Neviditelný Pes

GLOSA: V Británii se novičok válí na ulici?

10.7.2018

Údajně první oběť nervově paralytického jedu má na kontě „novičok“. Zemřela žena, která se tímto jedem otrávila v místě relativně blízkém místu otravy Sergeje Skripala a jeho dcery.

Ve Velké Británii se opět rozvířila aféra s jedem typu „novičok“. Tentokrát už oběť otravy zemřela. Její partner je údajně v kritickém stavu. Na tomto případu, který britská vláda opět dává do souvislosti s Ruskem, je zajímavé vlastně jenom jedno. Jak se mohla nervově paralytická látka dostat do těla dvou lidí, z nichž již jedna žena zemřela. Tvrdí se, že přítel zemřelé ženy rád prohraboval popelnice, aby našel něco „zajímavého“. Zdá se, že tentokrát skutečně něco našel.

Vzhledem k turistické sezóně se tentokrát snaží britské úřady „uklidňovat“ veřejnost tím, že okolí místa nové otravy je naprosto bezpečné. Nachází se tu totiž legendární prehistorický Stonehenge. I proto zřejmě nejsou na místě jednotky s protichemickými oděvy a jejich záběry nejsou šířeny do světa. Nyní převažuje snaha „uklidňovat“. Přitom je zřejmé, že tentokrát zřejmě novičok zafungoval tak, jak má, a má již svou první oběť. Nepředpokládám, že by se novým obětem nedostalo stejně kvalitního ošetření v té samé nemocnici jako Skripalovi a jeho dceři. I když Rusko tvrdí, že v případě Skripala se o jed typu novičok nemohlo jednat, protože by Skripal i jeho dcera zemřeli.

Pokud je informace o tom, že i nový britský pár byl otráven jedem typu „novičok“, pravdivá, vrhá to na Británii docela zvláštní světlo. Jak je možné, že se tu jen tak „válí“ někde tak nebezpečná látka? Manévry chemického vojska v protichemických oděvech, které byly široce publikovány v čase otravy Skripalových, však nyní nejsou – turistická sezóna.

Nynější otrava „novičokem“ jen dokazuje, že jasné závěry, které jsme slyšeli z úst členů britské vlády a britské premiérky Theresy Mayové o tom, že za otravou Skripalových je Rusko, plavou na velmi kalné vodě.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czzpět na článek