nebo hrubě sekanými škvarky.

Na pánev dáme lžíci sádla nebo oleje, rozpálíme ho a lžící klademe tenké vrstvy bramborákového těsta. Na něj dáme asi lžíci zelné směsi a přikryjeme vše opět bramborákovým těstem. Na mírném teple smažíme z obou stran dozlatova.

B) masová

Bramborákové těsto, plátky libového masa podle počtu strávníků, pepř, sůl a olej na opečení plátků masa a na smažení kapes.

Postup: Tenké plátky kuřecích nebo krůtích prsou nebo jiného libového (třeba i vepřového) masa lehce naklepeme a opepříme dle chuti. Zatím však ještě syrové maso nesolíme. Připravené maso lehce z obou stran opečeme na téměř suché nebo jen olejem vytřené pánvi. Jakmile se maso při opékání zatáhne, můžeme ho osolit. Opečené plátky masa dáme stranou. Na pánvi rozpálíme olej nebo sádlo, na něj rozetřeme cca 1 vrchovatou lžíci bramborákového těsta. Na těsto položíme plátek opečeného masa a přikryjeme ho lžící bramborákového těsta. Vznikne tak kapsa, kterou z obou stran usmažíme dozlatova.

Kapsy podáváme jako hlavní jídlo, bez přílohy a pouze se zeleninovým salátem nebo kyselou okurkou, jelikož jsou samotné velice vydatné.

7. Škubánky

A)"Na sladko" (sypané mákem, tvrdým tvarohem nebo mletými ořechy smíchanými s cukrem)

Postup: 1 kg oloupaných a velmi drobně pokrájených brambor, špetka soli, 9 - 10 plných hrstí HRUBÉ mouky, asi 300 - 400 ml vody na vaření brambor, rozpuštěný tuk na polití, uvařených a posypaných škubánků na talíři, mletý mák nebo ořechy, smíchané s moučkovým cukrem nebo viz níže.

Postup: Brambory uvaříme ve větším množství vody. Polovinu horké vody z vaření slijeme do hrnku a dáme stranou. Vařené brambory i se zbytkem (cca 100 - 150 ml ) vody rozšťoucháme, zasypeme je hrubou moukou a obrácenou vařečkou hned uděláme asi 6 - 8 děr. Směs mouky, vody a rozšťouchaných brambor přikryjeme poklicí, postavíme na co nejmírnější plamen a necháme 20 minut propařit. To vše děláme rychle, aby příliš páry z hrnce neuniklo.

Propařenou směs odkryjeme, rozmícháme, v případě potřeby ještě doředíme dříve slitou vodou z hrnku a vymícháme do husté a hladké hmoty. Lžící namáčenou v rozpuštěném tuku vykrajujeme škubánky a klademe je na talíř. Sypeme je mletým mákem, strouhaným tvarohem nebo mletými ořechy smíchanými s cukrem. Pokrm mastíme rozpuštěným máslem nebo taky sádlem (záleží na zvyku). Škubánky na sladko mastíme trochu více, aby nebyly příliš suché.

B)"Na slano" (se strouhaným tvrdým sýrem )

Pokud nemáme rádi nebo nemůžeme sladké a chceme škubánky" naslano", škubánkovou hmotu, více osolíme a hotové škubánky na talíři posypeme strouhaným tvrdým sýrem (možno i nivou)

V tom případě je však již na talíři nemastíme!

C) Škubánkové opečenky

Postup: Do zbylé nebo všas odložené škubánkové hmoty přidáme 1celé vejce, sůl, asi 2 plné hrsti strouhanky a 1čaj. lžičku provensálského koření. Můžeme ještě přidat i jakoukoliv nasekanou či nakrájenou uzeninu. Hmotu dobře prsty propracujeme, aby se vše spojilo. Těsto má být husté, ale hladké a ne příliš mazlavé. Namočenou rukou tvoříme placičky velikosti dlaně, které obalíme z obou stran ve strouhance. Na olejem vymazané pánvi (stačí 1 lžička oleje na 1 várku opečenek) placky z obou stran opečeme dozlatova.. Podáváme jako přílohu k masu (pečenému, dušenému nebo přírodnímu) místo brambor vařených nebo taky se zeleninovým salátem jako hlavní jídlo.

8. Bramborové šišky

Tyto šišky se dají (stejně jako škubánky) připravovat na sladko nebo i na slano. Základní recept na šišky je tento:

Suroviny: 750 g neloupaných (celých) brambor, které uvaříme ve slupce a necháme je dobře vychladnout, 1 celé vejce, 1 vrchovatá lžička soli, 180 g hrubé mouky nebo hrubé krupice.

Upozornění pro začátečníky: Brambory uvaříme ve slupce raději den předem nebo aspoň 3 hodiny před přípravou těsta. Vařené brambory musí totiž dokonale vychladnout, aby se po oloupání a zejména při strouhání nelepily na struhadlo.

Postup: Dáme si do hrnce vařit vodu, kterou jsme solili 1 pol. lžící soli. Než voda začne vřít, uvařené a zcela vychladlé brambory oloupeme, jemně nastrouháme na struhadle s malými otvory a mírně osolíme.

Opečeme si strouhanku, kterou A) opékáme buď na rozškvařené slanině a mírně solíme - slaná varianta, nebo B) ji smažíme na másle - sladká varianta, kdy ji mícháme s moučkovým cukrem.

Jakmile voda v hrnci začne vřít, přidáme ke strouhaným a osoleným bramborám vejce a mouku nebo krupici. RYCHLE (!) vypracujeme středně tuhé těsto.

Pokud se budeme s vypracováním těsta příliš loudat, těsto zřídne a my budeme muset dodat další mouku. Výsledkem pak budou šišky tvrdé jak kamení.

Z hotového těsta vyválíme asi 3 cm tlusté dlouhé "hady". Z, nich nakrájíme asi centimetrové kousky, které dlaní vy tvarujeme v šišky. Opět pracujeme rychle, abychom měli brzy hotové všechny šišky a mohli jsme je najednou vhodit do vroucí osolené vody. Šišky ve vodě ihned zamícháme, odlepíme ode dna nádoby a necháme je vařit. Jakmile šišky vyplavou na povrch (asi za 3 minuty), vyndáme je.

A) slaná varianta

Uvařené šišky vhazujeme přímo do osmažené, ale slané strouhanky, v níž je pořádně obalíme. Můžeme je taky jen posypat strouhaným eidamem.

Slané šišky podáváme s dušeným špenátem nebo s jakoukoliv zeleninou či se zeleninovými saláty.

B) sladká varianta

Uvařené šišky sypeme buď na sucho nebo na másle opečenou strouhanko, kterou jsme smíchali s cukrem, nebo je posypeme mletým slazeným mákem.

Sladkou variantu lze připravit i s povidlovou omáčkou.

Povidlová omáčka na šišky:

Suroviny: 30 g (cca 3 pol. lžíce) hladké mouky, 40 g másla, 750 l vody, 150 - 200 g povidel, mletý hřebíček, badyán a skořice - dohromady této směsi cca 1 vrchovatá čajová lžička, 2 pol. lžíce rumu.

Postup: V hrnci rozpustíme máslo, vsypeme hladkou mouku a za stálého míchání uděláme velice světlou (skoro bílou) jíšku. Jíšku naředíme studenou vodou a cca 10 minut a za stálého míchání dobře provaříme. Do tohoto jíškového základu rozmícháme povidla a koření. Teprve do mírně zchladlé omáčky přidáme rum, ale už dál nevaříme. Můžeme omáčku i mírně přisladit, ale nutné to není.

Omáčkou poléváme bramborové šišky. Lze vše ještě i posypat nastrouhaným perníkem.

9. Bramborové placky s povidly Suroviny: 500 g brambor uvařených ve slupce, 1 celé vejce, 100 g hrubé mouky, 3 lžíce rozpuštěného másla nebo hery do těsta, špetka soli, trocha rozpuštěného másla na potírání (pomašlování) upečených placek, povidla na potření hotových.

Postup: Ve slupce uvařené a zcela vychladlé brambory oloupeme a jemně nastrouháme. K bramborám přidáme vejce sůl a mouku a zpracujeme těsto, které rozválíme na plát o síle cca 3 mm. Z plátu vykrajujeme placky, které nasucho pečeme na rozpálené železné, litinové nebo teflonové pánvi.

Každou pečenou placku ihned pomastíme rozpuštěným máslem a odložíme na talíř. Upečené a pomaštěné placky naskládáme na sebe. Pak je potíráme švestkovými nebo jablečnými povidly a s chutí baštíme. Tedy, pokud se nám pro sebe podařilo vůbec nějakou tu placku zachránit, zatímco jsme placky pekli. K plackám se velmi hodí bílá melta.

Upozorňuji, že v naší plackožravé rodině těch půl kila brambor nikdy nestačí, takže pokud se chci najíst i já, musím vše udělat z 1, 5 dávky. Nikdy žádné placky nezbývají.

Přeju všem Zvířetníků dobré pochutnání a zdravím.

Lenka Svobodová (LenkaS)


zpět na článek