Neviditelný pes

MLSOTNÍK: Rychlé pohoštění pro nečekanou návštěvu (1)

4.12.2009

Smažené

Sýrové kuličky

250 g jemně nastrouhaného eidamu (stačí 30 % tuku), 2 celá vejce, 2 lžíce hladké mouky, olej na smažení.

Postup: Strouhaný eidam dobře promísíme s vejci a moukou v hustší hmotu-těsto. Z hmoty uděláme kuličky o průměru cca 1 cm. V kastrólu rozpálíme vyšší vrstvu oleje a v něm kuličky ze všech stran zprudka osmažíme. Smažíme je jen po několika kouscích najednou, neboť smažením dosti nabudou.

Kuličky necháme na ubrousku okapat a zapichujeme do nich poté dílky mandarinky, kousky oloupaného grepu bez bílé dužniny, kuličky hrozna nebo kousky neloupaných jablíček.

Rohlíky v "trojobalu"

Suroviny: Několik vajec (podle počtu rohlíků a strávníků), tavený sýr (lze i s příchutí) strouhanka, olej na smažení.

Postup: Rozkrojíme několik starších, ale dosud zcela neztvrdlých rohlíků nebo housek podélně na poloviny, vzniklé řezy namázneme tenkou vrstvou taveného sýra. Celá vejce rozšleháme v misce s troškou mléka. Půlky pečiva smočíme sýrem pomazanou stranou ve vejcích a ještě ve strouhance. Takto připravené pečivo dozlatova osmažíme v rozpáleném oleji, ale pouze z té obalené strany. Hotové smaženky pomázneme hořčicí nebo kečupem, ozdobíme jakoukoli zeleninou nebo třeba i křenovou šlehačkou a podáváme.

Pečené

Zapečená sýrová veka nebo starší, podélně rozkrojené housky nebo rohlíky Suroviny: 1 chlebíčková veka, 3 x větší balení lučiny, 1 zakysaná smetana, 3 PL majonézy, šunka (nemusí být), sůl, česnek dle chuti, snášenlivosti a zvyku, tučnější sýr, sýr na strouhání na povrch před zapékáním, zelenina na ozdobu. Postup: Všechny ingredience smícháme, namažeme na pátky veky a postrouháme sýrem. Veku dávám na pečící papír. Pečeme asi 15 minut. Nejlepší jsou ještě teplé, jsou nádherně křupavé, ale chutnají i studené.

Slané koláčky zdobené klobáskou a sýrem

Suroviny: 350dkg hladké mouky,1 tuk Stela, 1 kysaná smetana v kelímku, 1 prášek do pečiva, sůl, kmín, 1 dobrá a pikantní klobáska nakrájená na tenké kolečka, strouhaný tvrdý sýr, 1 vajíčko na potření. Postup:Těsto zpracujeme a necháme v lednici odpočinout aspoň 2 hodiny, ale třeba v časové tísni postačí i pouhých 30 minut. Z odpočatého těsta vyválíme placku silnou cca 3 mm. Menším tvořítkem na cukroví vykrajujeme kolečka, která skládáme na plech vyložený pečícím papírem. Každý tvar potřeme rozšlehaným vejcem, pokryjeme kolečkem klobásy a nahoru přidáme špetku strouhaného sýra. Pečeme dozlatova ve středu vyhřáté trouby při teplotě cca 180°C .

Velmi dobré šátečky (slané i sladké) Suroviny na těsto: 500 g hladké mouky, 1 kostička droždí, 300 ml mléka, 100 ml oleje, sůl dle chuti, špetka cukru do kvásku.

Na potírání a zdobení: 1 rozšlehané vejce, různá drobná semínka ( mák, sezam, obyčejný nebo zlatý len). Náplně:

Slané: okapané ,drobně nasekané kysané zelí, sekaný salám, (přidávám k němu grilovací koření ); šunka, sýr.

Sladké: strouhaná, ale trošku vymačkaná jablka se skořicí; povidla; tvaroh

Postup: Na vál vysypeme mouku, do které uděláme důlek , do nějž rozdrobíme droždí se špetkou cukru. Droždí s cukrem přímo v důlku zalijeme cca 3 lžícemi teplého mléka, které jsme odebrali z těch daných 300 ml. Vše smícháme pomocí kulatého příborového nože s troškou mouky. Takto zadělaný kvásek necháme asi 5-10 minut vzejít. Zbylé teplé mléko smícháme s olejem, trošičku osolíme, vlijeme k mouce a kvásku a vypracujeme vláčné, nelepivé těsto, které necháme přikryté dobře vykynout.

Vykynuté těsto rozdělíme na 5 - 6 dílů, z každého dílu vyválíme kulatou placku, kterou rozdělíme na osm trojúhelníčků. Každý dílek naplníme slanou nebo sladkou náplní, stočíme ho od širšího okraje do šátečku(rohlíčku) tak, aby cípek zůstal vespod. Hotové šátečky poskládáme na plech vyložený pečícím papírem, každý potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme semínky podle náplně a upečeme ve vyhřáté troubě při 180°C dozlatova.

Na závěr jen podotýkám, že těsto lze s úspěchem využít i k přípravě pizzy...

Pražené mandličky

Mandle spaříme vroucí vodou, oloupeme, dáme je do misky, přilijeme k nim několik lžic dobrého olivového nebo slunečnicového oleje a misku dáme na hodinu do chladna. Po hodině olej scedíme, okapané mandle rozložíme na suchý plech a ve středu trouby rozpálené na 180°C opražíme do světlehněda. Pražené mandle poté smícháme s jemnou (nejraději mořskou) solí a podáváme.

Kořeněné oříšky

500 g různých nesolených oříšků jako: vyloupané burské, kešu, brazilské para oříšky, lískové, vlašské, pekanové a celé neloupané (to je velmi důležité) mandle;

na kořenící směs: 1/2 lžíce cayenského pepře, 2 lžičky tmavého cukru, 2 lžičky soli, 2 lžíce velmi jemně rozsekané rozmarýny (asi tak 30 cm větvičky), 1 lžíce rozpuštěného másla.

Předehřejeme troubu na 180°C (plyn a stupeň 4). Všechny oříšky vysypeme do velké mísy, navzájem je promícháme, a pak směs přesypeme na pečící plech. Pražíme je v troubě do světle hnědé barvy, asi tak za 10 minut, až zvýrazní svoji příjemnou aromatickou chuť.

Ve velké míse dobře promícháme nasekané lístky čerstvého rozmarýnu, cayenský pepř kvůli pálivosti, hnědý cukr, sůl. Pokud nemáme čerstvou rozmarýnu (sušenou raději nepoužíváme), použijeme nějakou jinou bylinku - třeba tymián.

Pánev položíme na oheň, vhodíme do ní máslo, které zvolna rozpouštíme. K máslu dodáme směs koření a hmotu rozetřeme po celé ploše dna pánve. Nyní přisypeme směs oříšků a pěkně je v tom aromatizovaném másle promícháme, aby se celé obalily. Podáváme k vínu.

Blesková "pizza" z chlebové strouhanky - cca 3-4 porce

Suroviny: 350g strouhanky z usušeného starého chleba, 400 ml studené vody, půlka menšího balení kečupu (dle chuti), 2-3 oloupané a prolisované stroužky česneku, 2 lžíce oleje do kečupu, olej na vymazání plechu, 300g jakékoliv na plátky krájené nebo jemně sekané měkké uzeniny, zelenina dle zvyku (pórek, cibule, papriky apod.), 300 g hrubě strouhaného tvrdého sýra, 2 vejce, rozšlehaná se 2 lžícemi mléka, sůl dle potřeby.

Postup: Chlebovou strouhanku vsypeme do mísy a přidáme k ní 400 ml vody a zamícháme řidší těsto, které rozetřeme na olejem vymazaný plech.Chlebový základ potřeme směsí, kterou jsme vytvořili smícháním kečupu se 2 lžícemi oleje a prolisovaným česnekem, povrch poklademe uzeninou, různou krájenou zeleninou a pokryjeme silnou vrstvou strouhaného sýra.

Vše dáme do trouby, kterou jsme předehřáli na nejvyšší stupeň teploty a pečeme až do doby, kdy se sýr částečně rozpustí (cca 15 minut). Povrch předpečené pizzy zalijeme rozšlehanými vejci a při stejné teplotě dopečeme dozlatova.

Překvapení z alobalu - rozpočet pro 1 osobu

Suroviny: 3 středně velké brambory, trochu sádla na vymazání alobalové misky, cca 150 g kuřecích prsou nebo stehen bez kostí a kůže, po 1 lžičce kečupu a hořčice, sůl, kmín a pepř dle potřeby a zvyku, 1 nožička dietního párku, kus syrového paprikového lusku, 1 malá cibule, tenký plátek anglické slaniny, větší kus alobalu na pokrytí a zabalení.

Postup: Připravíme si alobalovou misku vytřenou sádlem. Párek pokrájíme na kolečka, cibuli a brambory oloupeme a pokrájíme na tenké plátky, omytý papr. lusk nakrájíme na malé kousky. Kuřecí maso omyjeme, osušíme, jemně pěstí naklepeme, mírně opepříme a potřeme ho směsí kečupu, soli a hořčice.

Celou alobalovou misku obložíme plátky brambor, které mírně osolíme a okmínujeme. Na brambory přijde masový plátek, který poklademe střídavě kolečky cibule, papriky a párku. Vršek přikryjeme plátkem anglické slaniny a misku dobře uzavřeme kusem silnějšího alobalu.

Připravíme tolik misek, kolik je strávníků.

Troubu rozpálíme na maximální teplotu nebo ji nastavíme na grilování. Pevně zavřené misky pečeme nebo grilujeme cca 15-20 minut. Podáváme bez přílohy, jen se syrovou zeleninou.

Čuníci v kabátě - rozpočet pro cca 1 osobu

Suroviny: 2 menší syrové a neloupané brambory, cca 100 g trampského cigára, párku nebo jakékoliv tenčí uzeniny kečup nebo hořčice dle chuti.

Postup: Brambory kartáčkem dobře omyjeme, uděláme do nich otvor pomocí trubičky na kremrole, brambory zabalíme je do papírových utěrek a dáme je do mikrovlnky, kde je po dobu cca 10 minut vlníme na nejvyšší výkon.

Uzeninu nakrájíme na tak dlouhé špalíky, aby její konce vždy kousek vyčuhovaly z obou konců otvorů v bramborách. Uzeninu na koncích nařežeme do kříže a zasuneme ji do už předpečených a z papíru vybalených brambor.

Vše vrátíme do mikrovlnky a vlníme na střední výkon tak dlouho, aby se uzenina v bramborách rozpekla, ale nepopraskala a zcela neztvrdla.Vytvořené čuníky podáváme s kečupem nebo s horčicí, na listech hlávkového salátu a obložené kousky syrové zeleniny.

LenkaS


zpět na článek