Neviditelný pes

GLOSA: NATO ve stavu nouze

16.5.2019

Nejde o šíření strachu, ale o probuzení sebezáchovy

Zvykáme si, že doba, jež varuje před strachem jako zdrojem zla, zároveň strach dělí na špatný a správný. Když intelektuál a kněz Petr Piťha čte vyhrocený scénář cesty k orwellovské společnosti, schytá to za šíření strachu a nenávisti. Když školačka Thunbergová pronáší vyhrocené scénáře klimatické katastrofy a přímo apeluje na strach, sklízí potlesk a dveře má otevřené u celebrit včetně papeže. A nejen to. Celá města vyhlašují stavy klimatické nouze. V neděli k tomu vyzvala pražský magistrát asi dvousethlavá demonstrace.

Společnost může tápat. Zná výjimečný stav. I Jaruzelského válečný stav. Zná stav nouze a ví, že když ho prezident Trump vyhlásil na hranici s Mexikem, bylo to prý špatně. S klimatickou nouzí je to dobře? O jistou racionalitu se pokusil Mezinárodní ústav pro strategická studia (IISS) se sídlem v Londýně. O víkendu zveřejnil studii, jež odhaduje dopady možného vystoupení USA z NATO. Můžeme té situaci – ať je jakkoliv hypotetická – říkat třeba stav spojenecké nouze. Sami autoři varují, že to není scénář ani prognóza, ale jen myšlenkové cvičení. Ale je dobře se v myšlenkách připravovat na hrozby.

Takže: Jak drahé by bylo vystoupení USA z NATO? Tak nazval svůj článek Spiegel Online. Má to důvod. Analýza IISS se zabývá různými aspekty. Počínaje tím, jak by se jediné jaderné velmoci, Británie a Francie, střídaly v čele NATO, až po to, jak by Rusko podlehlo pokušení oslabenou Alianci otestovat: zesílí kybernetické útoky a incidenty na hranici s Polskem a Litvou; výsadkáři přepadnou letiště v Kaunasu; tamní jednotky NATO pod německým velením utrpí těžké ztráty na životech; Polsko aktivuje článek 5 Severoatlantické smlouvy...

Přijde vám to přehnané? Asi jako to, co tvrdí Piťha či Thunbergová? Autorům analýzy též. Tu situaci navodili proto, aby odhadli, jak by si NATO počínalo bez USA a kolik by nahrazení výpadku stálo. Nejstřízlivější odhad říká sto miliard dolarů (za válečné lodě, které Evropa nemá). A v širším zbrojním pojetí je to 300 miliard dolarů. Nejde o strach. Jde o to, aby odpovědným lidem došlo, že Amerika není nároková pojišťovna na věčné časy. A že současný stav spojenecké nouze nevyprovokoval Donald Trump, nýbrž fakt, že USA neplatí polovinu nákladů Aliance jako o generaci zpět, nýbrž už 69 procent. Otázka tedy zní: Má NATO svou Gretu Thunbergovou? Někoho, kdo za tvrdou kritiku sklidí potlesk?

LN, 14.5.2019



zpět na článek