Neviditelný pes

NĚMECKO: Dialog němých s hluchými

1.10.2018

Recep Erdogan otevřel v Kolíně n/R mešitu a prohlásil, že v Německu chodí „tisíce teroristů“

Turecký prezident na návštěvě v Německu spolu s německými oficiálními místy tvrdí, že se jedná o „restart“ vztahů. Zatím to vypadá tak, že trvají zásadní rozpory a vztahy se „nerestartovaly“.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier na pátečním státním banketu, který pro Erdogana uspořádal, nejdříve připomněl dlouhou historii dobrých německo-tureckých vztahů i fakt, že se Turecko ujalo nacisty pronásledovaných Židů i dalších Němců. Pak však otevřeně promluvil i o starostech, které mu dělá aktuální situace v Turecku. „Před osmdesáti lety našli Němci útočiště v Turecku. Dnes až znepokojivě vysoký počet Turků naopak hledá úkryt tady v Německu, a to kvůli rostoucímu tlaku na občanskou společnost v jejich zemi,“ uvedl podle německé stanice Deutsche Welle (DW) Steinmeier. Zopakoval také požadavek německé kancléřky Angely Merkelové, aby byli z Turecka propuštěni občané Německa, kteří jsou „věznění z politických důvodů“. „Kromě nich mě znepokojují i turečtí novináři, odboráři, právníci, intelektuálové a politici, kteří jsou stále za mřížemi,“ dodal s tím, že doufá, že se vláda práva i lidská práva do Turecka brzy vrátí. To ovšem Erdogan neponechal bez komentáře. Steinmeierovi nejdříve řekl, že v případě zatýkání v Turecku německý prezident zřejmě dostal špatné informace, a prohlásil, že po Německu chodí „stovky, tisíce teroristů“.

V zásadě tak pokračuje dialog němých s hluchými. Německo, jako nejsilnější stát EU, se stále pokouší „obnovovat dialog“, zatímco Turecko využívá otevřené a liberální politiky německé vlády k dalšímu posilování toho „správného islámu“ v Německu. Je naprosto šokující, když po letech vstřícné evropské politiky vůči islámu bylo jasně zdokumentováno, že se díky této politice podařilo zradikalizovat stovky islamistů, kteří pak v EU napáchali řadu teroristických činů. Přesto Německo otevírá další velkou mešitu. Jak to jenom může dopadnout? Jestliže Erdogan hovoří o tisících teroristů, kteří dnes chodí po Německu, důkladné studium islámu v nové mešitě jistě povede k další islamizaci německé společnosti.

Podle údajů německých tajných služeb existuje v Německu několik set islamistů, kteří by již teď mohli páchat teroristické činy. Navíc právě v těchto hodinách řeší německá policie další útok nožem, vedl ke zranění. Policie opět mlží a tvrdí, že zatím nemá dostatek informací k tomu, aby mohla tento čin za terorismus označit. A Evropská unie platí Turecku miliardy eur za to, že do ní nebudou přicházet další migranti, a podle všeho jen za poslední týden přišlo na řecký ostrov Lesbos dalších několik set osob.

Je tak zřejmé, že politika EU k Turecku je příkladem toho, že ani miliardové úplatky nevedou k cíli. O tom, že by se dle dohody s Tureckem posílali migranti zpět do Turecka, se mluvilo pár týdnů a dnes se již jenom mlčí.

Nevím o tom, že by se v Turecku či jiné muslimské zemi s menšinou křesťanů postavil s podporou EU jediný kostel. Pokračuje tedy hloupá a ve svých důsledcích nebezpečná asymetrická politika. Islám je v EU tolerován, i když prokazatelně pomáhá islamizaci, tj. radikalizaci příznivců islámu. Restart vztahů může nastat s Tureckem jenom tehdy, když Turecko pocítí reálné ekonomické dopady a bude nuceno právě z ekonomických důvodů šlápnout na brzdu. Americká cla na turecké zboží vedoucí k propadu turecké měny jsou tím, čemu Erdogan a jeho pomocníci rozumějí. Altruistická víra v „restart“ vztahů tak, jak si ho představuje Německo kancléřky Merkelové, je chyba.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz



zpět na článek