Neviditelný pes

NĚMECKO: Ilegální migrace? Neexistuje!

12.7.2019

Před necelým rokem přijalo Valné shromáždění OSN Pakt o migraci, v němž se migrace považuje za základní lidské právo. Ministr zahraničí české vlády i ministr vnitra, oba za ČSSD, shodně tvrdili, že z něj pro Česko neplynou žádné závazky a že se nic neděje. Proto se také chtěl Petříček nejprve jenom zdržet hlasování, až vláda ve sboru mu nařídila, aby Česko hlasovalo proti.

V souvislosti s pokračujícím transportem migrantů do Itálie loděmi neziskových organizací je mediálně nejznámější „hrdinský čin“ německé kapitánky, která „prolomila blokádu“ a vplula do italského přístavu. Nyní se v Německu podle médií vzedmula obrovská vlna solidarity s touto ženou a začíná se tam zcela otevřeně hovořit o tom, že německá kapitánka postupovala podle práva. Žádná ilegální migrace tak podle německých médií neexistuje a jde pouze a jenom o pomoc lidem v nouzi. Němečtí politici vyzývají italskou vládu k propuštění své občanky, která podle nich jen plnila mezinárodní právo.

Itálie ale reaguje poněkud jinak, než by si Německo přálo. Ministr vnitra Matteo Salvini a jeho vládní Liga (podle českého mediálního mainstreamu „krajně pravicová“ strana) navrhuje radikální zpřísnění peněžních trestů za vplutí do italských přístavů s ilegálními migranty na palubě. Místo 50 000 eur má společnostem vlastnícím tato plavidla hrozit pokuta až jeden milion eur. Itálie současně odmítla výzvu Německa, aby nechala v italských přístavech kotvit lodi s migranty. Zákon o bezpečnosti míří na lodě nevládních organizací, které ve Středozemním moři u Libye pomáhají migrantům a které se během plavby do Evropy ocitnou v nouzi. Jeho znění se ale konkrétně o záchranných lodích nezmiňuje, hovoří pouze o plavidlech, která nedodržují zákony a mezinárodní právo.

Shrňme si proto o co v tomto sporu jde:

1) EU oznámila ohromné snížení migrace do Schengenu s tím, že problém s imigrací je vyřešen.

K tomu je nutné dodat tento dovětek - obrovské snížení počtu běženců a ilegálních migrantů do Evropy bylo a je způsobeno tvrdým postojem Itálie, která po uzavření balkánské trasy přes Maďarsko čelila ilegální migraci nejvíce. Na redukci počtu ilegálních migrantů nenese EU a její pobřežní stráž Frontex ani trochu „viny“.

2) Většina států EU podpořila v OSN „právně nezávazný“ Pakt o migraci. Německo také.

Nyní se ukazuje, že podpora paktu má v Německu jasné právní dopady. Úplně se opustila teze o „dvojí migraci“ - totiž legální a ilegální - a v souladu s paktem OSN se německá média jednoznačně pustila do obhajoby migrantů, ať již přicházejí odkudkoliv. Je známo, že podobně jako česká ekonomika, i ta německá trpí nedostatkem pracovních sil a migraci do Spolkové republiky podporují i podnikatelské svazy.

3) Itálie je pod tlakem EU nejen kvůli migraci, ale i kvůli ekonomice.

Italský rozpočet na rok 2020 porušuje pravidla eurozóny a plánuje vyšší deficit, než eurozóna povoluje. Proběhla již nějaká jednání, na nichž Itálie mírně ustoupila a plánovaný deficit mírně snížila. Zřejmě se italské vládě podařilo najít nějaké „nové zdroje“. Pokud by Itálie vymohla od každé lodě s migranty milion eur a migranty dopravila do Německa, byl by to docela slušný obchod.

Z výše uvedeného plyne několik poučení.

1) ČSSD a její „právně nezávazný výklad“ přijetí paktu OSN o migraci je stranou, která by v případě „tvrdé na tvrdé“ přijala podmínky paktu jako právně závazné, podobně jako to udělala německá sociální demokracie, zelení a dokonce i CDU/CSU.

2) Státy, které se snaží problém ilegální migrace řešit podobně jako Itálie či svého času Maďarsko, budou ostrakizovány nejen v Evropském parlamentu, ale i na Evropské radě.

3) Česko zatím ilegální migraci vzdoruje a odmítá kvóty. Jak dlouho s tím český premiér vydrží, pokud si na něm bruselští právníci nesmlsnou kvůli údajnému střetu zájmů, je otázka.

V každém případě se zdá, že se EU nepoučila ani z brexitu, ani z migrační vlny roku 2015 a pokračuje v politice, která ilegální (nezákonnou) migraci legalizuje a využívá k tomu i „nezávazný“ Globální pakt o migraci, přijatý na půdě OSN loni v prosinci.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz



zpět na článek