Neviditelný pes

KOČKY: Pupeční kýla

4.2.2008

Koupíte, pořídíte, zkrátka přinesete si domů zvířátko, obvykle štěňátko či koťátko, a záhy zjistíte, že má na bříšku v oblasti pupíku měkkou bouličku. Doktor vám poví, že je to kýla. Co to znamená? Kolmanová - Všetečka

Jak to vlastně vypadá uvnitř, taková kýla. Nepředpokládám, že by každý zde čtoucí někdy např. kuchal králíka, tak to vezmu trošku "polopaticky"; omlouvám se těm, kdo na "bižuli" dávali pozor.

Na povrchu bříška je kůže, pod ní podkoží, to je trocha vaziva a sádla, pod tím svaly, vrstvičky svalů. Ještě pod nimi je blána, která lemuje celý vnitřek bříška – pobřišnice a pod ní už vnitřnosti, hlavně spousta střívek a nějaký ten tuk mezi, ale i močový měchýř a jiné nezbytnosti Ty samy nedrží tvar, pohnou se tam, kam je jejich "obal" pustí. Uprostřed bříška (odpředu dozadu) je tzv. "bílá čára", pruh vaziva, ke kterému se sbíhají z boků všechny ty svaly. Tam se bříško otevírá při většině operací, protože potom se nemusí řezat přes žádný sval, míň to bolí i krvácí... Takže tam není žádný sval, jen kůže (a podkoží), pás vaziva, blána pobřišnice a už obsah bříška.

Kýla vypadá uvnitř tak, že na kousku u pupíčku se to vazivo rozestoupilo a něco, obvykle střívko, se tlačilo ven. Prohnulo pobřišnici a zarazilo se pod kůží. Pokud jde o "pravou" kýlu, je možné bouličku – obsah kýly zastrčit zpět do bříška. Kotě si stoupne a zas se boulička objeví. V kýle je nejčastěji klička střeva, někdy jen tuk, může to ale být i močový měchýř či roh dělohy. Takhle to vypadá, že se nic neděje a zvířeti to nevadí. (Té dírce ve vazivu se říká kýlní branka.)

Jak roste, zvětší se obsah (a váha) vnitřností a může hrozit, že se kýla zvětší, nemluvě o případné březosti samičky
Obsah kýly, nejčastěji střívko, se může "skřípnout" a to je pak obrovský malér.

Neprůchodnost střeva a nedokrvení – velmi silné bolesti a dost rychle "konečná". Viděla jsem starou fenku malého společenského plemene, chlupatou, s kýlou schovanou v srsti, které takhle mimo dutinu břišní vycestoval děložní roh, bůh suď, jak dlouho s tím žila, ale je mi dost jasné, jaké asi mívala i "normálně" bolesti.

"Polopaticky"

Takhle jsem to vysvětlovala sedmiletému dítěti, dospělí, které to urazí, ať klidně přeskočí... Pitomý příklad, ale klidně si to zkuste (asi spíš slečny). Vezměte si silonky a užší rifle, pohodlně si sedněte, zevnitř, od holého břicha, prostrčte skrz rozepnutý zip (a zapnutý knoflík) ruku ven, na zachování autentičnosti i se silonkami (imitace pobřišnice). Pak se zvedněte a natáhněte. Pokud nemáte kalhoty o pár čísel větší, zip vám tak trochu seškrtí prsty (tedy kousek střívka).

Jak to spravit?

Doktor zvířátko uspí, rozřízne kůži, pošle neposlušný kousek vnitřnosti zpět do bříška, obstřihne a sešije a tím zlikviduje otvor, zalátá kožíšek (podkoží, kůže) a kočka či pes žije dál bez rizika. (u velkých a problematických kýl lze použít síťku z nevstřebatelného materiálu…).

Operaci jde provést i u kotěte či štěněte, pokud veterinář dobře nadávkuje narkózu a mimino pečlivě zváží. Tak jako děti i zvířecí mláďata se po zákroku rychleji "oklepou" než dospělí. Pokud není kýla velká, lze čekat až na kastraci a při ní odoperovat i kýlu, (kočka – holka bude mít jen jednu delší jizvu, kastrační rána začíná tak centimetr pod pupkem, kýla bývá výš).

Pooperační péče odpovídá zhruba péči po kastraci kočky – holky, tedy zabránit kousání a lízání stehů, skákání a lození po záclonách...

Kdy operovat?

Někteří veterináři dávají přednost operaci až v dospělosti, jiní bez problémů operují mláďata. Já dávám přednost zákroku u mláďat ze tří důvodů.

Jedním je eliminování rizika, které z neoperované kýly plyne, co nejdřív.

Druhý je čistě praktický – finanční. Úkon je "za stejné peníze", ale léky (narkóza, antibiotika), to se dávkuje podle váhy. U kočky není rozdíl zas takový, u psa velikosti ovčáka už je to citelný rozdíl v ceně. Kolmanová - jizva po kýle

No a třetí důvod je jasný, deformace útulkáře. Ne paranoia, ale zkušenost praví, že jen tím, co zařídíme sami, si můžeme být jisti. Zvířata umístěná jako kotě vracející se někdy po dvou letech do útulku nepřeočkovaná a nekastrovaná jsou bohužel toho důkazem. Takže kýla je u koťat či štěňat další "na tapetě", po absolvování event. léčení, odčervení, vakcinace, revakcinace. U dospělých zvířat ji obvykle vyřešíme při kastraci. Je samozřejmě možné, že zvířátko bude nabízeno dřív, než na operaci dojde (mezi jednotlivými výše uvedenými úkony musí být "pauzy"), potom má mít zvíře tuto informaci zaznamenanou v předávacím protokolu a nový majitel se zavazuje zajistit zákrok sám, musí počítat, že to bude "něco stát" a s pooperační péčí.

Pokud si za "velký peníz" štěně či kotě kupujete, bříška mimin si prohlédněte. Kýla není jen "taková drobnost", je to problém, jehož řešení bude na vás. Chovatel by tedy měl za mimi s kýlou požadovat nižší cenu než za jeho zdravé sourozence, nebo může operaci zajistit ještě u sebe a zvířátko vám předat až "v pořádku".

"Nepravá" kýla

Je otázkou, zda je branka v tu chvíli, kdy se vám (veterináři) zvířátko dostane do rukou, průchozí. Mohla se zavřít (zarůst), zvíře má na břiše malou bouličku a ta nejde vrátit zpět dovnitř, přesto ho nic nebolí. Znamená to, že dírka (branka) byla malá a z bříška neprolezlo nic než trochu vnitřního tuku a ten přirostl zvenčí, v podkoží, branka je zavřená a problém je v podstatě kosmetický. Nemusí se řešit, pokud vám na pohled nevadí, nebo se, jde–li o kočku holku, "pořeší" při kastraci

Novinky od paní Černé

V kočičích jeslích u paní Černé už začal "zimní režim", koťata odcházejí do světa a k domku se stáhli venkovní kočičáci zanechaní zimě a osudu ve velké chatové osadě v sousedství.

"Chlupáč" - veliký dlouhosrstý bílomourovatý kocour je ale vyhání, ač sám je stejným "přivandrovalcem". Objevil se tu, neskutečně plachý, ještě ani teď se nedá hladit, zvykl si ale už opravdu hodně. (Minulý rok se mu ještě říkalo Dáša, netušili jsme totiž, zda jde o kočku či kocourka.) Ignoruje odchytovou klec, jednou se ho ale povedlo zaskočit v předsíňce, a tak má za sebou alespoň kastraci. Brzy nás čeká nový pokus kvůli očkování. Je to kocourek "nádvorní", co chce žít venku a chodit si jen na jídlo a je opravdu krásný a už ve skvělé kondici. Nechtěl by někdo venkovního fešáka k domku se zahradou? Kolmanová - Madlenka

Do nového domova odkráčel po skoro roce čekání kocour Fousek z Trnové. Držte mu palce, ať to dopadne a se starousedlicí se sžije.

Na nový domov stále čeká starý a dýchavičný Čertík a ještě starší dlouhosrstá Madlenka.

Zemřela (resp. bylo nutno ji uspat) stará a notně rozmazlená tříbarevná kočka Cinda, která se do domku nastěhovala před několika lety po povodních.

Máma Punčoška, černá kráska s bílými znaky, a Jarmilka – Špička, malá tříbarevka, už jsou po kastraci, zvládly to "bez ztráty květinky". Bojácná tříbarevka Lidunka z věznice už opustila stanoviště za kredencí a pohybuje se po domku a černobílá plachá číča Babetka z kamionu už se nechá hladit.

Škrabadlo už je pevně připevněno, kočky na něm "řádí jako tyfus". Plašanky se naučily chodit novou "dírou" do verandy, takže domovní dveře se konečně mohou zamykat. Venkovní čičiny dostaly i nové boudičky.

Paní Černou stále trápí záda, a tak prosíme případné zájemce o kočičky i návštěvy o trpělivost, trvá déle, než se dostane k telefonu či k brance, a o ohleduplnost při telefonování (ne po osmé večer). Návštěva jedoucí autem, která zavolá předem a dle pokynu obstará nákup, vody či maso pro kočky je návštěvou ideální :-), nejde o zaplacení nákupu, ale o jeho dovoz autem.

Všetečka

V domečku je teď několik odrostlých koťat vhodných k cestování do nových domovů. Za všechny jsem (v souladu s tématem kýly) vybrala Všetečku.

Všetečka je stejná, jako její jmenovkyně před lety. Milá, mazlivá, temperamentní a vynalézavá, k ostatním přátelská a vstřícná, velmi hravá. Zkrátka "plnokrevná kočka". Je jedním z koťátek nalezených na stavbě ve výkopu v krabici. Z nemocného mrněte je krásná kočičí slečna. Čistotná, zvyklá jen doma, ocenila by i přítomnost kočičího kamaráda. O tom, že spát se chodí do postele, tu už ani není potřeba mluvit, Všetečka ale zvládá i škrabání na škrabadle. Má už za sebou i kastraci spolu s odstraněním kýly. Baští granulky, konzervy i maso, snad radši než baštu má ale pomazlení a hru. Máte-li o kočičku zájem, ozvěte se přímo paní Černé.

Autorka je jednatelkou OS podbrdska, malé organizace, která se stará o opuštěná zvířata na Praze západ a v okolí Berouna (nabídka koček, nabídka psů k osvojení). Činnost organizace můžete podpořit příspěvkem na účet č. 152335352/0600 (veškeré dary lze ve smyslu zákona č. 586/1992 Sb. o daních odečíst z daňového základu).

 

Bára Kolmanová


zpět na článek