Neviditelný pes

USA: Američané sní socialistický sen

28.2.2019

Blíží se doba, kdy Amerika zúčtuje s kapitalismem?

Do Ameriky kdysi lidé připlouvali, aby si splnili americký sen a stali se z poslíčků, čističů bot nebo prodavačů hamburgerů milionáři. Jednou se ale Spojené státy můžou změnit na místo, kam lidé nebudou jezdit za svobodou, ale za sociálními jistotami.

Kdepak, to není absurdní představa. Mnoho Američanů už nesní americký, ale socialistický sen.

Proto se jednou z nejzářivějších hvězd americké politiky stala progresivistka Alexandria Ocasiová-Cortezová. A proto může pomýšlet na úspěch v příštích prezidentských primárkách demokratů socialista Bernie Sanders.

Socialismus se říká

Socialismus už dávno v Americe nepatří mezi zapovězená či neslušná slova. Pro Američany pod třicítkou je socialismus dokonce přijatelnější než kapitalismus. Vyplývá to z loňského průzkumu Gallupova ústavu.

Sonda se dobrala poznatku, že 51 procent Američanů mezi 18 a 29 lety smýšlí kladně o socialismu, zatímco na kapitalismus jich pohlíží pozitivně jen 45 procent.

Jistě, dalo by se to shodit výrokem, který bývá připisován (mimo jiné) švédskému králi Oskaru II.: „Člověk, který nebyl socialistou, než mu bylo pětadvacet, nemá srdce. Pokud jím ale zůstal dalších 25 let, nemá mozek.“

U Gallupů ale dělají průzkum na téma kapitalismus vs. socialismus stejnou metodikou od roku 2010. A ze srovnání výsledků je patrné, že kapitalismus u mladých lidí ztrácí s postupujícím časem. V kategorii 18 až 29 let spadl podíl Američanů, kteří mají kladný vztah ke kapitalismu za osm let o 23 procent. A loni poprvé převážily hlasy pro socialismus.

Pravda, celkově (ve všech věkových kategoriích dohromady) kapitalismus pořád socialismus poráží, a to poměrem 56 ku 37. Jenže v roce 2010 bylo skóre přece jen přesvědčivější – 61 ku 36.

Gallupův průzkum nedefinuje socialismus ani kapitalismus. Jen se Američanů ptá na pozitivní nebo negativní názor. Trend je přesto jasný. A pokud bude pokračovat… Nastane snad jednou doba, kdy Američané zúčtují s kapitalismem?

Karty rozdávají progresivisté

Posun ke kladnému pohledu na socialismus je patrný také mezi voliči amerických demokratů. U nich loni zvítězil socialismus jednoznačně poměrem 57 ku 47. Ještě v roce 2010 bylo skóre 53 ku 53. (Gallup připouští kladnou i zápornou odpověď na oba systémy.)

Je tedy jasné, proč vermontský senátor Bernie Sanders, který se označuje za demokratického socialistu, na sebe strhl takovou pozornost, když minulý týden oznámil že bude příští rok kandidovat na prezidenta. Za pouhých 12 hodin od chvíle, kdy to zvěstoval, vybral od 150 tisíc sponzorů čtyři miliony dolarů. A během stejné doby zhlédlo na internetu video oznamující kandidaturu sedmasedmdesátiletého Sanderse přes šest milionů lidí.

Čísla ze zmíněného průzkumu také vysvětlují, proč loni v listopadu suverénně vyhrála volby do Sněmovny reprezentantů v newyorských okrscích Bronx a Queens Alexandria Ocasiová-Cortezová. V devětadvaceti nejmladší žena, která kdy v Kongresu zasedla, je nejsledovanějším legislativcem demokratů. Na svém twitterovém účtu má přes 16 milionů interakcí.

Alexandria, známá pod iniciálami AOC, vyčnívá nejen svým mládím a nadáním pro tanec, ale i radikálně levicovými názory. Stojí za spiskem Green New Deal, což se překládá jako Zelený nový úděl, ač bychom taky mohli říkat spíš Nové zelené přerozdání karet.

Green New Deal názvem navazuje na program New Deal meziválečného prezidenta Franklina D. Roosevelta, jehož cílem bylo ozdravit a reformovat ekonomiku za Velké hospodářské krize ve třicátých letech minulého století. Ve své zelené části požaduje do roku 2030 odstavit všechny zdroje emisí (včetně spalovacích i tryskových motorů) a všechny jaderné elektrárny.

V sociální části program garantuje všem Američanům vzdělání zdarma, pracovní místo s platem umožňujícím uživit rodinu i cenově dostupné bydlení. Slibuje také ekonomické zajištění pro všechny, „kdo nejsou schopni nebo ochotni pracovat“. (To není vtip, v manifestu se doslova píše: „Economic security for all who are unable or unwilling to work.“). Vypadá to skoro jako Mao Ce-tungův Velký skok vpřed – rovnou do komunismu, kde bude každý odměňován podle potřeb, ne podle zásluh jako v socialismu.

Lze tušit, že tento plán by dopadl podobně jako Maův skok.

Vláda to vyřeší

Michael Snyder, republikán z Idaha, si na svém webu s výmluvným názvem American Dreamposteskl: „Amerika se odvrací od svých kořenů, skoro 40 procent Američanů dává přednost socialismu… Co se s ní stane, až jich bude o deset patnáct procent víc?“

Snyder dává příklon k socialismu do souvislosti se zvyšující se rolí vlády. Podotýká, že pokud se vyskytne nějaký problém, vláda ho řeší. A na to, aby ho mohla řešit, si bere nové pravomoci a nové lidi. A tak se vláda na všech úrovních stává větší a větší a ubírá prostor soukromým iniciativám a byznysu. „Většina Američanů si už dnes ani neuvědomuje, že Spojené státy by nikdy neprosperovaly bez kapitalismu a volného trhu,“ poznamenal ve svém článku Snyder.

Copak se ale totéž nedá napsat o Evropě?

Převzato z magazínu Finmag.cz se souhlasem redakce



zpět na článek