Neviditelný pes

USA: Dobrý svědek se dá koupit

13.9.2018

Deník New York Times – jako vždy na základě anonymní informace ze zpravodajské komunity – přišel v těchto dnech se zprávou o tom, že známý ruský oligarcha, miliardář Oleg Děripaska odmítl nabídku FBI a Ministerstva spravedlnosti Spojených států.

Ne, že by nabídka nebyla lákavá: měl dostat okamžité povolení k pobytu a vyjmutí ze seznamu osob, na které se vztahují americké protiputinské sankce. Výměnou se po něm chtěla maličkost: údaje o tom, jak Rusko dopomohlo Trumpovi k prezidentství ve volbách roku 2016. Nabídku, která se neodmítá, ruský oligarcha nicméně odmítl a dokonce informoval Kreml o snahách FBI zaverbovat jeho a také další ruské oligarchy.

Federálové navštěvovali Děripasku mnohokrát, jednou se dokonce pokusili využít momentu překvapení a přepadli ho doma, bez jeho souhlasu. Jedním z těch, kdo na Děripaskově „verbovce“ pracoval, byl zlopověstný Christopher Steel. To je ten bývalý britský agent, který na objednávku volebního štábu Hillary Clintonové vytvářel v Moskvě tzv. „kremelskou složku“.

Byla v ní senzační odhalení – někdo si možná ještě pamatuje všechny ty orgie s prostitutkami, úděsný psychologický portrét údajně vytvořený na Putinovu objednávku – a další báchorky, kterými Steela zásobovaly ruské tajné služby.

Podle údajů New York Times FBI podobnou nabídku učinila dalším šesti ruským oligarchům. Někteří z nich byli podrobeni výslechu během návštěvy Spojených států, jeden vyslechnut přímo při výstupu ze soukromého letadla, když dosedlo na newyorském letišti. Veškeré elektronické nosiče informací jim byly zabaveny a deník nepíše, zda jim mezitím byly vráceny.

Televizní kanál CNN vysvětlil, že otázky vyšetřovatelů cílily na možné finanční toky a na to, zda a jak tyto peníze mohly být použity na Trumpovu volební kampaň nebo na financování jeho inaugurace. Bývalý federální prokurátor Daniel Goldman podle svých slov byl překvapen náchylností vyšetřovatelů k nečekaným postupům. Vysvětlil, že má na mysli fakt, že tým zvláštního vyšetřovatele Muellera je předběžně vybaven soudním příkazem umožňujícím zabavení elektronických přístrojů.

Experti interpretují pokusy o zaverbování ruských oligarchů jako příznak toho, že jde do tuhého a Muellerovo vyšetřování potřebuje jako sůl důkazný materiál, a proto se uchyluje k mnohem tvrdším postupům.

Tím spíše, že na konci srpna stejný deník New York Times přišel k další tajné informaci z anonymních zdrojů o tom, že američtí konfidenti z nejbližšího Putinova okolí přestali dodávat rozvědce svou zaručenou informaci.

I když deník nečiní takový závěr přímo, z intonace investigativního článku vyplývá, že odmítnutí ruských oligarchů svědčit proti Trumpovi tak nějak samo o sobě na něho vrhá nepříznivé světlo. Kdyby byl nevinný, ruští miliardáři by určitě přistoupili na velkorysé nabídky FBI.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus



zpět na článek