Neviditelný pes

MLSOTNÍK: Čím přispívá firma Bratří Zátkové k osvobození moderní hospodyně? (5. část)

25.9.2009

Mimo to moukou bramborovou můžeme s úspěchem nahraditi mnohem dražší mouku rýžovou nebo kukuřičný škrob při přípravě jemných nákypů, puddingů a studených, vyklopených kaší - tak zvaných flummery. Při tom zároveň podporuje naši starou, dobrou českou firmu a nejsme nuceny vydávati peníze za drahé výrobky cizozemské. Mouky bramborové používá se hojně v cukrářství, neboť z ní lze upéci nejjemnější piškotová těsta, i jiné cukroví a pečivo, na něž rovněž přinášíme v dalším oddílu dobré vyzkoušené předpisy.

Tu třeba upozorniti naše hospodyňky na bílé tabulové oplatky pod pečivo, jež rovněž v různých rozměrech vyrábí továrna bří. Zátkové. Mnohé jemné cukroví, zejména mandlové, musíme péci na oplatkách.

Další znamenitý výrobek fy. bří. Zátkové je sušená zelenina Julienne, oblíbená zejména ve Francii. Julienne je směs sušením připravená z nejrozmanitějších druhů mladé, jemné a pečlivě pěstované zeleniny. Používá se zejména k přípravě polévky Julienne nebo jako přísada do polévek a omáček jiných. Julienne uspoří hospodyňce mnoho práce, neboť je vždy bez námahy připravena k potřebě. Naproti tomu kolik času vyžaduje pouhé škrabání a mytí zeleniny, natož ještě krájení na jemné nudličky! Julienne lze odporučiti zejména v době zimní, kdy bývá čerstvá zelenina velice drahá. Julienne však je levná, neboť je vydatná, 100 gr sušené zeleniny vydá tolik, jako 11/2 kg čerstvé. Další výhodou Julienne je to, že se nekazí, a že ji lze dlouhou dobu uchovati, uložíme-li ji na suchém a temném místě.

Zátkova houska do knedlíků je přímo nedocenitelnou pomůckou při vaření v naší české kuchyni, jež si tolik libuje ve vaření knedlíků, jimiž jsme pověstni po celém světě. Ať vaříte obyčejné knedlíky houskové, nebo jemný knedlík v ubrousku, ať knedlíky krupicové nebo bramborové, vždy do nich potřebujete starou housku a k tomu ještě krájenou!

Továrna "Monopol" bří. Zátkové vyrábí takovouto housku, úhledně strojem krájenou, jež přichází do obchodu v sáčcích po 1/2 kg! Ušetříme nejen čas a práci tím, že nemusíme housky krájeti, nýbrž i peníze, neboť Zátkova houska do knedlíků přijde levněji než staré housky od pekaře. Je zejména chutná a vydatná, pokropíme-li ji před použitím trochou mléka. Dále je Zátkova houska do knedlíků mnohem čistší, neboť je hygienicky balená, kdežto staré housky od pekaře mohou býti ohmatané nebo zaprášené. Často bývají také posypány kmínem, solí nebo mákem a tu máme zase novou práci s oškrabováním.

Zátkovu housku do knedlíků dostanete u každého kupce, zkuste to jednou a uvidíte, že budete spokojeny právě tak jako se známou a velmi oblíbenou Zátkovou smaženkou. Tato je vyrobena výhradně z čerstvých sucharů, zvláště pro ten účel pečených. Je vzhledná, jemnozrnná a vydrží velice dlouho, je-li uschována v suchu. Při tom je také úsporná, neboť je při své nízké ceně vydatná. Dříve musily naše maminky schovávati staré housky, sušiti je, pak se strouhati a posléze prosévati. Dnešní hospodyňky mohou díky továrně fy. Monopol bří. Zátkové koupiti si smaženku již hotovou v krabičkách po 1/4 a 1/2 kg u každého kupce za obnos směšně malý.

Zátkova smaženka je neocenitelná při obalování a smažení masa, ryb a j., dále osmažená k sypání vařené zeleniny, pak do různých sekanin, nákypů a moučníků, na něž přinášíme mnohé dobré předpisy. Tak lze ze smaženky uvařiti velice jemný a vydatný knedlík v ubrousku, upéci nadýchanou bublaninu a různé jiné lehké dobroty, zejména pro děti. A vše to snadno i rychle a při tom za málo peněz!

Velikou zásluhou továrny fy. Monopol bří. Zátkové je, že uvedla k nám ovesné výrobky, do nedávna u nás málo rozšířené, ačkoli oves je ze všech obilnin nejvýživnější. U národu severských a anglosaských je dávno známa vysoká výživná hodnota přípravků ovesných, vždyť u nich se jídá skoro denně k snídani porridge - ovesná kaše. A jsou to při tom národové, kteří se mohou chlubiti železnými nervy, velikou silou tělesnou a vynikající zdatností ve všemožných sportovních výkonech.

Na prvém místě třeba jmenovati, po zásluze již dosti známé Zátkovy vločky ovesné. Tyto jsou vyrobeny z nejlepšího, těžkého ovsa horského a mají mnoho předností. Předně jejich výživná hodnota je veliká, obsahují totiž 12 % bílkovin 65 % uhlovodanů a 6 % tuku. Při tom jsou ovesné vločky lehce stravitelné, a proto se pokrmy z nich hodí výborně pro děti i nemocné. Ovesné vločky jsou zrna ovesná, rozdrcená a plev zbavená, přece však obsahují něco buničiny a proto mají účinek lehce projímavý. Tak je lze vřele odporučiti osobám, trpícím vleklou zácpou.

Jelikož obsahují také hojně solí fosforečných a vápenných, jsou nedocenitelné při výživě dítek, neboť dětské tělíčko potřebuje všech těchto minerálních solí k vybudování pevné a zdravé kostry. Mimo to obsahují ovesné vločky též železo; pokrmy z nich jsou rozhodně nejen chutnější, nýbrž i mnohem levnější než drahé železité preparáty z lékárny předpisované chudokrevným. I osobám nervosním výborně poslouží ovesné pokrmy, neboť oves obsahuje také lecitin.

Zátkových vločků ovesných lze v kuchyni všestranně použíti; můžeme z nich uvařiti výborné a silné polévky, chutné kaše pro děti i dospělé, pro zdravé i nemocné, dále upraviti z nich vegetariánské karbonátky nebo nějaké pečivo. V dalším oddíle přinášíme mnoho dobrých a vyzkoušených předpisů na rozmanité pokrmy z ovesných vloček.

Při výživě malých dětí a nemocných jsou přímo nedocenitelné kaše, polévky a šlemovité odvary připravené ze Zátkovy krupice ovesné, jež je jemně preparovaná, nebo ze Zátkovy mouky ovesné. Tato se hodí zejména k přípravě šlemu na ředění kravského mléka při přikrmování kojenců. Přinášíme přesné lékařské předpisy na takové odvary a kaše pro kojence a malé děti v oddíle "Kaše".

203. Houskové knedlíky obyčejné

25 dkg Zátkovy housky do knedlíků, 40 dkg mouky, 8 dkg omastku, 3 dcl mléka, 2 žloutky, sůl.

Housku osmažíme do zlata na omastku a necháme vychladnouti. Do mouky přidáme sůl, žloutky a mlékem zaděláme těsto. Bílky činí knedlíky tvrdými, a proto je nedáváme. Těsto se musí důkladně vypracovati, aby se tvořily puchýře. Pak do něho vmícháme osmaženou housku a těsto necháme aspoň hodinu odpočinouti. Pak vykrajujeme navlhčenou sběračkou knedlíky a vaříme je ve slané vodě 20 - 30 minut podle velikosti. Mezi vařením je jednou obrátíme. Uvařené krájíme na plátky a hned neseme na stůl.

204. Jemný knedlík v ubrousku

12 dkg Zátkovy housky do knedlíků, 6 dkg omastku, 10 dkg mouky, 4 vejce, 3/8 l mléka, sůl.

Housku osmažíme do zlata, pak ji zalijeme mlékem a necháme státi asi 1/2 hod., aby se rozmočila. Pak přidáme sůl, mouku a vejce, vše dobře rozmícháme a těsto dáme do mokrého ubrousku, tento volně svážeme, aby těsto mělo dosti místa, neboť vařením nebude. Knedlík vaříme zavěšený na vařečce celou hodinu ve slané vodě, mezi tou dobou ho jednou obrátíme. Hodí se výborně ke svíčkové, zvěřině a j. pečením se smetanou..

205. Levnější knedlík v ubrousku

15 dkg Zátkovy housky do knedlíků, 15 dkg mouky, 6 dkg omastku, 2 vejce, sůl, 1/8 mléka.

Housku osmažíme na omastku, pak ji zalijeme mlékem, hned přidáme žloutky, sůl a mouku a zaděláme vše na těsto. Na konec do něho vmícháme zlehka tuhý sníh z bílků. Těsto zavážeme do navlhčeného ubrousku a knedlík vaříme 3/4 hod. ve slané vodě.

206. Knedlík ze smaženky (výborný)

1/4 kg Zátkovy smaženky, 1/4 l mléka, 7 dkg másla, 3 vejce, sůl, květ.

Na smaženku nalijeme studené mléko, ale nenecháme ji dlouho močiti. Za 1/4 hodiny již přimícháme ke kaši rozpuštěné máslo, celá vejce, sůl a tlučený květ. Těsto dobře propracujeme, dáme do vymaštěného ubrousku. Volně zavážeme, aby knedlík mohl nabýti, a dáme ho vařiti do slané vřící vody asi na 3/4 hodiny. Podává se jako příkrm k pečeni nebo dušenému a zadělávanému masu. Na míse knedlík křížem nahoře nakrojí a omastí, nebo nakrájí na plátky. Mezi vařením se musí obrátiti.

207. Bramborové knedlíky jemné

60 dkg brambor, 10 dkg Zátkovy krupičky, 10 dkg mouky, 8 dkg Zátkovy housky do knedlíků, 1 vejcem 4 dkg omastku, sůl.

Brambory uvaříme, oloupáme a vychladlé umeleme na strojku. Zátkovu housku do knedlíků osmažíme na másle. Brambory smícháme s moukou a krupicí a vejcem zaděláme těsto. Osolíme je a dobře vypracujeme. Pak do těsta vmícháme osmaženou, krájenou housku a tvoříme knedlíky velikosti mandarinky. Vaříme je ve slané vodě asi 10-12 minut. Uvařené roztrhneme vidličkou na půl a pokropíme máslem neb sádlem s osmaženou cibulkou. Hodí se za příkrm k masu i zelenině.

Teď si ale dáme ty minule slíbená zeleninová jídla, hlavně tedy saláty:

80. Zapečené zelí

1/2 kg zelí (menší hlávka), 5 dkg Zátkovy smaženky, 5 dkg másla

Hlávku bílého zelí očistíme, rozkrojíme na čtvrtky a uvaříme do měkka ve slané vodě (za 15-30 min.). Pak je dobře ocedíme, než okape, osmažíme si smaženku a rozpustíme máslo. Ze zelí vyřízneme hlavní košťál, urovnáme je na mísu, každou vrstvu pokropíme máslem a posypeme houskou. Pak je dáme ještě na 10 min. do trouby zapéci.

81. Zelí s rajskými jablky (slovenský předpis)

Hlávka zelí asi 3/4 kg, 5 dkg sádla, 1 cibule, 2 dkg cukru, kmín, sůl, 3 dkg tuku, 2 lžíce mouky, 1/4 - 1/2 rajské zavařeniny.

Zelí nakrouháme a spaříme. Pak oloupáme a nakrájíme cibulku a osmažíme ji do růžova s cukrem na sádle. Pak přidáme spařené zelí, sůl a kmín a dusíme je do měkka. Mezitím uděláme z tuku a mouky jíšku a zalijeme ji 1/2 l řídké zavařené šťávy z raj. jablek. (Je-li zavařenina hustá, stačí 1/4 l a ostatek se dolije vodou). Povaříme na hustou omáčku a hotové zelí s ní smícháme. K tomu knedlík, noky nebo Zátkovy makarony a chutný, zdravý oběd je hotov!

82. Hlávkový salát s kyselou smetanou

3 hlávky salátu, 1/8 l vody, 2 kostky cukru, 2 lžíce citron, šťávy, 1/8 l kyselé smetany, 3 špetky soli.

Hlávky zbavíme uvadlých listů, několikrát opereme v pitné vodě, pak je dobře otřepeme, aby byly suché, rozčtvrtíme, osolíme a narovnáme na mísu. Zatím jsme daly rozmočiti cukr do sklínky s vodou, když se cukr rozpustí, přidáme teprve citronovou šťávu. Touto tekutinou salát polijeme a nahoře ho pokapeme hustou kyselou smetanou. Salát takto upravený s příkrmem se Zátkových nudlí nebo makaron představuje osvěžující a rychlou letní večeři.

83. Salát cibulový s okurkami

4 cibule, 4 naložené okurky, 4 hlávkové saláty, 2 slanečci, 5 lžic oleje, 2 lžíce octa, pepř

Cibule oloupáme a uvaříme ve slané vodě. Vystydlé pak nakrájíme na kolečka. Okurky též nakrájíme, hlávky salátů opereme, dobře vytřepeme a též ho pokrájíme, Slanečky opečeme, zbavíme kostí a nakrájíme na kostky. Pak smícháme vše dohromady a přidáme olej i ocet a pepř. Je-li třeba, přisolíme.

(Pozn. red: Omlouvám se za přehozené díly, tenhle měl být předposlední. Zmatek u mě vznikl jiným číslováním dílů a zaslaných souborů - těch bylo o jeden, tedy úvod, víc:))

Vave


zpět na článek