Neviditelný pes

SVĚT: Pořádné komplikace

23.10.2018

Již začátkem dávných let sedmdesátých se mi dostalo příležitosti podílet se na dvouměsíčním pohybování po Indii, být uváděn do zajímavých společností, debatovat s tehdejší ministerskou předsedkyní Indirou Ghandiovou, posléze zavražděnou jejími strážci, též s dlouhým posezením s Matkou Terezou, ještě před jejím povýšením na osobu svatou.

Prošmejdili jsme celou značnou Indii - s jednou výjimkou. Tou byl Assam, končina v severovýchodním koutu země. V letech sedmdesátých a osmdesátých tam propukaly snahy o prohlášení vlastní samostatnosti. Docházelo ke ztrátám na životech, mnohé desetitisíce životů ztraceny při takových zbytečných střetnutích. Za svého pobytu jak v Kalkatě, tak v Bombaji jsem občas zavítal na železniční stanice rozhlížet se po dostavivších se tvorech právě z takových končin, zpravidla v nepřehlédnutelném oblečení.

Značně nejednotný národ etnicky, lingvisticky, nábožensky, v odhadovaném počtu 33 milionů. Většina mluvící řeči hindu, avšak s rostoucím přílivem muslimských vetřelců s jazykem bengálským. Jejich počet již docílil jednu třetinu v celém státě. Mamata Banerice,hlavní ministr v blízkém státě West Bengal, varuje před nebezpečím občanské války se značným krveprolitím.

- - -

O těchto obtížných problémech se zmiňuje solidní britský týdeník The Economist

ve svém vydání 4. srpna letošního roku 2018. Hned vedlejší text má titul „Murder in Mindanao - Rebelion in Mindanao“, týkající se ostrova nikoliv největším významem (tím je Luzon), ale rozlohou a též složením svého obyvatelstva. Na rozdíl od většiny filipínského obyvatelstva, které je křesťanské, na Mindanau už aspoň půl století se prosazují mohamedáni - Moro Islamic Liberation Front (MILF) - domáhající se nezávislosti.

Nynějším prezidentem těchto velice početných Filipín je Rodrigo Duverte, jehož zásluhou došlo k přijetí zákona Bangsamoro Organic Law. Hnutí o docílení oné Bangsamoro nezávislosti započalo v roce 1969, s účtem desítek tisíců životů ztracených v předmnohých střetech se státní mocí. Chaos konfliktů s džihadisty, v roce 2014 vyjednávání vlády vrcholilo se separatisty. Je to obtížně přehlédnutá situace těchto početných ozbrojených skupin: někteří muslimští separatisté, někteří komunisté, též násilní zločinci bez jakéhokoliv smysluplného programu. Džihadisté za této situace se snaží zmnožit své řady získáním dalších zájemců. Původní MILF bojovníci usmrtili 44 polovojenských policistů.

V roce 2008 Nejvyšší soud prohlásil předchozí mírovou dohodu jako neústavní,

což vedlo k dalšímu novému rozkolu, tvoření bojových odnoží jako Bangsamoro Islamic Freedom Fighter (BIFF). Prezident Duterte se domáhá přepsání nynější ústavy, s úmyslem přeměnit nynější Filipíny ze státu unitárního ve federaci.

- - -

Ně těchže stránkách britského týdeníku se objevil text týkající se Jižní Koreje - nikoliv se snahou o dosažení nějaké jinačí nezávislosti a rovněž nikoliv o jednocení se Severem za jakoukoliv cenu.

Text začíná starostí primátora Soulu, metropole s nynějším odhadovaným počtem 13 milionů obyvatel. Primátor Park má obtížnou starost se svou manželkou Park Won-soon a jejím momentálním dychtění po electric fan (“vějíř, ventilátor, větrák), potřebné klimatizaci právě v tehdejších klimatických podmínkách, kdy teplota dosáhla 50 stupňů Celsia.

Z užitečných politických důvodů primátor se rozhodl k měsíčnímu přestěhování

do nelákavé čtvrti Samyang-dong, kam ještě luxus air-condition nepronikl. Obyvatelstvo má nedostatek finančních zdrojů, aby si mohlo dovolit vysoké nájemné ve více atraktivních končinách. Rozhodující činitelé se snaží prosazovat likvidaci celých takových čtvrtí.

- - -

S jiným problémem se musí potýkat sousední Čína, momentálně stát na světě ten nejpočetnější. Uvádím jeho momentální problém s nápisem: „Where are the people?“

Kde že jsou lidé. Týká se to nové, nicméně dost prázdné moderní končiny jménem Tianjin. Dříve rozmáhalo se co nejrychleji a nyní je nejpomalejší. V Číně jsem byl několikrát, na tomto místě v pouhé vzdálenosti půl hodinky vlakem z hlavního města (dřív znám jako Peking, nyní Beijing). O jeho existenci jsem neměl ponětí, že tam je v provozu pilný přístav a několik dobře fungujících univerzit. Již přitáhlo investice zájemců ze značných dálav jako producenty industriálních kolosů Airbus či Motorola.

Místní plánovači již sebe sama předběhli. Naplánovali a již zhotovili financial district, jenž světu oznamován jako čínský Manhattan, jenže postaven nikoliv v centru města, ale na jeho vzdáleném okraji. Téměř 70 % moderního prostoru k pronajmutí zůstává prázdno, bez zájemce.

Již dochází k trestnímu postihu z korupce obviněných úředních činitelů. Soukromý developer neboli „vývojový projektant“ započal s výstavbou pátého nejvyššího mrakodrapu na světě. Vystavěno do výše 600 metrů s okolím s tuctem rozestavěných a nijak dokončených projektů, luxusních rezidencí.

V centru této nové metropole magnát Zhao Jin měl povolení k výstavě tří věžáků do výše 33 poschodí. Jenže magnát ignoroval takový limit a stavěl až do výše 66 poschodí. Nyní s výsledkem, že on, jakož i namočení byrokrati jsou ve vězení. Tam nyní též sídlí bývalý starosta této problematické metropole.

Čína teď dospěla do stavu, že je nikoliv nedostatek bytů, ale zájemců o jejich pronajmutí. Obtížnější situace v Číně než v Japonsku.

Samsung, jihokorejský elektronický gigant (a investor i v České republice, snad se nemýlím) se již z Tianjinu přestěhoval do Vietnamu, kde podnikání je lacinější.

Tento rok Tianjing ztratil 52 000 svých městských obyvatel, v porovnání s jinými čínskými oblastmi.

KONEC



zpět na článek