Neviditelný pes

MLSOTNÍK: Bílé maso nedietně

28.11.2008

ČERVENÉ KUŘE (pro 4 osoby a ještě kousek zbude)

Tento recept pochází z malé "kalendářové" čínské kuchařky. Tu bohužel nemohu nikde najít, recept zůstal zachován díky tomu, že jsem fakt podle něj vařila, a proto jsem si ho přepsala do umaštěného a těstem ulepeného sešitu.

Ingredience:

celé kuře (11/4 kg), 50 g cukr krupice, cca 3/4 l vody, 4 lžíce sojové omáčky, 1 lžička mletého zázvoru, 2 lžíce octa, olej na smažení, sůl,

Postup:

Vaříme v širokém kastrolu nebo hluboké pánvi s poklicí. Kuře s kůží rozdělíme na 12 kousků. Na rozpáleném oleji maso prudce osmažíme ze všech stran. Šťávu z masa necháme vysmažit, potom přilijeme ocet - tím právě získáme později tu krásnou červenou barvu, opět necháme vysmažit a poté přidáme vařící vodu tak, aby bylo maso zcela ponořené. Na prudkém ohni vaříme asi 10 minut. Pak přidáme sůl, zázvor a cukr se sojovou omáčkou. Přiklopíme poklicí a ještě dusíme na mírném ohni opět cca 10 minut. Kuře zčervená, voda se odpaří a na dně pánve zůstane pouze šťáva.

Příloha: rýže, hranolky, brambory.

KRŮTÍ MEDAILONKY (pro 4 osoby)

Tohle je recept, co mi přivezla kdysi dávno tchýně. Zajímavé je, že nejčastěji mi dávala recepty, podle kterých nikdy nevařila. A ještě zajímavější je, že pokud mi byl recept od pohledu sympatický a vyzkoušela jsem ho, že to vážně bylo chutné jídlo.

Ingredience:

1/2 - 3/4 kg krůtích prsou, balíček kuřecích jater (lépe krůtí játra, ale kde je vzít?), kousek anglické slaniny, česnekového boku nebo špeku, cibule, pepř, sůl, cca 4 lžíce kečupu (podle chuti sladký nebo ostrý), 1,5 dl piva (zlatý gambrinus), olej na smažení

Postup:

Z krůtího masa nakrájíme malé medailonky, ty naklepeme, lehce opepříme, obalíme v solamylu a opečeme na kapce rozpáleného oleje na velké pánvi po obou stranách dorůžova.

Na druhé pánvi opečeme nakrájenou slaninu, přidáme cibuli na kostičky (podle potřeby přidáme tuk) a na kousky pokrájená játra, opepříme, orestujeme a pak osolíme.

Krůtí maso zakápneme kečupem, zalijeme pivem a přidáme z druhé pánve hotová játra.

Promícháme a chvilku společně povaříme, abychom získali chutný, přiměřeně hustý sos.

Příloha: hranolky, rýže anebo jsou naprosto vynikající bramborové placky, které kupuji mražené.

KUŘE PLNĚNÉ ZELÍM Tohle je nejspíš dost známý recept, ale je to tak dobré, že jsem si řekla "Opakování je matka moudrosti".

Ingredience:

1 větší kuře, 1-2 sáčky kysaného zelí, anglická slanina nebo uzený bůček nebo klobáska, podle chuti

Postup:

Na sádle nebo oleji opečeme na kostičky nakrájenou uzeninu a i s tukem promícháme s kysaným zelím v míse. Kuře osolíme zvenčí i zevnitř a nacpeme zelím, i do kůže z krku, a zašijeme nebo sepneme. Zbylé zelí dáme do pekáčku, lehce podlijeme a pečeme starostlivě a mírně 1,5 až 2 hodiny. Po upečení je kuřecí masíčko růžové a vůbec není suché, a zelí taky chutná skvěle.

Příloha: brambory nebo bramborový knedlík.

KUŘE PLNĚNÉ PAPRIKAMI, CIBULÍ A UZENINOU Takhle si občas v létě grilovávaly kuřata sestřičky v jednom dětském domově. To se už navečer po výplatě sešly v domově v kuchyňce, naplnily kuřata v počtu jedno kuře na dvě tety, pak vykoupaly a uspaly děti, a potom kousek od otevřených oken do dětské ložnice seděly dlouho do noci u ohýnku a grilovaly, povídaly, popíjely maličko pivo nebo víno a měly se skvěle. A jak to můžu vědět? Moje máma jim tam šéfovala, a když jsem už byla pulec hodný dámské společnosti, sedávala jsem tam šťastně s nimi. Ale hlavně šlo myslím o to, že na jedno kuře museli být dvě poživatelky.

Teď nemám možnost grilovat venku, ale ono je kuře takhle upravené dobré i z trouby. I když v chuti přece jen maličko chybí hvězdy, ohýnek i tichý ženský smích.

Ingredience:

1 větší kuře, barevná paprika, cibule, pikantní klobáska, když je sušší, tak i špek

Postup:

Nakrájíme na proužky papriku a cibuli, klobásku na kolečka, špek na proužky nebo na kostičky. Promícháme a směsí naplníme kuře, ani nemusíme zevnitř moc solit. Pokud nám něco zbude, dáme ke kuřeti do pekáčku, je pak mnohem lepší sos. Při pečení kuře potíráme směsí olejem a piva s kořením nebo bylinkami podle chuti, na trhu je dneska spousta dobrých směsí. Originální socialistická nátírka byla: půl hrnku černého piva dvanáctky, půl hrnku oleje, sůl, lžička sladké papriky.

Kuře pečeme 1,5 až 2 hodiny.

Příloha: chleba, brambory v nejrůznější úpravě, ale lze i rýže.

SALÁTOVÉ BRAMBORY S RYBOU V PIVNÍM TĚSTÍČKU

Tento recept není můj, ale okoukala jsem ho onehdy v sobotu v pořadu Babicovy dobroty (http://dobroty.nova.cz/). Vyzkoušela jsem ho hned druhý den, protože jsem zrovna měla v plánu dělat rybku, a je to fakt skvělé!

Recept dávám už se svými malými úpravami.

Ingredience:

Brambory, anglickou slaninu, česnekový bok nebo špek, cibule, sůl, ledový salát

Na zálivku: majonézu, 2-8 prolisovaných stroužků česneku, vodu, ocet nebo citrón, zelenou petrželku, cukr, pepř, sůl, trochu sambalu nebo chilli omáčky, prostě něco pikantně pálivého

Ryba - Babica servíroval tresku, já měla mořské okounky

Na těstíčko: cca 1/4 l piva, 2 vejce, hladkou mouku, sůl, vše rozšlehat na hustší těstíčko

Postup:

Brambory:

Na velkou pánev dáme kapku oleje, špek, cibuli nakrájenou na poloviční půlměsíčky, vařené brambory nakrájené na malé plátky, osolíme a za častého obracení směs opečeme dozlatova.

Zálivka:

Připraví se z majonézy, lisovaného česneku (množství podle chuti), cukru, citrónu či octa, misky sekané zelené petrželky, soli, pepře a špetky sambaly. Vše rozmixujeme tyčovým mixérem a podle potřeby trochu naředíme vodou tak, aby zálivka byla mírně tekutá. Pokud používáme majonézu kupovanou, třeba tu od H, už nemusíme tolik přichucovat, na rozdíl od majonézy doma dělané. Ale petrželka a sambal jsou nezbytné!

Ledový salát natrháme na kusy, rozprostřeme na plochou mělkou mísu, přelijeme zálivkou a smícháme s horkými restovanými bramborami.

Ryba:

Rybí filety osolíme, lehce opepříme a pokapeme citrónovou šťávou. Namáčíme v pivním těstíčku a souběžně s bramborami smažíme na druhé pánvi ve vrstvě rozpáleného oleje dozlatova.

Námět:

Určitě lze dělat salátové brambory s větším množstvím slaniny či česnekového boku a podávat je jako samostatné jídlo. Taky by určitě bylo dobré brambory posypat minutkovými krůtími či kuřecími medailonky (viz recept Krůtí medailonky). Nebo zbytkovými kousky vařeného či pečeného kuřecího masa. Nebo rybkou z alobalu. Nebo.... prostě ty brambory nemají chybu a dají se jíst s nejrůznějším masem v nejrůznější úpravě nebo jen tak.

Alena Zemanová (Vave)


zpět na článek